Андрій Владов
«Наступний рік буде ключовим: 2025 має стати для України роком справедливого миру, тому ми маємо зробити для цього все», – заявив днями президент Володимир Зеленський. До такого розвитку також готові США. Але їхнє бачення ситуації навряд чи може влаштувати українців.
Як пише іспанське видання El Pais, яке разом з німецьким Bild використовується для так званого зливу інформації, Дональд Трамп надіслав Зеленському «повідомлення», в якому запропонував почати думати про припинення вогню та відмову від окупованих земель. Також він додав, що ти території, про звільнення яких мріє Україна, зруйновані вщент і на їх відбудову нам знадобиться чомусь аж сто десять років. Дивна річ. Як досвідчений девелопер Трамп знає, як швидко можна будувати цілі міста. До того ж згадаємо відновлення українських міст після Другої світової. Крім цього, слід зауважити, що великий обсяг окупованих територій – зокрема, Запорізька область – практично не зруйновані війною. А це, на хвилиночку, узбережжя Азовського моря, морські порти, курорти и найпотужніша в Європі Запорізька атомна станція.
Джерело в ЄС заявляє, що війна закінчиться переговорами раніше, ніж ми очікуємо, ймовірно. Наразі йдеться про визначення, якою буде українська перемога, і це має вирішити Київ. «Я думаю, що і Україна, і Росія готові зібратися разом і поговорити», – заявив спецпредставник обраного президента США Кіт Келлог. За його словами, зараз втрати росіян на фронті становлять 5:1. З початку широкомасштабної війни Росія вже втратила 350-400 тисяч військових убитими.
«Безперечно, я думаю, що обидві сторони готові нарешті зібратися разом і поговорити. Уявіть собі бій у клітці. У вас є два бійці, і обоє хочуть здатися. Вам потрібен рефері, який би їх розняв. І я думаю, що президент Дональд Трамп може це зробити», – заявив він в ефірі Fox News. Спецпредставник вважає, що зараз ідеальний час для переговорів, і висловив впевненість, що Дональд Трамп зможе виконати свою передвиборчу обіцянку зупинити війну. «Я вірю, що це можливо цього року», – додав генерал. Але з чого він взяв, що Україна хоче здатися, незрозуміло. Скоріш за все Келлог видає бажане за дійсне.
Інші сценарії припинення війни
Військово-політичний оглядач «РБК-Україна» Уляна Безпалько бачить щонайменше п’ять сценаріїв розвитку подій.
Перший сценарій – Трамп не може змусити Москву до переговорів, внаслідок чого втрачає інтерес до мирного процесу і зосереджується на внутрішніх справах США. Допомога Україні зменшується, що призводить до поступової втрати територій. Війна триває до 2026 року.
Другий варіант – США можуть ініціювати мирні переговори, але Путін лише імітує бажання до миру, що затягує війну, зменшує увагу до України та її допомогу, призводячи до втрати територій і виснаження конфлікту до 2026 року.
Третій сценарій – США посилюють військову допомогу Україні через відсутність прогресу в переговорах з Кремлем, що зміцнює позиції України для майбутніх переговорів. Бойові дії можуть завершитись до кінця 2025 року або продовжитись у 2026 році.
Четвертий – США сприяють проведенню переговорів, хоча бойові дії тривають. Україна планує активні дії у 2025 році, що може зміцнити її позицію на переговорах. Бойові дії можуть завершитися до кінця 2025 року або продовжитися в 2026 році.
П’ятий – Трамп успішно організовує переговори між Україною та Росією, під час яких бойові дії зупиняються. До кінця 2025 року сторони разом з посередниками досягають угоди щодо мирного врегулювання або заморожування конфлікту.
Вибори президента у воєнний час
Закон не дозволяє проводити вибори президента у воєнний час. За словами Зеленського, серед партнерів України ніхто ніколи не вимагав від України проведення президентських виборів.
«Але в нас, в Україні, є деякі люди, які зголодніли по владі настільки, що хочуть боротьби всередині нашої держави більше, ніж заради держави. Хочуть політичних суперечок в окопах, як у телестудіях», – заявив Володимир Зеленський і зазначив, що це є згубним для нашої країни. Як зазначив президент, насамперед Україна потребує справедливого миру. Після цього українці проведуть президентські вибори.
У свою чергу, в липні 2023 року голова Верховної Ради Руслан Стефанчук зазначив, що Конституція України не містить прямої заборони на проведення виборів під час війни. Однак така заборона передбачена законом «Про правовий режим воєнного стану». Це стосується зокрема і парламентських виборів, які мали відбутися 29 жовтня 2023 року, а також президентських виборів, які планувалися на кінець березня 2024 року. Однак у разі припинення військових дій уникнути виборчої кампанії в Україні не вдасться.
Соцопитування показують
Згідно з результатами соціологічного дослідження, 20,4% українців виступають за те, щоб вибори відбулися за будь-яких умов і якомогашвидше. Про це пише ІнтерфаксУкраїна у звіті з проведеної в агентстві пресконференції.
В цілому 54,3% опитаних вважають, що вибори можуть бути проведені під час війни (за тих чи інших умов). Порівняно з даними попереднього дослідження суспільний запит на вибори в Україні зріс на 3,3%.
На запитання, які органи влади слід переобрати найближчим часом, абсолютна більшість опитаних відповіла, що це Верховна Рада (77,8%). Друге та третє місця посідають вибори місцевих рад (54,8%) та місцевих голів (50,6%).
Також 49,2% респондентів вважають, що найближчим часом необхідно переобрати президента України. В цілому, готовність українців до виборів становить 81,1%.
«Бажання наших громадян змінити владу продовжує зростати. Не дивно, що найбільше хочуть переобрати Верховну Раду, яка продовжує демонструвати недієздатність. Симптоматичним є й показник переобрання президента – він має чітку динаміку до зростання. Це є результатом погіршення ситуації на фронті, наростаючого соціального розшарування та проблем в економіці, відповідальність за які народ значною мірою покладає на першу особу країни. До того ж нещодавні заяви Трампа, швидше за все, свідчать про те, що він налаштований так чи інакше зупинити гостру фазу війни. А тому вибори не за горами. І запит на них явно проглядається серед українців», – коментує ці результати виконавчий директор дослідницько-аналітичної групи InfoLight.UA Юрій Гончаренко.
Також опитування показало, що найвищий рейтинг довіри в українському суспільстві мають Валерій Залужний (70,9%) та Кирило Буданов (63,3%). Засновник компанії Active Group Андрій Єременко звернув увагу на те, що порівняно з даними дослідження, проведеного у жовтні, довіра до Залужного знизилася майже на 5% (з 75,9% до 71,0%).
В той же час показник довіри до Буданова майже не змінився (з 64,0% до 63,3%).
На третьому місці за рейтингом довіри – чинний президент України Володимир Зеленський (44,8%).
Велику позитивну різницю між показниками довіри та недовіри мають лише Валерій Залужний (51%) та Кирило Буданов (39,9%). У Володимира Зеленського вона майже дорівнює нулю (0,2%). При цьому люди, які довго перебувають на політичній арені, мають дуже високі антирейтинги та негативний баланс довіри та недовіри. Зокрема, в Юлії Тимошенко він становить – 66,6%, в Петра Порошенка – 50,3%, у Віталія Кличка -34,7%.
«Ставлення українців до старих політичних фігур вже давно переважно негативне – це є прямим наслідком їхньої попередньої діяльності. У суспільстві існує значний запит на нових політиків, яких українці сьогодні вбачають перш за все у військових. Дані дослідження вчергове це підтвердили. За даними різних соціологічних опитувань, найвищими рейтингами довіри стабільно користуються Валерій Залужний та Кирило Буданов», – каже керівник політико-правових програм Українського центру суспільного розвитку Ігор Рейтерович.