НовиниДля абітурієнтів ЗНУ: обираємо майбутню професію

Для абітурієнтів ЗНУ: обираємо майбутню професію

-

Для абітурієнтів ЗНУ: обираємо майбутню професію

Фахівець у галузі міжнародної економіки та ринку землі – престижна та перспективна професія

Колобердянко І.І.
Добігає кінця у середніх школах навчальний рік, не за горами, як то кажуть, для випускників пролунає останній дзвоник. І перед тисячами випускників постане проблема: яку професію вибрати, куди піти вчитися. Хоча більшість, безперечно, уже визначилася із своїм майбутнім і вирішила вступати до вишів, заздалегідь обравши необхідні предмети, з яких необхідно складати екзамени із ЗНО. Вищі навчальні заклади, у свою чергу, чекають на абітурієнтів і розраховують на нове поповнення студентів, інформуючи випускників шкіл про свої освітні програми начальних дисциплін, за якими ведеться підготовка спеціалістів.
Серед множини професій, якими оволодівають здобувачі вищої освіти під час навчання, чільне місце посідає професія економіста. На користь цієї професії свідчать висловлювання багатьох відомих людей, серед яких історики, філософи, економісти, письменники, представники інших професій. Так, зокрема, М. Гоголь порівнював господарювання з розмовою з Богом, а Г. Сковорода говорив про божественну економіку. Тому не дивно, що відомий американський вчений лауреат Нобелівської премії П. Самуельсон назвав економіку королевою наук, а інший економіст, також лауреат Нобелівської премії М. Фрідман, підкреслюючи значимість професії економіста, наголошував, що чарівність економіки в її простоті, яку тим не менше, розуміють досить небагато.
Професія економіста досить важлива і необхідна для сучасного розвитку України, економіка якої перебуває у перманентній кризі уже протягом декількох років. У свою чергу, об’єктивні інтеграційні процеси, вплив світової економічної кризи та інші глобальні виклики ставлять вимоги щодо визначення місця України у геополітичному просторі, розробки стратегії розвитку економіки України на перспективу. Зрозуміло, що це під силу лише економістам нового покоління, які володіють міцними знаннями у галузі економіки, мають нове креативне мислення та світоглядне бачення розвитку економіки України на майбутнє.
Саме на підготовку таких високопрофесійних спеціалістів зорієнтований весь навчальний процес економічного факультету ЗНУ, який на момент свого заснування у 1989 році, був одним із перших на теренах Запорізького регіону. Економічний факультет весь час динамічно розвивається. Лише за останні роки він значно зріс як кількісно, так і якісно. А у відповідь на сучасні вимоги часу, з’явилися нові спеціальності та спеціалізації. Економічний факультет Запорізького національного університету став авангардом і осередком наукової діяльності як Запорізької області, так і України в цілому. І це, перш за все, завдяки його очільнику, доктору економічних наук, професору Аллі Василівні Череп, яка сповна реалізує свій лідерський потенціал, ставить перед колективом нові амбітні завдання в науковій та викладацькій роботі, сприяє формуванню позитивного соціально-психологічного клімату на факультеті, створенню атмосфери творчості і плідної педагогічної роботи.
Наразі факультет готує фахівців за спеціальностями 051 «Економіка» (освітньо-професійні програми: «Міжнародна економіка», «Економічна кібернетика», «Управління персоналом та економіка праці»); спеціальності 071 «Облік і оподаткування» (освітньо-професійна програма «Облік і аудит»); спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» (освітньо-професійна програма «Фінанси і кредит»; спеціальності 075 «Маркетинг» (освітньо-професійна програма «Маркетинг»).
Чільне місце серед когорти кафедр факультету посідає кафедра міжнародної економіки, природних ресурсів та економіки міжнародного туризму, яка бере активну участь у забезпеченні ґрунтовної освітньої підготовки економістів, розгортання наукової роботи та залучення до неї студентів, встановлення плідних зв’язків із виробництвом. Сьогодні кафедра, яку очолює доктор економічних наук, професор Дмитро Іванович Бабміндра, є організованим, творчим колективом, який продовжує добрі традиції своїх попередників і готує висококваліфікованих спеціалістів у галузі економіки. Усі викладачі мають великий досвід науково-педагогічної роботи і суттєві здобутки в практичній діяльності. Викладачі кафедри постійно підвищують свою кваліфікацію, мають міжнародний досвід стажування у європейських та американських університетах.

Кафедра завжди своєчасно реагує на суспільний запит щодо необхідності підготовки фахівців нових спеціальностей. Саме поглибленням процесів глобалізації суспільного розвитку, від якого не відсторонений і Запорізький регіон, обумовлена необхідність підготовки на кафедрі спеціалістів за освітньо-професійною програмою «Міжнародна економіка», яка розпочалася із 2008 року.
Згідно з навчальним планом студенти освітньої програми «Міжнародна економіка» вивчають: сутність та особливості міжнародної економіки; маркетингові дослідження зарубіжних ринків; стратегії розвитку міжнародного бізнесу; обліково-аналітичні операції міжнародної комерційної діяльності; організацію, контроль і координацію виконання міжнародних контрактів; антикризове управління тощо. А уже з третього курсу студенти мають можливість визначитися зі своєю спеціалізацією, обравши для подальшого навчання такі вибіркові блоки:
1. Міжнародна економічна інтеграція. Вибірковий блок дисциплін розкриває теоретичні та практичні питання міжнародних інтеграційних процесів; діяльності міжнародних організацій; специфіки стратегій економічного розвитку країн світу; формування стратегій розвитку країн в умовах міжнародної економічної інтеграції. Цьому сприяє вивчення таких дисциплін: політична економія інтеграції; міжнародна економічна інтеграція; міжнародні організації; міжнародний економічний аналіз; монетарна та фіскальна політика країн світу; форми і методи організації міжнародного бізнесу.
2. Міжнародний бізнес. Вибірковий блок дисциплін розкриває: основи зовнішньоекономічної діяльності підприємств; організаційні та практичні управління міжнародним бізнесом; практику міжнародного ціноутворення; особливості інноваційних форм та моделей міжнародного бізнесу в країнах світу. Це досягається за рахунок вивчення таких дисциплін, як основи зовнішньоекономічної діяльності підприємства; міжнародні компанії в умовах глобалізації; міжнародний бізнес; міжнародне ціноутворення; міжнародні ринкові дослідження; новітні форми міжнародного бізнесу; економіка і зовнішньоекономічні зв’язки країн світу.
3. Економіка міжнародного туризму. Вибірковий блок дисциплін розкриває: особливості впливу туризму на міжнародну економіку країн чи регіонів; джерела та технології надання міжнародних туристичних послуг; визначення способів використання обмежених та рідкісних туристичних ресурсів, що надаються в розпорядження туристів; обґрунтування витрат та розподілу туристичного доходу; застосування інфраструктури комп’ютерного та мережевого устаткування з системним програмним забезпеченням; розробки та використання системи управління базами даних туристичної індустрії; оцінки ефективності та динаміки кон’юнктури світового ринку туристичних послуг. Грунтовні знання та необхідні навички при цьому формуються при вивченні таких дисциплін, як економіка ціноутворення в галузі міжнародного туризму; зовнішньоекономічна діяльність у туризмі; технологія і організація туристичних поїздок; туристичні ресурси країн світу; маркетинг міжнародного туризму; менеджмент міжнародного туризму; інфраструктура міжнародного туризму.
Переваги фахівця в галузі міжнародної економіки на ринку праці – має можливість:
 стати провідним фахівцем міжнародного відділу державної установи; очолити валютне управління комерційного банку;
 знайти себе на посаді провідного спеціаліста або керівника міжнародного департаменту виробничого або торгівельного підприємств;
 зробити кар’єру в органах Митної служби України;
 успішно працювати провідним експертом страхової, інвестиційної чи консалтингової фірми, що здійснює зовнішньоекономічну діяльність;
 заснувати та очолити спільне підприємство з іноземним капіталом;
 стати керівником підприємства та успішно розпочати власну справу в сфері зовнішньоекономічної діяльності.
 працювати в консалтингових фірмах, міжнаціональних організаціях.
 заснувати та очолити власне підприємство з організації міжнародного бізнесу;
Сертифікати ЗНО: українська мова та література, математика, іноземна мова або географія.
У сучасних умовах формування ринку землі в Україні існує значний інтерес впровадження в навчальний процес освітньої програми «Економіка та управління ринком землі», над чим і працює кафедра міжнародної економіки, природних ресурсів та економіки міжнародного туризму. Це пов’язано зі значними трансформаціями суспільних відносин щодо володіння, користування та розпорядження земельними ресурсами, зменшенням рівня тінізації земельного ринку та спекуляцій на ньому. На сучасному етапі виникає потреба дієвого інструментарію управління ринком землі на основі забезпечення соціальної справедливості у землекористуванні.
