Віктор Костюк: «Журналістика має бути чесною та не ображати людську гідність»

0

Перед святом – Днем журналіста України наша редакція взяла інтерв’ю у декана факультету журналістики Запорізького національного університету Віктора Костюка, який не тільки допомагає студентам краще зрозуміти свою спеціальність, але й завжди допоможе, коли людина цього потребує. Віктор Володимирович, як спеціаліст який бачив багато початківців, частина з яких стали успішними журналістами, поділився з нами своїм баченням світу журналістики.

— Що для вас інформація?

— Інформація – це їжа. Я колись казав: «Я є такий, яку інформацію споживаю, з ким дружу, кого слухаю, що читаю. На основі цього я є таким. Від цього залежать мої успіхи і невдачі». Можна бути багатим та успішним, коли ти володієш інформацією: як це зробити, як досягти та як подолати певні перешкоди. Все це завдяки інформації.

— Як ви вважаєте, без журналістів може існувати медіа простір?

— Саме поняття медіа простір включає в собі журналістику та журналістів. Зараз ми можемо говорити, що до різних професій в соціумі ставлення різне. Якщо брати журналістику, то багато людей вважають, що журналістика не потрібна. Люди самі шукають інформацію, стають свідками. Це не є те, що називають журналістикою. Журналістика – це як написати та подати матеріал, є певні правила та норми, етичні та юридичні моменти. Саме це в собі поєднують журналісти. Поговорити про події ми можемо, розповісти про те, що бачили та чули. Розповісти так, щоб це було зрозуміло кожному та не ображало, розширювало кругозір, може далеко не кожен, це і є інструментами журналістики.

— Що є запорукою чесної журналістики?

— Без тавтології не обійтись. Запорукою чесної журналістики є чесність, показ події так, як вона є насправді, тобто правдивість. Тут ще є важливий момент, ми проходимо шлях від дитини до дорослої людини. Треба розуміти, коли і які речі можна говорити дитині, підлітку та повнолітній людині і як це говорити, щоб це правильно сприймали. Зараз не всі канали інформації дотримуються об’єктивності, а висвітлюють думку того, кому цей канал інформації належить. Поступово втрачається функція правдивості, об’єктивності і зокрема педагогічна функція, яка була б поштовхом розвитку особистості. Журналістика має бути чесною та не ображати людську гідність.

— Які чесноти обов’язкові для журналіста?

— Про це можна багато говорити, але у першу чергу бути чесним перед самим собою. По всякому можна писати, показувати, ніби не називати замовника, хто фінансує, але це на початку не видно. Потім це проявиться, але чи перед собою ти чесний? Тільки ти знаєш наскільки ти чесний, приховав ти щось чи ні. Треба бути відповідальним, щоб потім не було соромно.

— Чи може в сучасній Україні існувати чесна та неупереджена журналістика, яку ніхто не спонсорує?

— Будь-яка журналістика не може обходитись без спонсорування, робітники мають отримувати гроші за свою роботу. Бачите, навіть державні ЗМІ фінансуються з бюджету. Журналістика може не залежати від влади чи бізнесу, але треба цим пройнятися. Те, що ми називаємо залежність від грошового мішка, колись закінчується в силу тих чи інших обставин. Цього питання теж стосується один предмет, є багато думок треба він чи ні, але предмет – історія журналістики. Там багато прикладів, коли людина аби бути чесною, не піддаватися впливу влади, змушена була покидати рідну країну, свою домівку та рідних. Важливо пам’ятати про відповідальність. Аналогія з водієм: якщо він винуватець ДТП, в залежності від тяжкості він отримає відповідне покарання, так само і тут. Слід пам’ятати про право журналіста – він може відмовитись від певного замовного матеріалу. Це не проста робота. Журналіст, як і будь-яка людина, перевіряється не тим, що він досяг, а через що пройшов, щоб цього досягти.

Олексiй Мотревич

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь