АналітикаНесподівано і завзято

Несподівано і завзято

-

Несподівано і завзято

Андрій Владов
Більшість матеріалів сьогодні присвячено Курській області. Російські зливні бачки намагаються хоч на когось звалити провину за фатальний прорахунок з охороною кордону в Курській області.

Спочатку Z-канали та інші феесбешні воїнкори призначили винним Олександра Лукашенка, звинувативши його в тому, що він домовився з українським військово-політичним керівництвом, відвів білоруські війська від кордонів, запевнивши Київ, що тепер можна перекинути резерви для атаки на Курську область. За новими спущеними зверху темниками в небоєздатності армії РФ на цьому напрямі винні… звичайно ж ахматівці.

Згідно з новими тезами, спущеними на саме дно болота – будь-яким умовно-низовим Z-блогерам типу Alex Parker і К, Кролика Роджера Путіна підставив чеченський спецназ. Таким чином, тепер вже кадирівці не просто боягузливо втекли і поховалися місцевими лісами – ні, вони домовились з українцями просто на кордоні Курської області і «свідомо пропустили їх у РФ, чудово знаючи де і коли ті наступатимуть», при цьому «уклавши щось на зразок пакту взаємного ненападу».

Свою аналітику надав і Том Купер — австрійський письменник, аналітик і журналіст-розслідувач.

Чим відповідає РФ

Як і слід було очікувати, пише Купер, керівництво РФ терміново направляє підкріплення в новий район бойових дій. Як повідомляють іноземні аналітики, поповнення виглядають приблизно так: два батальйони ВДВ (зі стратегічного резерву), 79-й мотострілковий полк, 272- й мотострілковий полк і 138-а мотострілецька бригада (усі з північного напрямку Харкова), 15-а мотострілецька бригада і 1-й мотострілецький полк із Білгородської області (у зв’язку з останніми подіями останньому, можливо, доведеться повернутись), 810-а окрема бригада морської піхоти (з напрямку Авдіївка-Покровськ), 38-а та 64-а мотострілецькі бригади.

Звісно, крім двох батальйонів ВДВ, решта є резервом груп ЗС РФ «Центр» і «Південь». Однак жоден із цих підрозділів не «свіжий»: усі вони беруть участь у багатомісячному подрібненні українських оборонних ліній. Їхні війська втомилися і виснажені, багато хто не приймав душ тижнями (це одна з головних скарг, які можна почути від військ ЗСУ в зоні Курської дуги в ці дні: російські військовополонені «смердять», у буквальному значенні… або, принаймні, їх можна вчути за 7-10 метрів) — і їм не вистачає підготовки в галузі маневреної війни.

Герасимову доведеться залучити набагато більше людей, а потім буквально «вистроїти їх у ряд», щоб створити цілісну лінію фронту. Звичайно, він може це зробити: у нього достатньо інфраструктури підтримки та достатньо підрозділів, щоб зробити це.

Справді, очікується, що він зробить щось схоже на те, що зробив Суровікін на півдні Запоріжжя, ще наприкінці 2022 та на початку 2023 року. Тобто витратить даремно перші підкріплення, щоб зупинити український наступ, одночасно вводячи додаткові підкріплення, а потім будуючи велику лінію оборони приблизно за 15-20-25 км позаду нинішньої лінії зіткнення – тому що зараз у цій частині поля бою немає справжньої «лінії фронту». Потім захистить це все потужними мінними полями, потім наповнить це місце переліченими вище підрозділами і, нарешті, розгорне за ними ВДВ, спецназ і загони спеціального призначення «Ахмат», щоб забезпечити додаткову вогневу міць і переконатися, що ніхто не втече… Щоб будь-які спроби ЗСУ наблизитись до Курська закінчились так само, як і спроби наблизитись до Токмака в минулому році.

Це коштуватиме часу, грошей, палива, військ, будівельної та іншої техніки, а також великої кількості боєприпасів. Плюс, не лише ослаблені росіяни почали втрачати позиції на півночі Харкова, а й підрозділи, які вже наступають, наприклад, у секторах Бахмут, Торецьк чи Авдіївка-Покровськ. Тепер вони не можуть розраховувати на підкріплення та заміни, як планувалося спочатку.

Поряд з кадрами розгромленої в Октябрському колоною 15-ї мотострілецької бригади, або ЗСУ HIMARS/GLMRS, або БПЛА СБУ завдали удару по авіабазі Курськ-Східний: місцю базування 14-го винищувального авіаційного та 332-го гелікоптерного авіаційного полків. Тепер обом підрозділам доведеться шукати нову базу.

Потім ще одного такого удару зазнала передова база на північ від Курська, де (роздерті залишки) 155-ї морської піхотної бригади перебували в процесі реорганізації після прибуття в цей район. Декілька об’єктів у Курську також були атаковані десятками українських БПЛА.

Подібності двох наступів

Є деякі подібності між наступом на Курській дузі та наступом на Харківській дузі у вересні 2022 року. 2022 року Україна також перебувала в обороні, і єдиними наступальними діями, які вона проводила до цього моменту, були локальні контратаки. Як і в Курську, сектор, обраний у Харкові, був укомплектований низькоякісними
російськими військами з невеликими резервами для їхньої підтримки. Як і в Курську, нарощування українських військ спостерігалось і не усвідомлювалось як те, чим воно було. І в обох випадках, тільки-но слабка первісна оборона була прорвана, Україна змогла швидко переміститися, щоб використовувати пролом, і Росії довелося відправляти підкріплення на великі відстані, щоб стримати пролом.

Оскільки це російська територія, Росія почуватиметься змушеною атакувати та повернути її. Що Росія атакує, то швидше вона використовує свої резерви. І оскільки їй поки що не вистачає витонченості, Росії потрібно багато резервів, щоб продовжувати кидати війська на українську оборону, щоб зрештою відкинути її назад. Вони витягли лише один підрозділ із Донецької області, і він щойно прибув із Херсона. Тож, схоже, пріоритети Росії – це Донецьк, як і було, і Курськ.

Перспективи наступу

Інші сектори можуть продовжувати атакувати, але з меншими резервами вони не мають стільки хвиль живого м’яса, щоб відправити їх проти українських позицій. Зі свого боку, Україна хоче продовжувати порушувати формування оборони Росії, тому вона також рухається «вгору» чотирма основними дорогами з Суджі, щоб зустріти російські підкріплення та відтіснити їх далі дорогою, якщо вони зможуть.

Це дає час українським підрозділам захопити села та лісові смуги на відстані до 10 км від основних доріг, а також дає час українським підрозділам у тилу, щоб створити оборонні позиції та окопатися. Україна також проводить рейди на відстань до 15-20 км перед встановленими українськими лініями, в райони, де вони не могли отримати логістичну підтримку, а потім відступає. Ці дії змушують Росію оборонятися, порушують її рух та уповільнюють її.

Українські наступи не означають, що вони мають намір завзято битися за всі завойовані території, але це затримає російські атаки на території, які вони хочуть утримати. З військової точки зору неважливо, чи Україна утримує певну лісову смугу, село чи навіть Суджу. Важливо те, що підрозділи, які утримують лінію, мають доступ до запасів та підкріплень. Дороги є найкращим способом підтримки логістики, і найкращими дорогами є чотири, що ведуть до Суджі, а звідти до України. З цієї причини дороги Суджі важливіші від самого міста. Другорядні і навіть третьорядні дороги можуть використовуватись, але вони не такі ефективні, як основні дороги.

Наскільки добре і як довго Україна битиметься у Курську, багато в чому залежить від того, наскільки добре її можна буде підтримувати. Зрештою, однак, Україна не має залишатися в Росії. Збереження своїх сил залишається найвищим пріоритетом України. Україна вже втратила кілька людей та техніки. Росія втратила набагато більше, і якщо це співвідношення досить високе, то цю операцію можна назвати успішною. Якщо обставини зміняться до точки, де співвідношення буде недостатньо високим, то Україна має змінити обставини.

У будь-якому разі Росії знову нагадали, що їй потрібно витрачати більше своєї робочої сили та обладнання на оборонні операції. Це відверне її від усіх наступальних можливостей, але якщо вони не зможуть цього зробити, Україна може перетнути кордон в іншому місці вздовж 500-кілометрового кордону, де в росіян низька активність.

 

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам