Останніми днями в Україні розгорілися одразу кілька гучних скандалів, пов’язаних з тим, що деякі виробники цинічно спекулюють на темі війни заради власної наживи. Так, на прилавках магазинів дедалі частіше можна зустріти ковбасу «ЗСУ», пиво «Герої не вмирають», хліб «Чорнобаївський». Зображення військових використовують навіть на етикетках лавашів та в рекламі епіляції.
На сайті Держпродспоживслужби зазначили, що спекуляції на «патріотизмі» – це пряме порушення законодавства. А на сторінці Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій у Facebook нагадали, що зловживання військовою тематикою є неприпустимим – використання символів війни у маркетингових стратегіях брендів може сприйматися суспільством як спроба перетворити біль українців у джерело прибутку. Ми підготували добірку з 5 прикладів, коли виробники вирішили підзаробити на війні.
Ковбаса «Застільна. Смачна. Українська»
Варено-копчена ковбаса від ТОВ «Брусилівські ковбаси» викликала шквал обурення серед українців. Люди не розуміють, як горе-маркетологи додумалися назвати таку продукцію на честь тих, хто віддає своє життя за незалежність, цілісність та свободу України.
Як зазначила у себе в Twitter народна депутатка Ірина Геращенко, рекламувати військову тематику, прославляти наших захисників і піднімати патріотичний дух народу – це правильно, але все треба робити грамотно. А такі товари, як ковбаса «ЗСУ», – це дурний смак, і подібні «шедеври» варто прибирати з ринку.
«Черговий маркетинговий “шедевр” експлуатації військової теми. В Офісі Президента заявили, що напрацьовують законопроєкт, аби зупинити це неподобство», – додала вона.
Тим часом представники «Брусилівських ковбас» не стали мовчати і прокоментували скандал довкола своєї продукції. Вони зазначили, що раніше цей вид ковбаси називався «Московська», тож її просто хотіли «українізувати».
«Раніше ковбаса називалася “Московська”, проте згодом її перейменували на ковбасу “ЗСУ – Застільна. Смачна. Українська”, щоб не пов’язувати назву з Росією. Але ця назва не має нічого спільного зі Збройними силами України. Люди так її сприйняли, але назва означає зовсім інше. Ми не розуміємо, чому виникло таке непорозуміння», – відповіли у компанії.
«Буча-комбуча»
Комбуча – це безалкогольний ферментований напій із підсолодженого чаю, змішаного з культурою бактерій та дріжджів. Його виготовляє компанія із Ірпеня Київської області. Самі виробники «Бучу-комбучу» називають «Героїчною». А от українці переконані, що це чергова спроба розпіарити товар та підзаробити на темі війни, що виглядає дуже низько. Багато коментаторів наголосили, що людям, які пережили трагедію в Бучі, такий товар може здатися глузуванням з їхнього болю.
«Ви можете собі уявити в Ізраїлі щось на кшталт газованої води “Голокост”? “Буча-комбуча” в Україні – це те саме… І дуже скоро Буча не асоціюватиметься ні з чим іншим, окрім якогось пійла. Мало де вміють так знецінювати національні трагедії», – точно зауважив депутат Запорізької міської ради Валерій Прозапас у своєму фейсбуці.
Сухарики «ЗСУ – Збройні сухарі України»
Зображення засушеного хліба у військовій формі з українськими прапорами на упаковці сухариків під назвою «ЗСУ» – ще один приклад спекуляції на темі війни. Як зазначили інтернет-користувачі, це виглядає не тільки недоречно, але й образливо для героїв України.
Редиска «Азовсталь» та огірок «Патрон»
Невдало зіграли на патріотизмі й виробники насіння. Свою лінію з досить дивакуватими назвами овочів та зелені вони представили як «Насіння перемоги». На упаковці зазначається, що частину прибутку від продажу компанія перекаже на потреби ЗСУ. Однак українців це не переконало. Багато хто був неприємно здивований тим, як безглуздо торговельна марка спекулює війною. Так, у лінійці можна зустріти редиску «Азовсталь», кабачок «Привид Києва», диню «Чорнобаївка», огірок «Патрон», петрушку «Стефанія», моркву «Хаймарс» та багато інших незрозумілих найменувань.
Колготки «ЗСУ»
Знаменита українська співачка Тіна Кароль спільно з брендом «ONE BY ONE» створила «патріотичну колекцію одягу», куди увійшли жіночі колготки та інші елементи гардеробу з принтом «ЗСУ». Хоч як дивно, але першу партію колготок дуже швидко розкупили. Проте більшість українців все ж таки розкритикувала і артистку, і бренд за спекуляцію на темі війни, назвавши це відсутністю смаку і поганим тоном.
Що пропонують депутати
У Верховній Раді зареєстрували законопроект №9128, який забороняє використовувати символи війни у назвах торгових марок та в рекламі.
«Прикро, що у маркетингових комунікаціях виробники споживчих товарів та послуг вдаються до недоречного використання трагічних подій війни, назв постраждалих міст, патріотичних закликів та військових слоганів. Йдеться про реєстрацію торгових марок алкогольних напоїв, продуктів харчування, інших товарів, про назви акцій для клієнтів, слогани реклами, які застосовують або обігрують військову тематику необережно, а іноді й просто неприпустимим чином», — йдеться у поясненні до законопроєкту.
Автори законопроєкту пропонують заборонити реєстрацію торгових марок, у яких використовуються:
- назви військових подій;
- назви населених пунктів та міст, які постраждали від російської агресії або стали символами стійкості та героїзму під час повномасштабної війни (за винятком випадків використання таких назв на адресах, а також у рекламі торгових марок, зареєстрованих до 24 лютого 2022 року);
- назви бойових дій та військових операцій;
- назви озброєнь та військової техніки;
- назви військових підрозділів ЗСУ та інших військових формувань;
- офіційні вітання ЗСУ.
При цьому обмеження не розповсюджуватимуться на рекламу, фільми, книги або відео, присвячені саме військовій тематиці.