5 травня у Запоріжжі відбулася акція, присвячена десятій річниці заснування полку «Азов». На майдані Волі зібралися чинні бійці військового формування, а також рідні та близькі тих, хто загинув або перебуває у російському полоні.
Як зазначила співорганізаторка акції Ярина Геращенко, першочергове завдання ініціативи – нагадати про українських військових, які досі перебувають у російському полоні, та згадати тих, хто загинув, захищаючи Україну.
«Сьогодні 10 річниця створення підрозділу “Азов”. За ці 10 років він став одним з найбоєздатніших підрозділів. І через те, що найбільші втрати він поніс в Маріуполі, вважається, що саме в цьому підрозділі найбільше травмованих і загиблих. Тут зібралися представники родин загиблих “азовців“, їхні друзі, побратими, ті, кому не байдужа доля і пам’ять наших бійців», — говорить Ярина Геращенко.
Хлопець Ярини – Ростислав – деякий час був бійцем полку «Азов». Він загинув 28 грудня 2023 року, виконуючи бойове завдання в Авдіївці.
Історія військового формування
«Азов» було створено 5 травня 2014 року в Бердянську Запорізької області як батальйон патрульної поліції особливого призначення МВС України. Пізніше він був розширений до полку (окремий загін спеціального призначення) Національної Гвардії зі штаб-квартирою в Маріуполі.
У червні 2014-го «азовці» звільняли Маріуполь, а вже в серпні брали участь в боях під Іловайськом. «Азов» відомий і тим, що ефективно виконував завдання в районі проведення АТО, а згодом і в межах операції Об’єднаних сил. Зокрема, силами підрозділу було проведено успішну Павлопіль-Широкінську операцію у 2015-му, виконано низку успішних бойових завдань у районі Світлодарської дуги.
У 2022-му полк став міццю оборони Маріуполя та «Азовсталі». Після 86 днів спротиву за наказом військового керівництва бійці здалися у полон. За даними Асоціації родин захисників «Азовсталі», близько 900 військовослужбовців підрозділу досі чекають на обмін.