2 лютого на біологічній станції Харківського національного університету ім. Каразіна степовий бабак Тимко Третій вже двадцятий раз передбачав прихід тепла. Пухнастий метеоролог не побачив своєї тіні, ймовірно, весна буде ранньою.
«Тимко сказав, що весна настане обов’язково, але не раніше, ніж за шість тижнів», — «переклав» віщування доглядач бабака Володимир Ронкін.
Тимко дає не лише метеорологічний прогноз, а й відповідає на соціально значущі запитання. Цього року українці поцікавилися, що ж нам допоможе виграти у війні. Перед бабаком поклали військову каску, фігурку «Почекуна» і карту України. Бабак побіг у бік фігурки та карти.
«Значить, допоможуть Україні перемогти у війні проти Росії єдність і терпіння», — зауважує Володимир Ронкін.
Зазначимо, що перша згадка про День бабака датована ще 1841 роком. Спершу це свято відзначали лише у штаті Пенсильванія (США). Щороку там випускали бабака на ім’я Великий Філ, який, за легендою, пророкував початок весни. Люди спостерігали за поведінкою тварини. Якщо він «бачив свою тінь», то ліз спати назад до нори – отже, буде ще кілька морозних тижнів. Але якщо день похмурий, бабак не бачить тіні й не вертається до нори – варто очікувати ранньої весни. Згодом традиція поширилася не тільки за межі регіону, а й Сполучених Штатів. Нині День бабака відзначають у всьому світі.
Водночас метеорологи застерігають: «передбачення» бабака не стосуються серйозних наукових прогнозів та синоптики.
«Що ми думаємо про прогнози бабаків? Ідея цього свята залишається незмінною – привернення уваги до біорізноманіття та збереження українського степу», — кажуть в Українському гідрометеорологічному центрі.
На біостанції Харківського національного університету ім. Каразіна свято відзначають з 2004 року. Тимко Третій у 2019 році замінив на «посаді» свого попередника, який передбачав, якою буде весна, 7 років поспіль. Цікаво, що в 2017 році Тимко Другий передбачив не лише прихід весни, а й надання Україні безвізового режиму з Європейським Союзом.