Завдання освітньої програми полягають в отриманні студентами професійних знань з питань економіки та управління ринком землі, а саме: інструментарію управління ринком землі на основі забезпечення соціальної справедливості у землекористуванні; прийняття управлінських рішень щодо розвитку ринку землі та оптимізації його інфраструктури; розробки іноваційно-інвестиційних проектів реформування землеволодінь, землекористувань; визначення ринкової вартості земельних ділянок із використанням земельного кадастру; еколого-економічної ефективності використання земель сільськогосподарського призначення.
Маючи можливість визначитися зі своєю спеціалізацією, студенти з третього курсу для подальшого навчання обирають такі вибіркові блоки:
1. Управління ринком землі. Вибірковий блок дисциплін розкриває: сутність земельних відносин; інституційні засади формування та розвитку ринку землі, бюджетно-податкову політику у сфері землекористування, зарубіжну практику управління ринком землі, особливості моніторингу та охорони земель. Для цього навчальним планом передбачено вивчення таких дисциплін, як спекулятивні земельні угоди; фіскальна політика на ринку землі; економіка землеустрою; основи земельного кадастру; основи теорії землевпорядкування; зарубіжний досвід управління ринком землі; моніторинг та охорона земель.
2. Управління земельними ресурсами об’єднаних територіальних громад (ОТГ) в умовах ринку. Вибірковий блок дисциплін розкриває: сутність економіки ОТГ як суб’єкта господарювання; особливості управління земельними ресурсами з урахуванням досвіду зарубіжних країн; засадничі положення земельної політики ОТГ; складові соціально-економічного розвитку територій. Цьому сприяє вивчення таких дисциплін, як економіка ОТГ та децентралізація; управління земельними ресурсами в зарубіжних країнах; оцінка та управління землекористуванням ОТГ; земельна політика ОТГ; організація території; управління земельними ресурсами ОТГ; соціально-економічний розвиток територій.
3. Економіка ринку землі. Вибірковий блок дисциплін розкриває механізм функціонування ринку землі, особливості земельного ціноутворення, роль і місце земельних інформаційних систем, формування земельних інвестицій, ведення земельного бізнесу та оцінка ризиків. Формування компетентностей у цій сфері передбачає вивчення таких дисциплін, як аналітика земельного ціноутворення; земельні інформаційні системи; проектування і планування територій; земельні інвестиції; оцінка земельних ресурсів в зарубіжних країнах; земельний бізнес; ризики земельного ринку (фінансові, соціально-економічні).
Переваги фахівця в галузі економіки та управління ринку землі на ринку праці – має можливість:
 займати посади в аналітичних, економічних, фінансових, інвестиційних службах компаній реального сектору ринку землі,
 створювати власне підприємство,
 обіймати посаду в системах управління в органах державної, регіональної влади та місцевого самоврядування.
Сертифікати ЗНО: українська мова та література, історія України, іноземна мова або географія.
Викладачі кафедри постійно працюють над підвищенням свого наукового потенціалу, удосконаленням педагогічної майстерності, оволодінням сучасними інтерактивними технологіями та дистанційної форми навчання. Викладачі кафедри регулярно підвищують свою кваліфікацію та мають міжнародний досвід стажування у європейських та американських університетах.
Слід зазначити, що колектив кафедри приділяє багато уваги не лише формуванню сучасних висококваліфікованих, конкурентоспроможних фахівців, а й вихованню у студентів найкращих людських якостей, формуванню у них почуття відповідальності, прагнення розвиватись і удосконалюватись. З метою розвитку навичок критичної оцінки сучасних економічних процесів та явищ наші студенти активно долучаються до участі у диспутах, міжнародних конференціях та конкурсах, отримують гранти на стажування та навчання за кордоном. Наші випускники працевлаштовані і працедавці дають їм високу оцінку. Випускники кафедри міжнародної економіки, природних ресурсів та економіки міжнародного туризму добре зарекомендували себе у різних сферах діяльності: на вітчизняних та зарубіжних підприємствах, у представництвах міжнародних організацій, філіях міжнародних корпорацій, банках, установах державних органів влади.
Отож, отримати освіту за спеціальностями «Міжнародна економіка» чи «Економіка та управління ринком землі» досить престижно та перспективно.
Ласкаво просимо до нас на начання!

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам