НовиниШвидка допомога в Польщі: як та коли звертатися

Швидка допомога в Польщі: як та коли звертатися

-

Швидка допомога в Польщі: як та коли звертатися

Важливо знати номери телефонів екстрених служб. Тим паче, якщо ви перебуваєте в чужій країні або плануєте виїхати. Сьогодні розкажемо про те, як викликати швидку в Польщі.

Якщо у вас просто підвищена температура чи погане самопочуття, навряд чи до вас приїде швидка. У Польщі карети медичної допомоги викликають лише в екстрених ситуаціях. В яких саме?

Викликати невідкладну медичну допомогу дозволяється, коли у вас: втрата свідомості; серцевий напад; сильний біль у грудях; важкі опіки чи поранення; травми, які не дозволяють самостійно рухатись; кровотеча; тепловий удар чи переохолодження; психічні розлади.

Якщо вас турбує головний біль чи висока температура, можна звернутися до SOR (Szpitalny oddział ratunkowy). Зверніть увагу, за безпідставний виклик швидкої допомоги можна отримати штраф від 500 до 1500 злотих.

Куди телефонувати?

Карету швидкої допомоги в Польщі можна викликати за одним із номерів:

  • 112 — це загальний номер рятувальних служб, які працюють на території ЄС. Його використовують для повідомлення про загрозу здоров’ю, життю або майну. Після розмови оператор 112 сповістить про ваше звернення відповідні служби: швидку, пожежну, поліцію тощо. Або ж з’єднати вас безпосередньо із відповідною службою.
  • 999 — це номер екстреної служби швидкої допомоги. На дзвінок відповідає медичний диспетчер. А отже, у разі проблем зі здоров’ям доцільніше відразу зателефонувати на 999.

Після з’єднання вас обов’язково запитають про:

  • місце події (треба вказати адресу, місце, де ви перебуваєте, наприклад, це квартира, вулиця, магазин тощо);
  • причину виклику (потрібно описати, що саме турбує вас чи людину, якій викликаєте швидку);
  • про те, хто потребує допомоги (маєте надати дані про людину, яка потребує допомоги, якщо їх знаєте, або про себе, якщо викликаєте собі);
  • про те, хто телефонує.

Після отриманих відповідей диспетчер може поставити додаткові запитання. Головне – ніколи не кладіть слухавку першими. Наприкінці розмови ви обов’язково маєте почути фразу «Виклик прийнято» (Wezwanie przyjęte).

 

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам