НовиниВійськовий ПДФО: чому його потрібно залишити громадам

Військовий ПДФО: чому його потрібно залишити громадам

-

Військовий ПДФО: чому його потрібно залишити громадам

Податок на доходи військовослужбовців став майже такою самою гострою темою дискусій у ЗМІ та соціальних мережах, як і розмір їхнього грошового забезпечення. Щоправда, питання цього податку перевело напрям дискусії з Центру на громади, — ті начебто не допомагають чи недостатньо допомагають ЗСУ. Мовою цифр та буквою закону народна депутатка Оксана Продан та Виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан доводять: так, допомогу громад силам оборони необхідно легалізувати й для цього в громади мають і надалі надходити 64% ПДФО, включаючи податок з грошового забезпечення військовослужбовців.

Асоціація міст України отримала докладні дані від 754 громад із 1470, — вибірка понад 50%, яка включає всі обласні центри, що перебувають зараз під контролем України.

Військовий ПДФО цих громад за фактом 2022 року і планом 2023-го сумарно становитиме 116,72 млрд грн (за даними офіційного державного порталу Open budget по всіх громадах, сумарний обсяг військового ПДФО за 2022–2023 роки становитиме 128 млрд грн).

При цьому міста, села і селища за цей період долучилися до наближення Перемоги України через допомогу Об’єднаним силам ЗСУ, безпосередньо виділивши тільки станом на зараз 28,7 млрд грн, у тому числі перерахували пряму фінансову допомогу в розмірі 14,8 млрд, купили обладнання і техніки на 7,04 млрд, вклали кошти сільських, селищних, міських бюджетів у купівлю військових ОВДП на 6,15 млрд, виділили на облаштування військових ліній захисту 0,71 млрд грн.

Щодо Запоріжжя

На фінансування заходів оборонного спрямування за рахунок коштів місцевих бюджетів Запорізької області за 2022 рік було перераховано до 0,5 млрд грн (467 621, 6 тис грн). Всього за 6 місяців цього року – майже вдвічі більше, 904 млн грн ( 903 812, 7 тис грн). Левова частка цих грошей спрямована на підтримку підрозділів ЗСУ, Нацгвардії та територіальної оборони – майже 414 млн грн. Найбільший обсяг коштів спрямовано з бюджетів територіальних громад Запорізького району – 340,5 млн грн. Мелітопольського – 139 млн грн, Бердянського – 112 млн грн, Василівського – без малого 68 млн грн, Пологівського – майже 25 млн грн.

Найбільші видатки оборонного характеру в обсязі видатків загального фонду місцевих бюджетів Семенівської ТГ – 26%, Василівської ТГ – 25,8%, Кушугумської ТГ – 25, 7%, Бердянської – 14,6%, Мелітопольської ТГ – 12,6%. Це дані Департаменту фінансів Запорізької ОДА.

Кошти перераховані органами місцевого самоврядування без оновленого для цього законодавства, всупереч правоохоронцям, які за всіма випадками відкривають провадження за нецільове використання коштів.

Крім цього, через воєнні дії, для безпеки жителів, на створення й ремонт укриттів витрачено 8,99 млрд грн, на терміновий ремонт зруйнованих обстрілами інфраструктурних об’єктів — 10,76 млрд, на забезпечення проживання внутрішньо переміщених осіб — 3,83 млрд грн. Тож сумарно витрати з бюджетів громад, пов’язані з безпекою та обороною, становлять 52,28 млрд грн. І це лише прямі перерахування з місцевих бюджетів, без знайдених благодійних, спонсорських і донорських коштів на паливо, дрова, запчастини й дрони.

До речі, за даними Мінекономіки, органи місцевого самоврядування купили дронів тільки через Prozorro більш як на 1 млрд грн.

Прямі витрати на безпеку та оборону, витрати через воєнну агресію, оплачені з місцевих бюджетів делеговані повноваження та стримування тарифів, а також залишки коштів на рахунках 754 громад станом на 31.12.2022 року становлять разом уже сьогодні 207,66 млрд грн. Хоча військового ПДФО за два роки заплановано 116,72 млрд грн.

Перш ніж робити загальний висновок, подивимося збитки 754 громад від дій агресора у розмірі 815,61 млрд грн і допомогу, отриману муніципалітетами з державного бюджету, у сумі 6,83 млрд грн для відбудови цих об’єктів.

Чи достатньо в держави коштів? Ні.

Чи стане їх більше, якщо заберуть військовий ПДФО у місцевого самоврядування? Ні.

Потрібно допомагати тим, хто працює, хто фінансує оборону й захист із першого дня війни, у кого 64% ПДФО використовуються прозоро, — робити все, щоб коштів для сил безпеки та оборони і місцевого самоврядування ставало більше. Такий висновок роблять експерти Асоціації міст України.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам