Юрист роз’яснює: як фізична особа може об’явити себе банкрутом

0

Щодо процедури банкрутства фізичних осіб

Кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільного права ЗНУ,
Дмитро Луц

За результатами рейтингу Всесвітнього банку Doing Business 2019 Україна посідає 145-те місце у списку 190 країн за критерієм «Врегулювання неплатоспроможності». Цей індикатор, безумовно, засвідчує недосконалість діючого законодавства України щодо відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом.

З 21 жовтня 2019 року був введений в дію Кодексу України з процедур банкрутства (далі – КУзПБ). Одним із нововведень цього нормативно-правового акту є встановлення порядку банкрутства фізичних осіб. Отже, кожна фізична особа або фізична особа-підприємець отримала можливість розпочати процедуру банкротства відносно себе. В цьому контексті варто акцентувати увагу на тому, що за інформацією сервісу моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів «Опендатабот» з початку 2019-го у ЄРБ потрапило понад 1 мільйон боржників (https://opendatabot.ua/blog/342-erb).

Більше всього українці винні банківським установам, що не є дивним, оскільки щороку збільшується кількість українців, які користуються кредитними картками. З урахуванням актуальності цього питання вважаю за необхідне зосередити детальну увагу на цій новелі. Відповідно до ст. 115 КУзПБ боржник має право звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність у разі, якщо:
1) розмір прострочених зобов’язань боржника перед кредитором (кредиторами) становить не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати;
2) боржник припинив погашення кредитів чи здійснення інших планових платежів у розмірі більше 50 відсотків місячних платежів за кожним з кредитних та інших зобов’язань упродовж двох місяців;
3) ухвалено постанову у виконавчому провадженні про відсутність у фізичної особи майна, на яке може бути звернено стягнення;
4) існують інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов’язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності).

Особливістю відкриття провадження є те, що провадження може бути відкрите лише за заявою боржника. Подаючи відповідну заяву, боржник має пам’ятати, що окрім певних преференцій для нього (припинення нарахування штрафів та інших фінансових санкцій, відсотків за зобов’язаннями боржника тощо) КУзПБ встановлює низку можливих обмежень до боржника, зокрема, заборону без дозволу суду виїжджати за кордон, обмеження у розпорядженні майном тощо (ст. 120 КУзПБ).

Зосереджую увагу на тому, що визнання фізичної особи банкрутом потягне за собою певні юридичні наслідки для такої особи. Зокрема, відповідно до ст. 135 КУзПБ протягом п’яти років після визнання фізичної особи банкрутом не може бути відкрито провадження у справі про неплатоспроможність за її заявою, крім випадку, якщо боржник погасив усі борги в повному обсязі у порядку, передбаченому КУзПБ. Протягом п’яти років після визнання фізичної особи банкрутом така особа зобов’язана перед укладенням договорів позики, кредитних договорів, договорів поруки чи договорів застави письмово повідомляти про факт своєї неплатоспроможності інші сторони таких договорів.
Окремо слід зосередити увагу на тому, що фізична особа не може вважатися такою, яка має бездоганну ділову репутацію, протягом трьох років після визнання її банкрутом.
Підсумовуючи, можу зазначити, що розпочинаючи відповідну процедуру банкрутства, фізична особа має зважити всі «за» і «проти» та звернутися із відповідною порадою до фахівців.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Пожалуйста, введите ваш комментарий!
пожалуйста, введите ваше имя здесь