НовиниЩо змінилось з 1 грудня

Що змінилось з 1 грудня

-

Що змінилось з 1 грудня

У грудні на українців очікують дві чудові новини. Волонтерська допомога для сил оборони України не зменшиться, хоча цілком могла б, а фінансові витрати на дрова уряд поділив із ООН. Але є й не дуже приємна новина – відновлюються перевірки бізнесу.

З початку грудня набирає чинності ухвалена 5 вересня Кабінетом міністрів постанова №953 “Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах військового стану”, яка значно ускладнює порядок ввезення гуманітарки, запроваджуючи масу бюрократичних процедур.

Виконавча влада бачить у нововведеннях велику користь – посилення боротьби з контрабандою. Волонтери, різні благодійні та громадські організації, а також багато депутатів зазначають, що через “бюрократичное пекло” потік гуманітарної допомоги в Україну, яку доставляють волонтери для потреб українських військових, може суттєво зменшитися.

І уряд ухвалив половинчасте рішення, ввівши перехідний період на чотири місяці. Запроваджуються автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги, подання декларацій про перелік товарів, які визнаються гуманітаркою, та інші бюрократичні тонкощі, передбачені постановою №953. Але це для тих волонтерів, хто захоче дотримуватися нових процедур. Ті, хто не захоче, зможуть продовжувати свою діяльність за звичними полегшеними процедурами до 1 квітня 2024 року.

«Відповідні зміни були прийняті за результатами обробки зворотного зв’язку від волонтерської спільноти, яка активно долучилася до обговорення проблематики. До 1 квітня наступного року продовжуватиметься опрацювання конструктивних пропозицій щодо покращення правового регулювання процедури ввезення та обліку гуманітарної допомоги», – йдеться в офіційній заяві Міністерства соціальної політики.

Дрова від ООН

Згідно з урядовою постановою № 1173 “Про реалізацію експериментального проекту щодо надання додаткової підтримки населенню на придбання твердого пічного побутового палива у 2023-2024 роках”, відчутно збільшено обсяг грошової компенсації на придбання дров та вугілля. Для тих домогосподарств, які не мають можливості опалювати приміщення газом. Така щедрість пояснюється просто – проект створено спільно з Управлінням верховного комісара ООН у справах біженців, яке фінансуватиме значну частину цих виплат.

Нормативи опалення на зимовий сезон 2023-2024 років зростуть майже вчетверо і становитимуть для надання субсидії:

  • на вугілля – 2,23 тонни;
  • на дрова – 7,41 тонни.

Уряд врахував зростання цін на вугілля та дрова, і тепер житлові субсидії та пільги покриють більшу частину витрат на придбання твердого палива. Розмір субсидії на купівлю палива розраховується в індивідуальному порядку для кожної сім’ї залежно від її доходів.

Якщо сім’ї вже призначено субсидію на купівлю пічного палива, нові виплати перерахують автоматично. Але одержувачам доведеться дати згоду Пенсійному фонду на передачу даних Управлінню верховного комісара ООН у справах біженців.

Три місяці після війни

З грудня внутрішньо переміщені особи (ВПО) зможуть отримувати грошові виплати три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації у населених пунктах, з яких вони перемістилися. Раніше виплати припинялися наступного місяця.

Крім того, до механізму призначення виплат внутрішньо переміщеним особам внесено такі зміни:

– ВПО, які звертаються вперше за допомогою та перебували за кордоном понад 30 днів, можуть звертатися за призначенням виплат через 15 робочих днів після повернення в Україну;

– ВПО, які повернулися до України після 1 серпня, але раніше втратили допомогу через перебування за кордоном понад 30 днів, виплату призначатимуть за особистим зверненням;

– ВПО, які після 1 серпня 2023 року змушені були повторно залишити свої будинки через обов’язкову евакуацію, зможуть отримувати допомогу протягом ще 6 місяців.

Нових обмежень щодо виплат переселенцям у грудні не передбачено. Тих переселенців, хто придбав новий автомобіль, земельну ділянку, квартиру чи будинок на суму понад 100 тисяч гривень, а також мають на своєму депозиті понад 100 тисяч гривень, права на грошову допомогу вже позбавили.

Інші категорії внутрішньо переміщених осіб до січня 2024 року отримуватимуть наступну щомісячну фінансову допомогу:

– 3 тис. грн на місяць для дітей та осіб з інвалідністю;

– 2 тис. грн – решті всіх категорій осіб.

Нагадаємо, що для оформлення допомоги для внутрішньо переміщених осіб має звертатися лише одна особа із сім’ї, а не кожен член сім’ї окремо. Фінансову допомогу внутрішньо переміщеним особам виплачують 15 та 28 числа кожного місяця.

Довіряй, але перевіряй

Мораторій добіг кінця і в Україні поновлюються перевірки бізнесу. Вони мали повернутися ще з 1 листопада, проте Верховна рада перенесла термін на місяць.

Документальні планові податкові перевірки можуть проводитись щодо:

– підприємців, які здійснюють реалізацію підакцизної продукції;

– представників бізнесу у сфері організації та проведення азартних ігор;

– платників податків, які надають фінансові та платіжні послуги;

– нерезидентів, які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи та постійні представництва.

Мораторій на перевірки продовжить діяти для ФОП 1 та 2 групи – до 1 грудня 2024 року. Також перевірки відтермінували для підприємців, податковою адресою яких є тимчасово окуповані території, а також території активних та можливих бойових дій.

ООН втомлюється допомагати пенсіонерам

Грудень – це останній місяць, коли деякі категорії пенсіонерів, які є внутрішньо переміщеними особами, можуть отримати додаткову грошову допомогу ООН. Вона буде виділена за такими критеріями:

– пенсіонер є ВПО та проживав у зонах активних чи можливих бойових дій;

– державна пенсія не перевищує 3 тисяч гривень;

– пенсіонер не отримував жодних додаткових виплат від міжнародних організацій із 1 березня 2023 року.

Розмір доплати визначається як різниця між 3 тисячами гривень та розміром державної пенсії, але не менше 100 гривень. Наприклад, якщо розмір пенсії становить 2,5 тисяч гривень, доплата становитиме 500 гривень.

Щодо звичайних пенсій, то до кінця року їхніх індексацій не буде, тож розмір пенсій залишиться незмінним. Вікову надбавку отримають пенсіонери, яким протягом 2023 року виповниться 70, 75 або 80 років – 300, 456 та 570 гривень відповідно.

Тарифна стабільність

Про підвищення тарифів на комуналку у грудні українцям турбуватися не варто. Вони залишаються незмінними, згідно з рішенням Кабінету міністрів про мораторій до кінця дії військового стану в країні, а також півроку після нього.

Вартість послуг водопостачання та водовідведення незмінна. Рішення про підвищення тарифів на 30%, яке планувалося ще влітку, так і не набуло чинності. Вартість газу зафіксована на рівні 7,96 гривні за кубометр.

Все добре буде і з електроенергією. Нещодавно голова НКРЕКУ Костянтин Ущаповський спрогнозував можливе зростання тарифів на електроенергію до 3 грн за кіловат-годину. Але за словами міністра енергетики Германа Галущенка, до кінця опалювального сезону вартість кіловат-години точно не підніметься, і для населення вона, як і раніше, становитиме 2,64 грн.

 

 

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам