Андрій Владов
Попри війну в Україні є ті, хто продовжує жити за рахунок корупційних схем
та зв’язків. Корупція – це ганьба для будь-якої держави, але під час воєнного
стану вона має розцінюватись як найтяжчий злочин. Цього тижня президент
України зробив низку заяв, спрямованих на рішучу боротьбу із цим явищем.
23 січня голова держави розповів про нові рішення уряду та справи на фронті. На передовій тривають жорстокі бої, допоки Росія продовжує нарощувати свої сили. Також деякі українці в тилу забувають про війну, а посадовцям більше не вдасться їздити за кордон із недержавною метою. Про це повідомив у своєму зверненні президент України Володимир Зеленський.
За його словами, іноді здається, що дехто в тилових містах повністю забув про війну та почав ігнорувати реальність, користуючись захистом наших героїв. Президент зауважив, що підписав кілька важливих указів, серед яких принципове рішення РНБО щодо виїзду чиновників за кордон. Це стосується всіх посадових осіб центральної влади та різних інших рівнів місцевої влади, а також правоохоронців, народних обранців, прокурорів та всіх тих, хто має працювати на державу й у державі.
У пʼятиденний строк Кабмін має розробити такий порядок перетину кордону посадовими особами, щоб підставою могло бути лише реальне службове відрядження.
Крім того, вже є кадрові рішення щодо управлінців різного рівня як в міністерствах та інших структурах центральної влади, так і в регіонах та в правоохоронній системі. Найбільш резонансні з них: Кирило Тимошенко написав заяву на звільнення із ОП. Замість Тимошенка на посаду заступника голови Офісу Президента плануютю призначити голову КДВА Олексія Кулебу.
Крім того, найближчим часом піде у відставку низка голів ОВА. Йдеться, зокрема, про Олександра Старуха, Запорізька ОВА; Дмитра Живицького, Сумська ОВА; Валентина Резніченка, Дніпропетровська ОВА та Ярослава Янушевича, Херсонська ОВА.
Скандал у Міністерстві оборони
У ЗМІ з’явилися матеріали розслідування журналіста Юрія Ніколова, головного редактора проекту «Наші гроші», згідно з якими Міністерство оборони України закуповує продукти для військовослужбовців української армії за цінами вдвічі-втричі вищими, ніж у роздрібних магазинах Києва. Він опублікував внутрішню документацію Міністерства оборони щодо закупівлі продовольства для військових частин, дислокованих у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській та Черкаській областях України. Як стверджується, контракт на понад 13 млрд грн ($358
млн) було укладено 23 грудня. Міністр оборони України Олексій Резніков докладно відповів на звинувачення у своєму Facebook. Він вказав на неточності та помилки, яких нібито припустилися журналісти.
Непорозуміння з ціною на яйця, як стверджує Резніков, виникло через технічну помилку постачальника. Цю помилку, за словами міністра, у відомстві виявили та усунули ще наприкінці грудня, і Міноборони не укладало контракт за цим документом – Рєзніков називає його «фактично неіснуючим». Міністр оборони назвав розслідування Ніколова інформаційною атакою, яка б могла перешкодити переговорам про надання Україні західної зброї. Крім того, він заявив, що передача документів журналістам є службовим злочином.
Голова громадської організації «Центр протидії корупції» Віталій Шабунін в ефірі «Справжнього часу» розповів, чому вважає, що відповідь міністра Резнікова не спростовує висновки розслідування, а також пояснив, чому важливо розслідувати корупцію під час війни.
– Міноборони могло б спростувати звинувачення журналістів, просто сказавши: «Друзі, цього контракту немає» або «Ціни в ньому вигадані», – заявив Шабунін. – Але вони за два дні не вигадали нічого кращого, ніж сказати, що це все підступи людей, які хочуть підірвати довіру до міністра. У дуже довгому зверненні міністра про ціни сказано: «Ви знаєте, це помилка навіть не наша. Це помилка тих, хто писав, це вони помилилися».
Міністр говорить лише про одну позицію – про ціни на яйця. Добре, давайте повіримо, що у випадку з яйцями дійсно вийшла помилка з цінами. Вибачте, а що тоді з ціною на картоплю, яка втричі більша за ринкову? А що з цінами на капусту, на буряки, на куряче м’ясо? Про це міністр замовчує.
Мені здається, міністр цим своїм зверненням показав, що він покриває людей, що організували корупційну схему. Якби ще два дні тому люди, які підписали цей контракт і відповідали за нього, були звільнені, питання було б знято. На жаль, міністр обрав шлях захисту цих людей. Тому зараз він є частиною схеми. В Україні буквально вчора було заарештовано одного із заступників іншого міністра, і пройшла всього година від моменту арешту до моменту заяви про звільнення цієї особи. Ось це була правильна дія. В Україні є добрі приклади, але міністр оборони обрав неправильний шлях. Наразі
вирішення цього питання має бути за президентом. Йдеться про конкретний контракт на 13 млрд грн. За нашими підрахунками, там як мінімум чотири мільярди, а це майже 30% – переплата.
Нагадаємо, в 2021 році Міноборони не встигло витратити річний оборонний бюджет відповідно до плану. Українська армія мала отримати 421 одиницю автомобільної техніки. Проте отримає значно менше, вказує Незалежна антикорупційна комісія (Nako). На тлі скандалу через закупівлю за завищеними цінами продуктів харчування українських військових заступник міністра оборони В’ячеслав Шаповалов подав у відставку.
Про це повідомляють у Міноборони
«В’ячеслав Шаповалов, який відповідав за тилове забезпечення ЗСУ, попросив звільнити його, щоб не створювати загрози для стабільного забезпечення Збройних Сил України внаслідок кампанії звинувачень, пов’язаних із закупівлею послуг харчування. Міністр оборони підтримав прохання Шаповалова про його звільнення з посади заступника»,- зазначають у відомстві.
Національне антикорупційне бюро розкрило подробиці афери: чиновники уклали договори з підприємцями за завищеними цінами. Напередодні НАБУ провело обшуки та затримало заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури. Згодом у міністерстві підтвердили, що йдеться про Василя Лозинського. У відомстві пообіцяли надати повне сприяння слідству і звільнити Василя Лозинського із займаної посади.
Відповідне розпорядження щодо підготовки необхідних документів вже надано віце-премʼєр-міністром з відновлення України Олександром Кубраковим. До слова, Кабінет міністрів України призначив Василя Лозинського тимчасовим виконувачем обовʼязків міністра розвитку громад і територій у листопаді 2022 року. Як повідомив міністр Кубраков, співробітники НАБУ та САП викрили та припинили діяльність організованого злочинного угрупування з розкрадання бюджетних коштів. До складу злочинної групи входив заступник міністра, якого затримали під час отримання неправомірної вигоди у
розмірі 400 тис. дол. США. Ці кошти він одержав за сприяння в укладанні договорів на закупівлю обладнання та техніки. Кримінальне провадження було зареєстровано у вересні 2022 року.
Надія є
Як заявив президент України Володимир Зеленський, наступний тиждень стане часом кадрових рішень. «І цей тиждень буде часом відповідних рішень. Вже підготовлені ці рішення. Я не хочу зараз анонсувати їх, але все це буде справедливо. Розумію, що привернуло увагу людей. У кожній ситуації ми будемо детально все розбирати. Те, що
стосується енергетики та закупівель. Те, що стосується відносин між центральною владою і регіонами. Те, що стосується закупівель для військових. І тому подібне. Суспільство отримає повну інформацію, а держава зробить необхідні потужні кроки», – пообіцяв він.