НовиниЖитло, робота, реабілітація. Як Україна підтримує захисників і захисниць

Житло, робота, реабілітація. Як Україна підтримує захисників і захисниць

-

Житло, робота, реабілітація. Як Україна підтримує захисників і захисниць

Як в Україні реалізується повноцінна державна система підтримки ветеранів — Політика Героїв, пояснюють в партії «Слуга Народу».

За різними оцінками в Україні налічується понад мільйон ветеранів, а після перемоги їх кількість може зрости до 5-6 млн. Вже зараз наші воїни повертаються з фронту з пораненнями, психологічними травмами та іншими наслідками війни. Значна частина з них потребує медичної та психологічної реабілітації, а також максимальної уваги та поваги з боку держави.

В партії «Слуга Народу» зазначають, що Політика Героїв давно стала одним із найпріоритетніших напрямів діяльності і для Президента України, і для уряду, і для парламенту.  В Держбюджеті-2025 на ветеранську політику виділені рекордні 10,7 млрд грн. Влада намагається вперше створити цілісну модель підтримки, яка охоплює всі ключові сфери – від медичної реабілітації до розвитку бізнесу.

«Політика Героїв – це не про окремі ініціативи. Це – державна система, яка охоплює життєвий шлях кожного ветерана після фронту. Ми змінюємо підхід – від символічної вдячності до конкретної підтримки у повсякденному житті», – зазначила очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.

Простори можливостей

В  партії «Слуга Народу» розповіли, що одним із ключових елементів політики є мережа ветеранських просторів у громадах – місць, де ветерани зможуть отримати послуги, консультації, психологічну підтримку та доступ до реабілітації. На реалізацію цього проєкту держава виділила 450 млн грн. Зокрема, передбачається будівництво нових, сучасних споруд обласного рівня, котрі забезпечать якісне надання широкого спектра послуг для ветеранів.

А для того, щоб ветеранські простори стали просторами можливостей для наших воїнів,  влада створила інститут помічників ветерана – фахівців, які  зустрічатимуть наших захисників одразу після повернення додому та супроводжуватимуть їх на всіх етапах адаптації. Функціонуватиме він за принципом «рівний – рівному», тобто пріоритет у відборі помічників надаватиметься людям, які вже мають бойовий досвід, або членам їх родин. На ці потреби держава виділила 2,93 млрд грн.

Реабілітація та відновлення

В партії «Слуга Народу» розповіли, що в 2025 році основний акцент робиться на реабілітацію та відновлення захисників. Для комплексної допомоги ветеранам із їхнім фізичним та ментальним здоров’ям запроваджена інклюзивна трирівнева система надання безоплатної психологічної допомоги, а також будується оновлена галузь реабілітації та протезування із застосуванням найкращих сучасних практик. На сьогодні реабілітаційну допомогу надають 555 медичних закладів. Держава також посилює амбулаторну допомогу. В кожній громаді, де є лікувальний заклад, з’явиться майже 300 безбарʼєрних амбулаторних реабілітаційних відділень. Наразі уже працює 90 таких відділень у громадах.

Крім того, розроблено 293 регіональні програми з оздоровлення, які охоплять понад 17 тисяч учасників бойових дій по всій країні. На ці потреби передбачено понад 275 млн грн в державному бюджеті.

Сильні України

В партії «Слуга Народу» вважають, що одним із найкращих способів адаптації ветеранів є спорт. Нещодавно Верховна Рада ухвалила законопроєкт, який офіційно закріплює розвиток ветеранського спорту як напрям роботи Міністерства у справах ветеранів. Закон розширює повноваження Мінветеранів щодо організації спортивних заходів по всій Україні, підготовки команд до міжнародних стартів, співпраці з громадами, тренерами, ветеранськими ГО, підтримки адаптації ветеранів через фізичну активність.

Завдяки «Слузі Народу» та Федерації стронгмену України з’явилися «Сильні України» – змагання з адаптивного спорту, які виросли з локального формату у справжній національний рух. А згодом і міжнародний: переможці представляли Україну в Мадриді на Arnold Classic Europe.

«Сьогодні кожен етап «Сильних України» – це сотні учасників, тисячі глядачів, десятки міст по всій країні. А тепер – ще й підтримка на рівні державної політики. Війна залишає на тілі шрами, спорт стає бронею для духу», – наголошує Олена Шуляк.

4 млрд на житло

В «Слузі Народу» пояснили, що ще один важливий напрям Політики Героїв – забезпечення ветеранів житлом. Зокрема, 4 млрд грн держава виділила для виплати грошової компенсації на придбання житла ветеранам війни та родинам загиблих Героїв. Ці кошти спрямовані на покращення житлових умов для понад 1600 захисників і захисниць та їхніх сімей. Варто зазначити, що ветерани війни також можуть отримати компенсацію за оренду житла.

В політсилі нагадали, що ще одним дієвим способом отримати житло для ветерана є програма державного іпотечного кредитування єОселя. Для військових ставка кредиту становить 3% річних, для ветеранів та УБД – 7%.  Кредит видається до 20 років, з фіксованою ставкою і початковим внеском не менше 20% від вартості житла. Крім того, ветерани та ветеранки, житло яких пошкоджене внаслідок російських обстрілів, мають пріоритетне право для з-поміж  ВПО скористатися програмою єВідновлення.

«Житлове питання для ветеранів в Україні залишається вкрай актуальним, особливо в умовах війни. Багато з них втратили житло, стали внутрішньо переміщеними особами, або ніколи не мали власної нерухомості. Наші захисники й захисниці чекають від держави конкретних рішень. Розв’язання житлового питання – це не просто акт соціальної підтримки, а прояв поваги та подяки», – пояснює Олена Шуляк.

Працевлаштування та власний бізнес

Наступний напрям Політики Героїв – це програми перенавчання, мікрогрантів на розвиток ветеранського бізнесу і працевлаштування учасників бойових дій. Зокрема, на розвиток та підтримку ветеранського підприємництва держава виділила 300 млн. грн.

В партії «Слуга Народу» нагадали, що Уряд розробив державну програму «Власна справа», згідно з якою учасники бойових дій, а також їхні дружини або чоловіки можуть отримати державні гранти на суму до 1 млн грн та витратити їх на розвиток власного бізнесу.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам