Бандура – духовний оберіг Запорозького краю

0

Олена Лоза

Запорізький край із сивої давнини є осередком козацького духу. Саме тут, на Запоріжжі, в свій час виникли та розвилися такі неповторні явища, як козацтво, чумацтво та кобзарство. Козаки зі зброєю в руках відвойовували незалежність та православну віру, чумаки створювали економічний фундамент, а кобзарі-бандуристи оспівували в своїх піснях життя та подвиги українців, формуючи козацький дух — дух свободи, гордість за свою землю та співвітчизників.

Кобзарі стали справжніми носіями національної культури та традицій, а сучасні бандуристи продовжують цю важливу справу, опановуючи гру «на одному з найтрудніших інструментів світу», як підкреслив Зіновій Штокалко, автор кобзарського підручника.

Зараз мистецтво гри на бандурі стрімко розвивається – до лав кобзарів кожного року долучається все більше нових виконавців, молодих та дорослих, створюються музичні колективи. А в 2009 році Запорізьким осередком Національної спілки кобзарів України був заснований Всеукраїнський конкурс-фестиваль «Хортицький кобзар», метою якого є пропаганда традицій національної культури, творчості Т.Г. Шевченка та кобзарського виконавства.

За роки існування «Хортицького кобзаря» учасниками конкурсу стали понад 700 молодих виконавців, і багато бандуристів вже більше року очікують на проведення наступного фестивалю – побувати на історичній Хортиці та випробувати свої сили як молоді виконавці. Але пандемія та постійні карантини вносять корективи в наше життя, завдаючи неабияких незручностей. Музичне мистецтво теж потерпає від наслідків карантинів – і юні, і дорослі виконавці тепер дуже рідко мають можливість демонструвати свою майстерність перед своїми слухачами наживо.

— Цей конкурс буде проводиться на Запоріжжі  вже вшосте, і зазвичай на нього з’їжджалися юні виконавці з понад дванадцяти областей України, — розповідає засновниця конкурсу, голова Запорізького обласного осередку Національної спілки кобзарів України, заслужена артистка України Ольга  Беженарь. — Перший конкурс бандуристів на Запоріжжі ми провели ще в 2009 році, вiн пройшов за підтримки Культурного центру «Хортиця». Тоді в концертному залі імені Глінки зібралося понад 200 виконавців, батьків, викладачів, і вже з кожним роком поціновувачів кобзарства стає набагато більше.

Починаючі з третього конкурсу, присвяченого 200-річчю Тараса Шевченка, запорізький конкурс збирає повні зали слухачів. Тоді на гала-концерт було запрошено Національну заслужену капелу бандуристів ім. Г.Майбороди, членом журі виступив заслужений артист України Сергій Захарець. На наших очах за десять років бандурна справа зажила бурхливим життям – до того в запорізьких музичних школах навіть не було відкрито класів бандури за причини нестачі кваліфікованих кадрів, а наразі працюють вже і по два викладачі.

На початку створення обласного осередку ми ставили в приклад західні регіони, де в школах від двох до п’яти викладачів-спеціалістів по класу бандури. Тож зараз можемо радіти за наші доробки, за наших запорізьких учнів, що вже стали лауреатами «Хортицького кобзаря»,навчаються у консерваторіях та планують концертну діяльність. Цей успіх відбувся завдяки праці запорізьких професійних викладачів, серед яких – Наталя Сердюк, Токмацька музична школа Запорізької області, Ірина Куцова — Приазовська музична школа Запорізької області, Олена Юркіна – Гуляйпільська музична школа Запорізької області, Альона Шнуренко – ДМШ №3, Клавдія Кривцун, Наталя Балабан – ДМШ №2, Валентина Іванесенко, Наталя Бітковська – Запорізький класичний ліцей №79, Людмила Какойло – ДМШ №7, ДМШ №1, Оксана Вербіна – Енергодарська ДМШ Запорізької області, Наталя та Любов Лисенко – ДМШ №1, Олександра Бабаніна, Галина Король – ДМШ №5.

На наших заходах завжди панувала піднесена та феєрична атмосфера, молодь демонструвала свою майстерність та переймала досвід дорослих кобзарів. Поступово наш фестиваль кобзарів став дуже популярним в Україні.

Шостий конкурс-фестиваль ми планували провести навесні 2020 року. Тоді нам завадила пандемія коронавірусу та карантин, тому було прийнято рішення провести «Хортицький кобзар» онлайн, адже зараз це звичайна практика у всьому світі.

— На вашу думку, конкурс-онлайн більш зручніший, чим виступи наживо, і як це все буде проходити?

— З точки зору організаторів для нас це буде вперше і висновки зробимо вже після проведення. Зараз учасники конкурсу готують записи свого виступу та присилають його на е-мейл організаторів, журі переглядає виступи та виносить свій вердикт.

— Які умови конкурсу цього року?

— Наш конкурс пропагує творчість Великого Кобзаря, тому кожен учасник виконує твір на слова Тараса Шевченка, а інструменталісти – твір українського композитора. Важлива умова – композиції треба записувати одразу одна за одною, як на живому концерті, а не в окремих файлах.

Також ми прийняли рішення про розширення кола виконавців – на минулих заходах між собою змагалися лише бандуристи-інструменталісти та вокалісти, а на VI «Хортицький кобзар» ми запрошуємо ще й музичні колективи – ансамблі бандуристів.

— А як щодо самих конкурсантів – їм до вподоби формат фестивалю «без глядачів»? І чи є майбутнє у таких інтернет-конкурсів?

— Зрозуміло, що виступати наживо набагато краще. Це й енергетика, і дух змагання, і можливість об’єктивно оцінити конкурентів й представити себе концертним виконавцем. А ще — задоволення від відгуку слухачів. Звісно, в онлайн-форматі ці можливості втрачаються, адже артисту потрібен живий глядач. Зараз, на жаль, багато викладачів музики занепокоєні тим, що карантин охолоджує творчі пориви і дітей, і їхніх батьків. Так, час диктує нам свої умови, нам всім зараз складно, але, на мою думку, треба продовжувати працювати та приймати участь у конкурсах.

Конкурси в цей час  — це обов’язково! Вони потрібні, щоб виконавці підтримували свою форму.

Тому запрошуємо всіх бандуристів України прийняти участь у VI Всеукраїнському конкурсі-фестивалі «Хортицький кобзар», заявки приймаються на електронну пошту bezhenar.hudruk@ukr.net до 18 лютого. Положення та необхідну інформацію ви знайдете на сторінці конкурсу-фестивалю у фейсбуці.

— Хто допомагає вам з організацією конкурсу?

Треба сказати, що перші конкурси проходили за підтримки культурного центру «Хортиця». А вже надалі наш конкурс було підтримано Запорізькою обласною адміністрацією, Запорізькою обласною радою, Запорізькою міською радою, Департаментом культури, туризму, національностей та релігій Запорізької обласної адміністрації. Особисту подяку хочу висловити — ВАТ «Запоріжсталь», АТ «Запорізький завод феросплавів», Григорію Самардаку, Едуарду Гугніну, Андрію Гамову, Максиму Остапенко, Валерію Козирєву, Ірині Черниш, Григорію Лютому, Людмилі Абеляшевій за всебічну допомогу у проведенні та сприянні розвитку кобзарства на Запоріжжі.

— Як щодо гала-концерту — він відбудеться?

— Так, гала-концерт переможців відбудеться 9 та 10 березня 2021 року. Традиційно на ньому молоді бандуристи грали на одній сцені з потужними виконавцями, і це був для них безцінний досвід в професійному плані. Цього разу гала-концерт відбудеться онлайн, учасники зможуть передивитися його та обмінятися враженнями. Виступатимуть лауреати, дипломанти вже VI конкурсу, за результатами голосування членів журі. А також свій талант представлять ансамбль бандуристів та соліст, які отримали призи глядацьких симпатій.

— Ольга, ви, як організатор конкурсу,завжди присутні в журі. Хто ще цього року буде оцінювати виступи конкурсантів «Хортицького Кобзаря»?

— До роботи запрошені найкращі майстри бандурного мистецтва — голова Національної спілки кобзарів України, народний артист України Володимир Єсипок, заслужений діяч мистецтв України Володимир Горбатюк (м. Рівне), заслужений артист України Дмитро Губ’як (м. Тернопіль), відомий запорізький викладач вищої категорії Альона Шнуренко.

— Як ви плануєте надалі підтримувати бойовий запал юних виконавців?

—  Одним із пріоритетних завдань бачу для себе відкриття на Запоріжжі школи кобзарського мистецтва. І якщо вам цікава історія рідного краю, кобзарства, ви мрієте побачити процес створення традиційної кобзи та опанувати гру на бандурі, прийняти участь у мистецьких квестах – до зустрічі. Запрошуємо всіх бажаючих опанувати бандуру і насолоджуватись її містичними звуками.

А всім музикантам – і молодим, і досвідченим – я бажаю творчої наснаги. Не впадайте в відчай та працюйте над собою. Адже карантин врешті-решт закінчиться, і всі артисти  вийдуть на сцену наживо, щоб зустрітися зі своїми глядачами. А Запоріжжя знову зможе прийняти талановитих бандуристів зі всієї України всіх бажаючих взяти участь в конкурсі «Хортицький кобзар», який дає потрібну потужну мотивацію та професійний зріст кожному учаснику, не зважаючи на зайняте місце.

— А чому саме Запоріжжя? Можна ж обрати будь-яке місто в Україні.

— Звичайно, що Україна цікава своєю історією, але саме на Запоріжжі мріють побувати всі наші учасники, приторкнутися до славетної історії козацької доби, де зароджувався козацький дух, а аутентична атмосфера відчувається найпотужніше. Тим більше діти мають у репертуарі козацькі пісні, пісні про Байду Вишневецького, про запорозькі пороги, про Дніпро, Запорожжя. Тому на нашому конкурсі-фестивалі ми завжди організовували для учасників тематичні екскурсії на острів Хортиця. Хочу подякувати всьому колективу Національного заповідника на чолі з генеральним директором Максимом Остапенко за професійні екскурсії та, особливо, теплі зустрічі з конкурсантами, їх батьками, викладачами. І треба було бачити, які емоції охоплювали бандуристів, які вперше потрапили на наш славетний острів. Кажуть, що Хортиця – це місто сили, місто пам’яті, і це так і є. Люди з різних куточків Україні відчули цей неповторний дух козацтва та свободи, неначе співи наших предків-кобзарів лунали серед степів та дерев, над Дніпром та скелями. Деякі учасники конкурсу навіть увозили з собою додому трішечки землі з Хортиці, цю частинку духу незламної волі та свободи.

А ми, Запорізький осередок Національної спілки кобзарів України, й надалі будемо радо зустрічати велику родину кобзарів, молодих бандуристів, і нести славу запорозького духу по всій країні!

 

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь