НовиниСтратегічні ліси Запоріжжя

Стратегічні ліси Запоріжжя

-

Стратегічні ліси Запоріжжя

Вадим Шулешко

23-24 Червня на Західній Україні випала рекордна кількість опадів, що призвело до катастрофи в п’яти областях України. Яка, по заявам прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, набула масштабу ще більшого, ніж подібна трагедія в 2008 році, тоді загинули 39 людей, а збитки оцінили в 3-4 млрд грн.

Здавалось би, що подібна проблема чужа  для запорізької області та її жителів. Та це лише на перший погляд, в обох регіонах наявна масована незаконна вирубка лісів, що і веде до екологічних катастроф. Якщо на Заході країни це повені, то Запоріжжю загрожують засухи та сильні вітри.

Запорізька область залишається найбіднішою в Україні за площею покритою лісовими насадженнями – 4,04 % від територій регіону,  при загальній по Україні 15,9 %. А в кінці минулого століття запорізький філіал інституту землеустрою «Укрземпроект» з’ясував, що площа займана довговічними лісами та лісосмугами має становити щонайменше 7%.

Запорізький край історично засушливий. Коли в 19 столітті землі почали масово орати, жаркі південно-східні вітри миттєво висушували землю, не прикриту трав’яним покровом, із-за чого гинули врожаї.

Ідею по боротьбі з цим лихом висунув відомий вчений Російської імперії Василь Докучаєв. Його метод передбачав створення в степах лісосмуг, ставків та заліснення прилеглих до річок територій. Ідею почали втілювати в життя за радянських часів. Практично всі запорізькі ліси та лісопосадки були висадженні на початку 50-х і до середини 70-х років минулого століття. З того часу масштаби насаджень лиш зменшувались. Масові вирубки «Чорними лісорубами» і спричинили сьогоднішню ситуацію з найменшою часткою лісів серед всіх регіоні країни.

Сильні вітри та як їх наслідок польові бурі доволі згубні для сільського господарства. Вони підіймають з полів верхній, найбільш родючий шар грунту, який з дощами осідає, часом навіть в інших країнах. На відновлення родючого шару знадобиться не одна сотня років.

Лісосмуги потребують правильної санітарної очистки. А неконтрольована «чорна» вирубка негативно позначається на захисних лісосмугах, вони втрачають здатність боротися з вітрами та посухою.

Страшно в усій цій ситуації те, що контроль лісів від незаконних вирубок цілком і повністю ліг на плечі корумпованих лісогосподарств. Ніхто не хоче влаштовуватись на роботу лісничим, адже зарплата низька і тому скрутне економічне становище працівники господарств поправляють за допомогою нехитрих корупційних схем. Тисячі кубометрів лісів списують на проведення санітарних заходів, після стихійних лих. І дарма, що подібні урагани проходять в кращому випадку раз в рік, а то і зовсім відсутні. Напевно ліси просто висихають, якщо опиратися на слова працівників лісгоспів.

Сьогодні кубічний метр дров коштує від 300 до 600 грн., залежить від породи. А якщо вони пройшли обробку то і ціна ще більша. Відповідно недобросовісні лісники, які б мали оберігати ввірену їм територію від посягань «чорних лісорубів» залюбки входять в долю до кривдників лісів.

Але не тільки працівниками лісгоспів єдиними покриваються кривдники лісів. Працівники поліції також часто стають співучасниками злочинів. Так ми маємо корумповані організації, в яких бажання наживи стоїть вище екологічного становища рідного краю. Недбале ставлення до лісів зі сторони лісгоспів можна побачити по кількості, і що важливіше, по масштабах пожарів. Міста де би мала бути переорана земля поросли травою, і пожежу не зупинять, а це ще деревина, яку можна потім пустити на вирубку під виглядом санітарних заходів.

Потрібно пам’ятати, що ліси – єдине, що стримує екологічну катастрофу. Наш край потребує уваги зі сторони держави, щоби попередити можливе повторення західноукраїнського сценарію із повенями, тільки з іншим деталями та результатами.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам