В Україні запустили реєстр домашніх тварин – авторизацію державних та приватних ветеринарних закладів. Коли потрібно реєструвати домашніх тварин і що буде, якщо не внести свого улюбленця до цього переліку?
Держпродспоживслужба та Міністерство цифрової трансформації запровадили Єдиний державний реєстр домашніх тварин – платформу, яка допоможе покращити контроль за здоров’ям домашніх тварин, запобігти поширенню хвороб та гармонізувати українське законодавство із європейськими стандартами. Про це повідомили у Держпродспоживслужбі. Чи вплине цифровізація на вартість послуг ветлікарень і що тепер потрібно зробити власникам чотирилапих, розповідають медики і юристи.
Що таке Єдиний держреєстр тварин?
У багатьох з громадян України є домашні тварини, і з огляду на діюче законодавство, це створює права і обов’язки для господаря. Тому, як зазначили у відомстві, Єдиний державний реєстр домашніх тварин стане джерелом інформації на платформі Дія.Engine, де буде зазначено дані про котів, собак та інших домашніх улюбленців, а саме:
- кличку та опис тварин;
- вакцинацію та біостерилізацію домашнього улюбленця;
- контакти власників або утримувачів;
- інші необхідні дані.
Зі свого боку Мінагрополітики та Держпродспоживслужба збиратимуть та аналізуватимуть актуальні дані про чисельність домашніх тварин, стан їхнього здоров’я та вакцинації. Також там зазначають, що у перспективі реєстр буде інтегрований у міжнародні бази даних.
Впроваджувати реєстр будуть у два етапи. На першому етапі Мінагрополітики буде залучати ветеринарні клініки та лікарів до роботи з платформою. Після цього відбудеться кампанія з реєстрації безпосередньо тварин.
Реєстрація буде відбуватись в декларативному порядку, шляхом подання документів від власника чи утримувача тварин, або в паперовій формі через ветклініки, ЦНАП, або в електронній формі безпосередньо в самому реєстрі, що доволі зручно.
На першому – ветеринарні клініки та лікарі можуть авторизуватись, подавши заявку до
Держпродспоживслужби. Для цього керівник закладу ветеринарної медицини має заповнити заяву у кабінеті реєстру. Цей процес не має бути складним, і як запевняють творці Реєстру не займає понад 30 хвилин. Держпродспоживслужбі дано 10 робочих днів для того, щоб перевірити заявку і погодити її чи відхилити, та надсилати сповіщення про результат розгляду на електронну пошту заявника.
Після успішної авторизації, яка відбувається лише через державний інтерфейс, ветеринарний заклад готовий розпочати реєстрацію домашніх тварин. Це і має стати офіційним стартом другого етапу запуску – кампанії з реєстрації тварин.
Наразі реєстр частково запустили. Стартував перший етап, на якому до роботи з платформою залучатимуть ветклініки та лікарів. Зараз керівники та співробітники ветклінік проходять курси по навчанню з ведення реєстрів.
Чи вплине цифровізація на вартість послуг ветлікарень
Для ветеринарів ідентифікація тварин через цифрові ресурси вже сьогодні є частиною їхньої практики і тарифів, тому для власників тварин цінова політика за послугу не зміниться. Така реєстрація здійснюється раз за життя тварини, тож не має стосунку до обсягу надання послуг ветклінікою.
Водночас юристи передбачають, що точний вплив цифровізації на вартість послуг у ветеринарних кабінетах залежатиме від конкретних умов ринку та витрат на впровадження нових технологій.