Творити якісні журналістські проєкти, дотримуватися стандартів журналістики, бути професіоналом своєї справи, відстоювати та захищати інтереси суспільства – головуючі компоненти журналіста. Ця професія лишається однією із затребуваних, адже важко уявити сьогоднішнє суспільство без достовірної та своєчасної інформації, без професійного погляду на події та факти нашого життя. Журналіст – це професія наполегливих та відчайдушних пошукачів істини, які постійно тримають руку на пульсі про події країни та світу. Факультет журналістики Запорізького національного університету впроваджує прогресивні навчальні програми, в яких враховані запити реальних і потенційних роботодавців, дисципліни формують інтегровані навички й актуальні в професії вміння, а студенти можуть самостійно обирати курси й оцінювати якість їхнього викладання.
Протягом останніх 15 місяців команда викладачів і викладачок факультету журналістики ЗНУ під орудою міжнародних експертів програми DESTIN якісно оновлює журналістську магістерську програму та бакалаврату. Публічні конференції в Україні та за кордоном, дискусійні онлайнові форуми, конфіденційні розмови з журналістами-практиками та моніторинг анонімних студентських думок про навчання й викладання журналістики задали напрям реформування навчальних програм – до європейської моделі журналістської освіти. За її основними стандартами – академічна доброчесність і професіоналізм, активне залучення студентів до роботи в галузі, надійний зворотній зв’язок із роботодавцями – готують журналістів високого ґатунку здавна там, далеко на захід від України. Успішний досвід викладання та навчання на магістерці з журналістики у Великій Британії, Ірландії, Швеції, Нідерландах, Польщі, яким радо ділилися закордонні партнери проєкту DESTIN, учасники зі ЗНУ засвоювали, прагнучи поєднати його з позитивними традиціями, що вже склалися на факультеті.
Експерти DESTIN президент EJTA (European Journalism Training Association), викладач Віндесгеймського університету (Нідерланди) Ніко Дрок, викладачка Fojo Institute of Linnaeus University (Швеція) Вероніка Менджун, експерт з якості освіти World University Service (Австрія) Марк Шварцлі, представниця Громадського радіо Ірина Кондратенко та представник Української асоціації студентів Костянтин Ковалішин мали ряд конфіденційних розмов зі співробітниками навчального відділу нашого вишу, викладацьким складом факультету, студентами, випускниками й роботодавцями.
Про основні тези цієї роботи розповіла інституційний координатор, доцент кафедри журналістики Катерина Сіріньок-Долгарьова: «Міжнародні експерти проєкту DESTIN схвально оцінили роботу команди факультету журналістики ЗНУ. Зокрема, у своєму звіті вони зазначили, що вражені обсягом змін, яких вдалося досягти за 15 місяців реалізації проєкту у виші. Йдеться про запровадження щосеместрових опитувань студентів, залучення випускників і роботодавців до обговорення змін у програмі. Цінним, на думку експертів, є розуміння професії команди ЗНУ і стейкхолдерів. Всі підкреслюють необхідність якісної журналістики. Такий спільний погляд колективу факультету, студентів, роботодавців є цінним надбанням, оскільки він є незамінним фундаментом для побудови академічних програм».
Експерти також висловили низку побажань. Вони переважно стосувались інтернаціоналізації програм із журналістики через ширше залучення студентства і викладачів до участі в програмах обміну. Експерти також радять розширювати географію навчальних і виробничих практик за межі Запорізького регіону та глибше залучати студентів і стейкхолдерів до моніторингу якості освітніх програм на факультеті.
Рецензуванню освітньої програми передувала щоденна робота викладачів кафедри журналістики із модернізації навчальних планів бакалаврату і магістратури, основних підходів до навчання студентів і співпраці з роботодавцями.
Що чекає першокурсників у 2020 році?
Першокурсники бакалаврату й магістратури освітньої програми «Журналістика» навчатимуться за оновленими планами. Впродовж року команда проєкту DESTIN працювала з фахівцями навчального відділу ЗНУ над модернізацією планів. У результаті магістерська програма відтепер зорієнтована на формування науковця, медіауправлінця й журналіста-аналітика. Бакалаврська програма значно поглибила практичний складник підготовки фахівців. «Ми оптимізували теоретичні курси, вони стали окремими тематичними модулями (історія журналістики, теорія комунікацій, вступ до спеціальності); з’явились дисципліни, яких сьогодні потребує ринок праці: креативне письмо, фактчекінг у ЗМІ, написання новин, основи візуального редагування у медіа тощо. Ми намагались, щоб результатом навчання наших студентів стали практичні навички, необхідні для роботи в різних ЗМІ й виконання професійних завдань: пошук інформації, виготовлення різноформатного контенту, знання етики і професійних стандартів, обізнаність у різній проблематиці тощо. Викладачі переглянули зміст своїх дисциплін, конкретизували результати навчання, удосконалили форми оцінювання», – повідомила завідувачка кафедри журналістики Юлія Любченко.
Попередня програма магістратури з журналістики в ЗНУ пропонувала набір дисциплін, які формували журналіста, науковця, викладача вишу. Нова журналістська магістерка позбулася насамперед педагогічного складника. Із нового навчального року магістранти журналістики розвиватимуться як аналітики в галузі ЗМІ, медіаменеджери та науковці. Низка навчальних дисциплін сприятиме набуттю актуальних, запитаних суспільством і ринком праці навичок і вмінь. Також важливо, що в новому навчальному році магістранти журналістики матимуть чималу свободу у виборі дисциплін професійної підготовки, що цілком відповідає стандартам європейської моделі журналістської освіти.
В основу оновленої програми «Журналістика» покладено студентоцентричне навчання. Воно передбачає не тільки вибір дисциплін. Відтепер студенти долучатимуться до обговорення концепції освітньої програми, вноситимуть пропозиції щодо змін у навчальний процес. «Ми відійшли від блоковості у вільному виборі дисциплін, розробили опитувальник для студентів щодо якості викладання та вивчення курсів. Перше онлайн-анкетування відбулось наприкінці минулого семестру, найближчим часом опитаємо студентів вдруге. Це для нас нова форма роботи, тому вдосконалюємо ці механізми, працюємо над їх поліпшенням і розповсюдимо цей досвід на всі освітні програми нашого факультету», – розповів декан факультету журналістики Віктор Костюк.
Проєкт DESTIN стимулював співпрацю факультету з роботодавцями. На факультеті створена Експертна рада, до якої увійшли представники місцевих ЗМІ. Докладніше про таку ініціативу розповіла Катерина Сіріньок-Долгарьова: «Ця співпраця нам необхідна, оскільки журналісти-практики надають нам зворотній зв’язок щодо рівня професійності випускників нашого факультету та потреб сучасного ринку праці, допомагають в організації практики й працевлаштовують випускників. До речі, випускники – це також наші роботодавці. Сьогодні вони працюють у різних містах, у всеукраїнських і регіональних ЗМІ, їм є чим поділитися з нашими студентами. Тому ми створили Асоціацію випускників факультету журналістики, члени якої не тільки виконують дорадчу функцію, а й проводять майстер-класи, тренінги для студентів, допомагають в організації практик».
DESTIN – міжнародний проєкт програми Еразмус+ напрямку КА2 – Розвиток потенціалу у вищій освіті, учасники якого (10 українських і 5 європейських вишів) узгоджують навчальні програми з Європейською рамкою кваліфікацій (EQF).
Викладачі факультету журналістики Запорізького національного університету вітають усіх медійників із професійним святом працівників засобів масової інформації. Бажаємо щасливого творчого шляху, цікавих тем та професійного досягнення на журналістській ниві.
Факультет журналістики ЗНУ