В партії «Слуга Народу» пояснили, що змінилось в програмі «єВідновлення» та скільки людей скористалися допомогою від держави.
Два роки тому, у травні 2023 року, в Україні стартувала програма «єВідновлення» – наймасштабніша компенсаційна ініціатива, яку будь-коли реалізовувала наша держава, покликана допомогти українцям, чиє житло було пошкоджене або зруйноване внаслідок російської агресії. Станом на травень 2025 року понад 100 тисяч сімей вже отримали компенсації за пошкоджене житло. А загальна сума таких компенсацій нині складає вже 25 млрд гривень.
За словами очільниці партії «Слуга Народу» Олени Шуляк, яка є однією з ініціаторок програми, «єВідновлення» стало гідною відповіддю держави на виклики війни.
«Ще на початку повномасштабного вторгнення, 5 березня 2022-го, Президент України Володимир Зеленський вперше публічно заявив: Україна буде підтримувати своїх громадян і компенсувати втрати. Це стало принциповою позицією. І ми одразу розпочали роботу по створенню нового для нас компенсаційного механізму, незважаючи на те, що ще під Києвом велись тяжкі бої, і вся країна відчайдушно відбивалася від ворога. За достатньо коротких проміжок часу ми закріпили роботу програми у законі, де я є основним автором», — розповіла Олена Шуляк.
Як працює програма
В партії «Слуга Народу» пояснили, що програма реалізується через застосунок «Дія», де українці можуть подати заяву на отримання компенсації. Подати клопотання також можна у паперовій формі через ЦНАП або нотаріуса. Після подання заявки, спеціальні комісії проводять оцінку пошкоджень та визначають суму виплат.
Нині для отримувачів послуги «єВідновлення» є кілька опцій:
- виплата на ремонт пошкодженого житла до 200 тис грн;
- виплата на ремонт для суттєво пошкодженого житла до 350 тис для ремонту квартир та до 500 тис для ремонту пошкоджених приватних будинків;
- житловий сертифікат для придбання нового житла;
- грошова виплата для будівництва приватного будинку на власній земельній ділянці.
«Загальна сума виплат по цим категоріям нині сягає 25 млрд гривень. Йдеться про компенсації у розмірі 9,8 млрд грн за пошкоджене житло і 15,2 млрд грн за знищене житло. Більше того, завдяки ухваленню у грудні 2024 року законопроєкту №11028, який передбачає пріоритетне право на отримання компенсації за знищені об’єкти для певних категорій ВПО, таку виплату змогли отримати 4 тис українських родин», — зазначила Олена Шуляк.
Розширення програми на ТОТ
В партії «Слуга Народу» зазначили, що попри значні досягнення, програма стикається з низкою викликів, серед яких розширення програми на тимчасово окуповані території. Ще наприкінці 2023 року році були проведені перші в Україні публічні консультації щодо вдосконалення послуги «єВідновлення». Тоді за їх підсумком вдалося зробити кілька важливих змін – українцям дозволити подавати заяви через ЦНАПи, а також від кількох співвласників. Однак основним запитом під час консультацій був запит від українців, чиє знищене житло знаходиться на ТОТ.
В партії «Слуга Народу» нагадали, що на рівні законодавства для запуску цього етапу все вже давно готово, оскільки ця опція прописана на рівні базового закону, який регулює послугу «єВідновлення». Також був проведений успішний експериментальний проект у Мелітополі щодо таких компенсацій. Тепер відповідний механізм має розробити та впровадити Уряд.
«“єВідновлення“ — це не лише про виплати. Це про довіру. І про те, як держава вчиться бути на боці своїх людей. Вірю, програма тільки розширюватиметься, повертаючи людям не просто домівки, а велику надію та впевненість у майбутнє. Держава продовжує вдосконалювати механізми програми. Уряд вже виділив додаткові 15 мільярдів гривень на компенсацію для внутрішньо переміщених осіб, які втратили житло. Це дозволить забезпечити житлом щонайменше 30 тисяч людей», — зазначила очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.