Виборчі перегони: Хто стане ректором?

0

Вже тривалий час у Національному університеті «Запорізька політехніка» не можуть обрати того, хто стане повноправним ректором.

С початку року університетом керує виконуючий обов’язки ректора Сергій Яримбаш. У вівторок відбувся другий тур голосування, під час якого виборцям було запропоновано декілька варіантів відповіді:

  • За Віктора Грешту
  • За Едуарда Гугніна
  • Проти всіх

Вибори проходили на 6 дільницях, таким чином, вибір залежить не тільки від персоналу та студентів самого університету, але й від студентів та персоналу усіх підпорядкованих закладів освіти:

  • Виборча дільниця №1: м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 64, головний корпус Національного університету «Запорізька політехніка»
  • Виборча дільниця №2: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 117. Запорізький коледж радіоелектроніки
  • Виборча дільниця №3: м. Запоріжжя, вул. Яценка, 3а. Запорізький гуманітарний коледж
  • Виборча дільниця №4: м. Запоріжжя, пр. Соборний, 194. Запорізький електротехнічний коледж
  • Виборча дільниця №5: м. Токмак, вул. Гоголя, 71. Токмацький механічний технікум
  • Виборча дільниця №6: м. Бердянськ, вул. Ля-Сейнська, 59. Бердянський машинобудівний коледж

Для того, щоб обрати кандидата на посаду, він має набрати 50% +1 голосів виборців. У травні вже пройшов другий тур, однак жодному з двох кандидатів тоді так і не вдалося отримати необхідну кількість голосів, отже, друга спроба, 28 вересня, мала поставити крапку у цих довготривалих перегонах за посаду.

Після початку виборчого процесу «Горожанин-Інформ» поцікавилася у Голови комісії виборчої дільниці №1 Белікова Миколи Сергійовича стосовно відкриття виборчої дільниці: «Робота дільниці почалась рівно о 9 годині, присутніми були кандидати на посаду ректора, їх представники, члени комісії та особи, яких допустили до участі у виборах. Робота розпочалась за відведеним часом, все йде без порушень, представниця Запорізької обласної державної адміністрації так само присутня на виборах, зауважень немає». З його слів, також відомо, що за годину після відкриття проголосувало приблизно 150 виборців.

Для об’єктивності висвітлення ситуації ми поставили декілька питань кандидатам у ректори, адже вони можуть бути незадоволеними процесом або вже святкувати перемогу.

Коментар дав Віктор Грешта — проректор з науково-педагогічної роботи та гуманітарних питань, який минулого разу набрав більшу кількість голосів, проте йому теж не вистачило її для офіційного призначення:

— Як ви бачите сьогоднішні вибори?

— На сьогоднішній день проводиться другий тур виборів, в цей тур вийшли два кандидати. Я, Грешта Віктор Леонідович, проректор з науково-педагогічної роботи та гуманітарних питань, а також Гугнін Едуард Анатолійович, перший проректор, доцент кафедри соціальної роботи та психології. Вибори почались вчасно, о 9 годині відкрились усі дільниці. Перша дільниця в нашому університеті, також є дільниці в наших відокремлених підрозділах, у Запоріжжі, Бердянську, Токмаку. Вибори почалися без будь-яких порушень. Люди мають можливість проголосувати за тими документами, які позначені як відповідні документи, це має бути посвідчення особи: паспорт України, закордонний паспорт, електронний паспорт. Усі документи, які передбачені законодавством. Я думаю, що цього разу ми повинні визначитись, щоб наш університет отримав повноважного ректора для того, щоб ми набули гарної ходи та університет отримав напрямок розвитку. Нажаль процес виборів затягнувся, сподіваюсь, що цього разу ми здобудемо перемогу і будемо далі рухатися вперед.

— Як ви вважаєте, чи переможете ви сьогодні?

— Я сподіваюсь на перемогу, в першому турі я отримав 428 голосів, мій найближчий претендент 408 голосів. Я сподівася, що у цьому другому турі колектив підтримає більшістю саме мою кандидатуру. Я сподіваюся та вірю в наш колектив. Сподіваюся набрати потрібну кількість – понад 50% голосів. Головне, щоб не було голосів «Проти всіх», я вважаю, що це буде голос проти університету.

— Ви вважаєте, що голоси, які надавали третьому кандидату перейдуть до вас?

