Андрій Владов
У криваві роковини російської агресії проти України президент Володимир Зеленський виступив перед журналістами, а кремлівський лідер Володимир Путін готує послання до Федеральних зборів. Ці події стали найбільш обговорюваними у світі новинами і продовжують активно обговорюватись провідними аналітиками.
Перед тим як описати, про що говорив Володимир Зеленський із журналістами, хотілося б навести витяг із книги Лоуренса Фрідмана «Конфлікт, у якому Путін все ще не може перемогти». «Із самого початку відповідь України на дії Росії була схожа на бій Давида з Голіафом, але з істотною відмінністю. У біблійній історії, після того, як Давид за допомогою пращі оглушив набагато більшого гіганта невеликим каменем, він швидко обезголовив його. І після того, як велетня Голіафа було вбито, филистимляни визнали свою поразку.
Хоча Україна, як і Давид, вміє ефективно володіти пращею, вона не мала можливості обезголовити Голіафа. В інших країнах таке приниження після некомпетентного акту агресії могло б призвести до падіння лідера, який наказав про його вчинення, але тільки не в путінській Росії. Навіть великі невдачі в Україні, схоже, мало впливають на Путіна. До кінця 2022 року Кремль зумів перевести всю країну на військові рейки, визнавши, що на неї чекає довга боротьба. Оскільки становище Путіна залежить від того, чи буде йому що продемонструвати замість витрачених життів і зусиль, він сповнений рішучості продовжувати, поки не доб’ється чогось, що можна буде назвати перемогою. Тож поки Голіаф продовжує боротьбу, користуючись перевагами розміру та грубої сили.
Але продовжує боротьбу і Давид. Президент України Володимир Зеленський, який вміє виступати на публіці – природжений Давид. Акторське минуле допомогло йому стати ефективним військовим лідером: він змінив костюм на форму, знаходив потрібні слова, доносив свої послання у влучних фразах і робив значні жести, включаючи візити до передових частин. Він регулярно інформував своїх громадян про хід конфлікту та постійно виступав перед світовими лідерами та західними парламентами. І хоча йому не вдалося покінчити з Голіафом, він керував масштабною трансформацією українських військ так, що незважаючи на програш у чисельності, вони все ще можуть стримувати Росію та завдавати власних ударів».
З цими словами автора важко не погодитись. Володимир Зеленський зумів утримати Україну від розвалу та програшу у війні з РФ, але все одно головним чинником стало не його акторське вміння, а патріотизм українського народу, який продовжує виборювати свою незалежність. Сьогодні можна почути різні оцінки Зеленського як політика, але остаточну оцінку нашому президенту ми зробимо після закінчення війни з РФ.
Прес-конференція Зеленського
25 лютого відбувся форум «Україна. Рік 2024» за участю президента України Володимира Зеленського. За наслідками форуму глава держави дав прес-конференцію. Зустріч із журналістами тривала дві години, а кількість журналістів та різноманітність питань може вказувати на те, що жодних заготовок для цього заходу не робилося. Нижче – головні заяви Зеленського.
Путін має плани до 2030 року. Він бачить себе до 2030 року. Ми хочемо покінчити з ним раніше. З акторською майстерністю Зеленський зумів потролити слабкі сторони лідера Кремля, але на питання, що обговорювалось з Путіним за зачиненими дверима під час переговорів, він ухилився від подробиць, давши формальну відповідь.
Пролунав анонс можливих переговорів із РФ. За словами президента, перший саміт лідерів країн за формулою світу відбудеться навесні, «найближчими тижнями та місяцями». На саміті буде розроблено план, який буде доопрацьовано та передано РФ. Подробиці цього плану громадськості поки що невідомі.
На запитання журналіста про можливість програшу України в цій війні була дана чітка відповідь: Україна не програє у цій війні, у нас немає іншої альтернативи. І це має стати базою для всіх подальших дій українського керівництва.
Великий блок питань стосувався постачання озброєнь та ролі зброї у цій війні. Зеленський перебуває «в позитиві» з приводу недавніх обіцянок Заходу щодо далекобійних ракет ATACMS. Україні потрібно більше засобів ППО. Без США не можна посилити ППО України. Є деякі види озброєнь, які залежать лише від Америки. Франція планує надати Україні кілька десятків артилерійських систем. Важливо посилити Україну для перемоги.
Зеленський вперше навів точну цифру втрат у ЗСУ. 31 тисяча українських військових загинула у цій війні, росіян загинуло 180 тисяч: «Не 300 тисяч, не 150 тисяч, що там бреше Путін зі своїм брехливим оточенням. Проте кожен українець – це великі втрати для нас. Росіян загинуло 180 тисяч. Усього втрат у сумі з пораненими у росіян до 500 тисяч».
Своєю чергою втрати України у війні проти РФ, які нещодавно вперше озвучив президент Володимир Зеленський, відрізняються від підрахунків офіційних осіб Сполучених Штатів Америки. Незалежний аналіз цій заяві дати не вдалося, пише The New York Times.
«За словами Зеленського, Україна втратила 31 тис. військових, однак у США ще минулого літа вважали цю цифру набагато більшою. За даними Вашингтона, на той момент було вбито близько 70 тис. українців і ще 100-120 тис. осіб було поранено. Втрати російських військових, за словами офіційних осіб, були приблизно вдвічі більшими», – йдеться у матеріалі.
Президент впевнений, що третій рік війни в Україні – переломний. Це рік виборів, розфокусування всього відразу, викликів ззовні, всередині і т.д. На запитання, чому не відбувся анонсований контрнаступ у 2023 році, як одну з причин Зеленський назвав те, що чотири бригади, які готувалися до контрнаступу, не отримали обіцяної західної техніки. Вони просто не брали участь у контрнаступі. А головний висновок, знову ж таки, – брак зброї та техніки, при тому, що мобілізація триває.
Сьогодні готується новий план, і було заявлено, що військове керівництво має «чіткий план» щодо нового контрнаступу ЗСУ. Нам буде складно у березні-квітні. Росія готуватиме контрнаступ на початку літа.
Були також відповіді і про зовнішню політику, зокрема щодо блокади польськими фермерами української продукції. Зеленський заявив, що якщо проблеми з Польщею не вирішуватимуться, ми захищатимемо наш бізнес. Зустріч із журналістами тривала дві години.
Про Путінське послання
Офіційне підтвердження Кремлем дати щорічного звернення президента Путіна до Федеральних зборів, які відбудуться 29 лютого, привернуло до себе увагу і внутрішніх і зовнішніх спостерігачів. Вже озвучено очікувані теми кремлівського лідера – радість від взяття Авдіївки, яка подається як головний укріпрайон ЗСУ.
За словами російських воєнкорів, це поповнить алею ратної слави росіян, при цьому ціна цієї перемоги не називається, а вона говорить про те, що перемога на триста відсотків пиррова. Не менш бляклі досягнення є і в інших сферах – інтерв’ю російського диктатора Такеру Карлсону, боротьба із західними санкціями та інший пропагандистський галас. Головне, що все це робиться напередодні президентських виборів, відповідно теми, порушені Путіним у зверненні, стануть базою для його передвиборчої програми.
Не варто розраховувати, що обговорюватимуться теми смерті політичних опонентів, втрати на фронтах та повний провал у міжнародних відносинах. Вже сьогодні можна стверджувати, що подібне звернення стане черговою галочкою на шляху безмежного правління диктатора. Мінімальний термін, який планує собі кремлівський лідер, це шість років, до 2030 року. Питання лише в тому, чи дасть історія стільки часу цьому кривавому монстру.