Під час брифінгу, який відбувся 27 жовтня, голова ЗОВА Юрій Малашко доповів, що близько 600 мешканців Запорізької області вважаються зниклими безвісти або полоненими.
«Станом на сьогодні (27 жовтня – ред.) у нас зареєстровані дані щодо близько 600 цивільних осіб, які зникли безвісти або перебувають у казематах. Це ті випадки, коли рідні телефонують до нас або до об’єднаного центру звільнення полонених і кажуть про те, що відбувається. Такі випадки обов’язково реєструються в органах поліції і беруться на контроль для наступного обміну, повернення додому», — повідомив очільник області.
За його словами, росіяни тримають цивільних в СІЗО, або на «підвалах». Відомо, що серед полонених є діти. Де саме та в яких умовах їх утримують поки встановити не вдалося. Якщо людина має відношення до ЗСУ і потрапляє в полон, її одразу депортують до Російської Федерації.
«В РФ полонених військових тримають в Ростові-на-Дону, чи ще десь в тюрмах», — говорить Малашко.
Примусова депортація
Досить розповсюдженою практикою на тимчасово окупованих територіях Запорізької області є примусова депортація українців.
«Знаю, що були випадки депортації, при цьому йдеться про людей, які мають кошти, бізнес тощо. Це було або сільськогосподарське господарство, або це була якась там фірма чи якісь виробництва. Так, в одному з випадків йдеться про депортацію до Сибіру», — повідомив посадовець.
Про зрадників у районних адміністраціях
Юрій Малашко зазначив, що серед працівників районних адміністрацій у Запорізькій області є випадки колабораціонізму та державної зради. Проте очільник ЗОВА відмовився називати імена підозрюваних, пояснивши це відкритим кримінальним провадженням.
Тиск щодо паспортизації
За даними ЗОВА, Російській Федерації не вдалося виконати швидку паспортизацію на ТОТ. Показник нижчий 50%. Тому окупанти посилюють тиск на цивільне населення: без псевдодокумента РФ вже неможливо отримати ліки, медичну допомогу та інші життєво важливі послуги.
Якщо людина, яка проживає на окупованій території Запорізької області, не перереєструє свою землю, будинок чи ділянку, то росіяни можуть її націоналізувати. Але, як пояснює Малашко, реєстрація можлива тільки за наявності російського паспорта.