— Сподіваюсь, адже претендент який у попередньому турі отримав 217 голосів – представник технічної спеціальності. Я думаю, що колеги, які у минулому турі підтримували того претендента, зроблять свій вибір в бік моєї кандидатури, як представника технічної спеціальності. Ми є політехнічним університетом з великою славетною історією, технічного розвитку, технічної науки. З 2007 року ми отримали додаткові вектори нашої освітньої діяльності. Ми плідно розвиваємось у цьому напрямку, поєднуємо технічну та гуманітарну освіту. Основний фокус університету все одно технічна освіта. Ми рухаємось у тому напрямку, щоб ця освіта була дійсно комплексною, бо наші студенти повинні мати і економічну освіту, компетентності міжнародних відносин, для тих, хто планує працювати у зовнішньоторгових департаментах.

Також своїм баченням ситуації поділився Едуард Гугнін, перший проректор, доцент кафедри соціальної роботи та психології:

— Як ви бачите сьогоднішні вибори?

— З точки зору процесу ніяких зауважень немає. Організаційний комітет постійно проводить засідання, приймає рішення. Лише був випадок на минулому тижні, коли Кабінет міністрів України прийняв рішення про призупинення очного навчального процесу, якщо у закладі менш ніж 80% вакцинованих викладачів. Ми отримали це рішення та з 23 вересня ми перейшли на дистанційне навчання. Це була перепона для голосування, адже у нас 155 виборців – студенти. Обмежувати їх право голосу ми не маємо права, але через це необхідно було рішення. Організаційний комітет 24 вересня надіслав запит у міністерство для отримання пояснень, але, не дочекавшись відповіді, було вирішено пускати студентів за паспортами, саме тих, які мають право голосувати. Я вважаю, що ніяких проблем в нас не виникне. Головне, щоб люди не хворіли та не наражали на небезпеку інших.

— Хто з студентів має право голосу?

— Обирають таких студентів певною процедурою. Для виборців є квота. Офіційно необхідно, щоб 75% виборців були викладачами закладу, 15% це студенти, а також 10% це допоміжний персонал закладу. Факультети пропонують студентів, голосують та формують загальний список. Ці обранці – студенти, яким інші студенти довірили свій голос.

— Ви впевнені у своїй перемозі?

— Тут все вирішує колектив. У будь-якому випадку, хто б не переміг, нам необхідно з цими виборами завершувати, бо університет вже рік у стані виборів. Це не додає іміджу, а також не додає більше порядку. Я сподіваюсь, що мене підтримує більшість співробітників університету, адже проведено багато роботи. Об’єднавши наші зусилля, ми будемо більш міцними. Люди побачать, що не буде поділу на «гуманітарій» чи «технар» — буде команда, яка буде обличчям університету.

— Ви вважаєте, що голоси, які надавали третьому кандидату, перейдуть до вас?

Ми всі чудово розуміємо, що математичної моделі передачі голосів не існує. Якби кандидат, який у першому турі зайняв 3-те місце – Дмитро Яримбаш, міг просто передати як власність отримані голоси, то міг бути впевнений, але це неможливо. Проте я сподіваюсь, що ці люди будуть голосувати за мене, адже в нас з Дмитром Сергійовичем однакове бачення на розвиток університету. Не дивлячись на те, що він представляє технічну спеціальність. Ми постійно спілкуємось та налаштовані на розвиток університету.

 


Результати виборів ректора знову виявились провальними. Вкотре жоден з кандидатів не зміг отримати необхідну кількість голосів, щоб зайняти посаду ректора Національного університету «Запорізька політехніка».

Всеукраїнський щотижневик «Горожанин-Інформ» доносить інформацію отриману з власних джерел. За результатами голосування, жоден з кандидатів не набрав необхідної кількості голосів. Усього мали проголосувати 1290 осіб. Не з’явились на виборчі дільниці 97 виборців. Найбільше «прогульників» саме в університеті, проте невідомі причини. У період карантину частина виборців може мати певні поважні причини.

За результатами голосування беззаперечним лідером виявився Віктор Грешта. Він отримав 477 голосів, що у перерахунок у відсотки становить 49,29%. Його опонент Едуард Гугнін отримав 334 голоси, що відповідає 42,33%.

Такі ситуації, коли немає переможця, виникають через можливість проголосувати «Проти всіх». Цього разу так проголосувало 87 осіб, еквівалентно 7,29%, яких саме й не вистачало. Задля уникнення таких прикрощів, коли залишається лише два кандидати необхідно обрати одного з них, інших альтернатив немає.

На жаль, система не ідеальна, а тому навіть очевидний лідер не може вважатися переможцем через брак голосів, що теж є прорахунком вибірної системи.

Шляхів вирішення таких ситуацій усього два: прибрати можливість голосувати проти всіх, або прибрати обов’язковий %, який має набрати кандидат у другому турі! Другий варіант не вплине на волевиявлення, адже у першому турі не обов’язково буде переможець, а ось у другому турі справді необхідно визначитись


Олексій Мотревич

 

 

 

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь