Життєві обставини бувають різні: комусь не вистачає кількох місяців до необхідного стажу, а хтось дбає про пільги для рідних, які служать у Збройних силах. У цій публікації — відповіді на запитання читачів, що допоможуть краще орієнтуватися в пенсійному та соціальному законодавстві.
У липні мені виповнюється 60 років. Для виходу на пенсію мені не вистачає пів року страхового стажу. Якщо я допрацюю ці 6 місяців, чи зможу тоді оформити пенсію? Чи доведеться чекати до 63 років?
Відповідно до законодавства, право на призначення пенсії залежить не лише від досягнення певного віку (60, 63 або 65 років), а й від наявності необхідного страхового стажу. У 2025 році, щоб вийти на пенсію у 60 років, потрібно мати щонайменше 32 роки стажу.
Якщо на момент досягнення 60 років у вас не буде необхідного стажу, ви можете продовжити працювати. Щойно допрацюєте ці пів року і набудете повні 32 роки страхового стажу, можете звертатися до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії. Тобто, чекати до 63 років вам не доведеться.
Я — пенсіонерка, проживаю разом із сином, який проходив військову службу і зараз перебуває в полоні. Він не має посвідчення учасника бойових дій, але відомості про нього внесено до реєстру ветеранів. Чи можу я оформити на нього пільги, і які документи для цього потрібні?
За чинним порядком, пільги учасникам бойових дій можуть надаватися не лише за наявності відповідного посвідчення, а й на підставі витягу з Єдиного державного реєстру ветеранів війни. Це стало можливим завдяки змінам, передбаченим постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2024 року № 1420.
Отже, якщо ваш син внесений до зазначеного реєстру як учасник бойових дій, органи Пенсійного фонду можуть включити його до Реєстру осіб, які мають право на пільги. Це дасть можливість призначити йому пільги, зокрема на оплату житлово-комунальних послуг.
Для цього вам необхідно звернутися до Пенсійного фонду України та подати:
- витяг з Єдиного державного реєстру ветеранів війни, отриманий за вашим запитом;
- заяву про внесення відомостей до Реєстру осіб, які мають право на пільги;
- заяву про надання пільг.
У заяві потрібно вказати реквізити банківського рахунку пільговика. Оскільки ваш син перебуває в полоні, ви також маєте право подати заяву довільної форми із проханням перераховувати належні йому пільги на ваш банківський рахунок.