АналітикаВійна не повинна зупинити реформи в Україні

Війна не повинна зупинити реформи в Україні

-

Війна не повинна зупинити реформи в Україні

Огляд ЗМІ, Андрій Владов
Президент США Джо Байден під час зустрічі з президентом Володимиром Зеленським у Білому домі заявив: «Так само, як ми прагнемо допомогти українському народу захистити себе зараз, ми також прагнемо допомогти йому відновитися та відбудуватися для майбутнього, включаючи підтримку реформ, спрямованих на боротьбу з корупцією, створення середовища, в якому бізнес зможе процвітати, а американські та європейські компанії захочуть інвестувати».

Ця заява ще раз підтвердила, що реформи в Україні мають продовжуватися, незважаючи на військовий стан. Від реалізації цих реформ залежить наша подальша співпраця із демократичними країнами.

Чого хочуть у білому домі

Сполучені Штати Америки надіслали на адресу Координаційної платформи донорів лист із переліком реформ України, необхідних для продовження надання їй допомоги. У вівторок, 26 вересня, інформацію щодо списку реформ підтвердили у прес-службі посольства США в Україні. В понеділок, 25 вересня, «Українська правда» заявила, що заступник радника Білого дому з національної безпеки з питань міжнародної економіки Майк Пайл розіслав листи з переліком необхідних реформ. За даними видання, листи отримали прем’єр-міністр України Денис Шмигаль та Офіс президента України.

У посольстві додали, що метою цього листа є визначення кроків щодо ефективного реформування українських систем. Також у відомстві наголосили, що США прагнуть допомогти Україні відновитися та відбудуватися – включно з реформами, спрямованними на боротьбу з корупцією.

«В рамках діалогу, який триває з Україною та сторонами, зацікавленими у майбутньому успіху України, Сполучені Штати надали запропонований перелік пріоритетних реформ для обговорення та зворотного зв’язку на Багатосторонній координаційній платформі донорів для України у Брюсселі. Цей перелік було надано як основу для консультацій з урядом України та ключовими партнерами в рамках нашої незмінної підтримки України та її зусиль щодо інтеграції до Європи – цілі, які Сполучені Штати рішуче підтримують», – йдеться у повідомленні. Метою зусиль є визначення пріоритетів та консолідація кроків щодо реформування разом з Україною та ключовими зацікавленими сторонами.

Що собою представляють ці рекомендації

В оприлюдниному тексті листа йдеться про необхідні зміни у функціонуванні наглядових рад державних підприємств, антикорупційних органів (САП, НАБУ, НАЗК), Вищої ради правосуддя та загалом судової гілки влади. Окрім того, лист визначає пріоритетними зміни в роботи українського Міноборони та інших силових відомств. У виданні додали, що лист є попереднім проектом та підлягає подальшому розгляду.

Які ж реформи пов’язані з умовами надання допомоги від США?

Імплементація регламенту REMIT

Не пізніше 1 квітня 2024 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затверджує порядок, обсяг та періодичність подання інформації про торгівлю оптовими енергетичними продуктами, пов’язаної із законодавством щодо забезпечення доброчесності та прозорості оптового ринку електричної енергії (REMIT).

Починаючи з 2015 року Україна поступово перейшла на європейську модель ринку електричної енергії та природного газу. Нова ринкова модель передбачає лібералізацію, розвиток конкуренції, вільне формування цін на енергоресурси, застосування прийнятих у Європі культури та практик ринкових відносин. Перехід на нову модель ринку був зумовлений євроінтеграційними прагненнями України та перспективою об’єднання енергетичних ринків нашої держави з ринками ЄС. Зараз для інтеграції з європейськими оптовими енергетичними ринками Україна має імплементувати відповідні норми ЄС, зокрема, Регламент REMIT (Regulation on Wholesale Energy Market Integrity and Transparency).

Регламент REMIT – це набір європейських правил та практик, який спрямований на попередження зловживань на оптових енергетичних ринках і передбачає відповідальність за маніпуляції учасників оптових енергетичних ринків/

Пріоритети на 0-3 місяці

Через те, що проведення реформ в Україні затягується, розроблено чіткі терміни їхнього виконання.

1. Посилити Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру (САП): а) Верховна Рада ухвалить закон про реформування Спеціалізованої антикорупційної прокуратури відповідно до параметрів структурного критерію МВФ. Закон має містити положення щодо: вдосконалення процедур відбору керівника та ключових посадових осіб САП для забезпечення прямої та змістовної участі незалежних експертів в організації конкурсу; б) посилення спроможності САП регулювати свою організаційну діяльність; в) створення механізмів дисципліни та підзвітності керівництва САП, включаючи оцінку ефективності роботи та періодичний зовнішній аудит, що проводиться зовнішніми експертами з міжнародним досвідом.

Також потрібно внести зміни до законодавства з метою уточнення відносин між керівником САП та Генеральним прокурором для посилення процесуальної незалежності САП у своїх справах, а також надати САП окремі повноваження щодо екстрадиції та надання взаємної правової допомоги (MLAT).

2. Національне антикорупційне бюро України (НАБУ): збільшити кількість слідчих щонайменше на 300 осіб; посилити криміналістичну спроможність НАБУ відповідно до міжнародних стандартів та гарантій; сформувати громадську наглядову раду; надати НАБУ право на прослуховування; зберегти незалежність НАБУ та виключні повноваження щодо розслідування резонансних справ про корупцію.

3. Відновити вимоги до розкриття інформації про активи та фінансову звітність: ухвалити законопроєкт №8071, який відновлює обов’язкове декларування активів для всіх державних службовців та суддів, включаючи всі декларації за 2021 та 2022 роки, щоб сприяти більшій підзвітності. Відновити розкриття інформації про фінансову діяльність політичних партій. Спростити систему декларування активів шляхом об’єднання з іншими базами даних та реєстрами відповідно до юридичних зобов’язань публічних службовців подавати правдиві та своєчасні декларації.

4. Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК): забезпечити незалежний, прозорий, конкурентний та своєчасний відбір нового голови НАЗК на основі перевірки його незалежності, компетентності та доброчесності відповідно до стандартів ОЕСР.

5. Завершити перезапуск Вищої ради правосуддя (ВРП).

5. Створити Вищий адміністративний суд України (ВАСУ).

6. Реформувати Верховний Суд України: перевірити доброчесність чинних суддів Верховного Суду у зв’язку з резонансними корупційними справами за участю колишнього голови Верховного Суду та Великої Палати Верховного Суду та обрати нових суддів Верховного Суду для заповнення вакантних місць за допомогою прозорого процесу із залученням незалежних експертів та громадянського суспільства.

Також є великий блок питань, які мають пріоритет на один рік.

Зокрема це необхідність: посилити Агентство з розшуку та менеджменту активів; перезапустити добір та кваліфікаційне оцінювання суддів у рамках новоствореної Вищої кваліфікаційної комісії суддів за активної участі Громадської ради доброчесності, здійснити реформу Конституційного Суду України та реструктуризацію провоохоронних органів. То ж обсяг роботи колосальний, саме час засукувати рукави.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам