АналітикаЯку зброю Захід дає Україні для контрнаступу

Яку зброю Захід дає Україні для контрнаступу

-

Яку зброю Захід дає Україні для контрнаступу

«Сьогодні очевидно, що контрнаступ ЗСУ відбудеться найближчим часом. Українські військові готуються, утво- рюється «Гвардія наступу», формують- ся бригади. Однак багато залежить від того, якою зброєю, в якій кількості і на- скільки швидко забезпечать ЗСУ західні партнери. Необхідний мінімум – це до- бре, але для звільнення територій з міні- мальними втратами все ж таки краще мати максимум.

Яку техніку вдалося накопичити за останні півроку, що необхідно ЗСУ для успішних визвольних операцій і як союзники України поповнюють наш фонд зброї. Це питання, які потребують висвітлення.

Контрнаступ української армії обговорюється як в Україні, так і в усьому світі вже не один місяць. Військові аналітики намагаються вгадати напрями удару по російських окупантах, передбачають подальші кроки ЗСУ та кінцеві результати.

Водночас Україна активно накопичує зброю. Танки, артилерія, протиповітряні системи оборони, снаряди та дрони – все це необхідно для вдалого звільнення територій, про кожен вид озброєння регулярно ведуться переговори на всіх рівнях.

Низький старт

14 травня президент заявив, що контрнаступ розпочнеться, коли ВСУ матиме необхідний мінімум зброї. 23 травня в українській розвідці повідомили – мінімум є. «Багато мирних мешканців все ще перебувають під російською окупацією, і часу більше не можна втрачати. У нас вже є необхідний мінімум озброєнь. Можу лише сказати, що це незабаром почнеться», – сказав глава ГУР МО Кирило Буданов в інтерв’ю японському телеканалу NHK. І, нарешті, 27 травня на сторінках у соціальних мережах головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного було опубліковано невелике відео, де українські військові символічно готуються до бою. Слоган до ролика звучить так: «Настав час повертати своє».

Західна броня

Сьогоднішню війну України проти російських загарбників військові експерти називають війною артилерії, але не забувають уточнити, що прорив оборони супротивника здійснюють танки. Броньований кулак йде в атаку після того, як ворога накрили вогневим валом, зробивши його максимально вразливим та слабким. У світлі анонсованого контрнаступу танків та артилерії українським військам потрібно багато.

Так звана танкова коаліція для України почала формуватись на початку 2023 року. Про те, що ЗСУ отримають ударну кількість танків, стало зрозуміло, коли європейські та американські союзники все ж таки вмовили Німеччину дати Україні Leopard’и. Великобританії та США довелося на власному прикладі показати Берліну готовність допомогти українським військам – у Лондоні ЗСУ пообіцяли Challenger, а у Вашингтоні – Abrams.

У лютому під час свого візиту до Києва президент США Джозеф Байден повідомив, що союзники зібрали для України близько 700 танків. 260 із них ЗСУ дала Польща – радянські Т-72, а також інші країни надали Leopard 2 A4, Leopard 1 A5. Окремо Німеччина погодилася надати чотирнадцять Leopard 2 А6.

У США обіцяли передати Україні тридцять один M1A2 Abrams, Великобританія – чотирнадцять Challenger 2. Ще близько восьми Leopard 2 A4 пообіцяла Норвегія, Іспанія пообіцяла 10, Канада – 4, Португалія – 3 та по одному Leopard 2 A6 дадуть Швеція та Фінляндія.

Скільки сьогодні в Україні танків, невідомо з очевидних причин, противник не має орієнтуватись у цифрах. Проте відомо, що українські військові активно навчаються керувати західною бронею. Крім танків, Україні обіцяють поставити броньовані машини. Сотні американських Bradley та Stryker, близько 40 німецьких Marder, французькі бронетранспортери Bastion та бронеавтомобілі AMX-10RC – ось неповний список того, що свого часу пообіцяли Україні союзники. Кількість поставленої техніки, як і у випадку з танками, невідома, але орієнтовно в Україні вже є сотня танків та близько 500 бронемашин, стверджує керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

Артилерія

Пріоритетом для української армії є артилерія та снаряди до неї. Про це під час прес-конференції після Саміту G7 заявив Володимир Зеленський. «Глобальне питання –артилерія… Зброя якісна, дадуть усі. Працюватимемо над цим», – заявив президент. Питання постачання Україні великої кількості артилерії та снарядів до неї, головним чином, обговорюється на «Рамштайні». Після лютневої зустрічі Зеленський повідомив, що ЗСУ отримають більше артилерійських установок та боєприпасів. На сьогоднішній день відомо, що у розпорядженні української армії є різні гаубиці – M777, M114, FH70, TRF11, L118/119, M101. В основному це артилерія 155-го або 105-го калібру.

Також на початку року стало відомо, що США мають намір передати Україні 18 комплектів системи управління артилерією IFADTS. Це автоматизована система, яка дає поінформованість про свої та ворожі сили та визначає порядок дій та поразку цілей. Як стверджується, аналогів у супротивника немає. Про те, чи є ці системи сьогодні у ЗСУ і скільки загалом одиниць артилерії на озброєнні армії України, не повідомляється.

При цьому наприкінці квітня стало відомо, що українські воїни досягли паритету в артилерії на Бахмутському напрямку, про що повідомив речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий.

Можливо, подібні заяви говорять про те, що артилерії, як і снарядів, на фронті все ж таки додалося. Боєприпаси – головна потреба у сьогоднішній війні. У окупантів їх більше переважно завдяки запасам ще з радянських часів. Незважаючи на те, що більшість снарядів застаріла, створювати вогневий вал вони можуть.

Щоб не лише досягти рівності сил, а й переважити можливості супротивника, українські дипломати просять у західних партнерів боєприпаси. Як результат – рішення Євросоюзу та Норвегії про постачання Україні 1 мільйона снарядів калібру 155 міліметрів. Це суттєва допомога, але вона, за словами військового експерта Владислава Селезньова, лише мала частина того, що потрібно, щоб мати необхідний темп обстрілів. Під час контрнаступу можуть виникати різні непередбачені ситуації, тому як самої техніки, так і боєприпасів має бути із запасом, додав майор запасу Нацгвардії України Олексій Гетьман.

Системи протиповітряної оборони не лише допомагають закривати небо над містами від масованих обстрілів РФ, які почастішали останніми тижнями. ППО необхідна для прикриття війська, особливо коли воно піде в контрнаступ. Не останнім фактором досягнення паритету в артилерійських обстрілах на Сході України стало те, що противник фактично не може застосовувати свою авіацію – її збивають повітряні сили.

Повітряні сили

Одними з основних «гравців» у захисті українського неба, безумовно, є Patriot, NASAMS та Iris-T. Вони показують ефективний результат і збивають 100% цілей, про що красномовно говорять зведення ЗС ЗСУ після нічних обстрілів. Навіть «легендарним» «кинджалам», яким, як стверджували у Кремлі, аналогів немає, не вдалося прорвати український «залізний купол». Однак усю територію України сучасні системи покрити не можуть – їх замало. Тому дипломати продовжують вести переговори щодо постачання нових засобів протиповітряного захисту.

27 травня стало відомо, що Німеччина готує нові системи Iris-T до передачі Україні, про що повідомив український посол у Берліні Олексій Макєєв. Крім цього, Київ придбає ще NASAMS. Система та обладнання коштуватиме 285 мільйонів доларів, і в Держдепі США вже затвердили продаж ППО. Про прискорення у постачанні ППО також кілька днів тому заявив і президент Зеленський.

Однією з позитивних новин у світлі контрнаступу, що готується, стала інформація про передачу Україні далекобійних ракет Storm Shadow від Великобританії. Українська влада, військові та дипломати не раз заявляли про необхідність отримання ракет дальньої дії. Вони дозволять бити супротивника на великій відстані, мінімізуючи прямий контакт на полі бою.

Storm Shadow, які передали Україні, вміють стріляти на 250 кілометрів, можуть летіти на малих висотах, тобто бути недоступними для ППО противника, і діють за принципом «вистрілив і забув», точно вражаючи ціль.

Спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат 27 травня повідомив, що, крім Storm Shadow, ЗСУ також передадуть SCALP – французький аналог. Якщо ж до «ракетної коаліції» приєднається Німеччина, то Україна отримає ще і Taurus.

Розмови про передачу Україні винищувачів нового покоління F-16 ще кілька місяців тому закінчувались, щойно розпочавшись. На початку року Байден, почувши питання про те, чи передадуть Києву винищувачі, однозначно відповів: «Ні». Однак у травні ця тема знову стала однією з обговорюваних.

На черговому «Рамштайні», який пройшов 25 травня, фактично затвердили свій намір передати українським воїнам винищувачі. У Міноборони України вже назвали необхідну кількість літаків – це 4 ескадрильї, тобто 48 бойових одиниць.

За словами Ігната, F-16 дадуть можливість перекрити ті регіони, які не можуть покрити наземну ППО. Крім того, таким чином ЗСУ зможуть досягти переваги у повітрі на окупованих територіях, знищивши авіацію супротивника.

При цьому, згідно з оптимістичними сценаріями, існує ймовірність, що винищувачі Україна отримає ще під час контрнаступу.

за матеріалами РБК-Україна

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам