Уряд і парламент продовжують удосконалювати державні програми для ВПО, щоб забезпечити базові потреби на роботу та житло, розповіли в партії «Слуга Народу».
Сьогодні в Україні 4,6 мільйони внутрішньо переміщених осіб. Це люди, які попри втрату житла, роботи, звичного побуту не виїхали за кордон, а свідомо вибрали жити і працювати в Україні. Тому одне з головних завдань для держави – допомогти їм швидше адаптуватись в нових реаліях.
«Війна розділила життя багатьох українців на «до» і «після». Більшість тих, хто тікав від обстрілів, залишили все: дім, документи, спогади. І сьогодні для влади вкрай важливо забезпечити дієві механізми підтримки цих людей та показати, що вирішення проблемних питань, з якими найбільше стикаються наші переселенці, є пріоритетом і для Президента, і для парламенту, і для уряду. В минулому році влада зробила дуже важливі кроки, яких очікували мільйони внутрішньо переміщених осіб», — розповіла очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк, і додала, що на сьогодні допомогу ВПО, яку запустила влада, можна поділити на три головні напрями: соціальні виплати та допомога з працевлаштуванням і житлом.
Гроші
В партії «Слуга Народу» зазначили, що в 2025 році уряд продовжив виплату щомісячної допомоги для внутрішніх переселенців: 2 тисячі гривень отримуватимуть дорослі та 3 тисячі – діти та люди з інвалідністю. Отримати таку допомогу зможуть найуразливіші категорії ВПО – сукупний дохід яких на одного члена сім’ї не більше 9 444 гривень. У 2025 році на ці потреби закладено 48,6 млрд грн.
Також цьогоріч переселенці зможуть отримати нову субсидію на оренду житла. Заявки на таку субсидію можна подавати вже в січні, а її розмір розраховуватиметься окремо для кожної сім’ї з урахуванням доходу, кількості членів родини та вартості оренди житла. Право на субсидію матимуть родини, які витрачають на оренду житла понад 20% своїх сукупних доходів. В «Слузі Народу» додали, що переселенці паралельно з субсидією на оренду житла зможуть отримувати і субсидію на комуналку.
«Влада повинна задіяти всі механізми, щоб люди, які вимушено залишили свої домівки, могли вільно жити і працювати в своїй країні», — партія «Слуга Народу».
Робота
В партії «Слуга Народу» розповіли, що держава заохочує до прийняття на роботу внутрішніх переселенців, тому роботодавець має можливість отримати компенсацію за їх працевлаштування. Розмір компенсації становить 8000 грн упродовж трьох місяців, а за працевлаштування ВПО з-поміж людей з інвалідністю – упродовж шести. В 2024 році держава вже компенсувала підприємцям 320 млн грн за працевлаштування переселенців.
Також внутрішні мігранти можуть отримати державні гранти на відкриття бізнесу за програмою «Власна справа». Сума грантів коливається від 50 до 250 тисяч гривень. Кошти можна витратити на придбання обладнання, закупівлю сировини, сплату оренди, послуги маркетингу та реклами та інше.
Житло
В «Слузі Народу» пояснили, що сьогодні в Україні реалізуються дві масштабні взаємодоповнювальні програми, які допомагають вирішити проблему житла для переселенців – єВідновлення та єОселя. Президент України Володимир Зеленський в грудні минулого року оголосив про виділення додаткових 15 мільярдів гривень для внутрішніх переселенців на виплати за знищене житло за програмою єВідновлення. Тепер українці, які офіційно зареєстровані і мають статус ВПО, в яких зруйновано житло, яке є єдиним для проживання – без черги в першу хвилю зможуть отримати компенсації. Крім того, на програму пільгового кредитування житла єОселя в бюджеті-2025 виділили майже 30 мільярдів гривень.
Голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк розповіла, що також у 2024 році парламент розпочав низку законодавчих активностей, направлених на вирішення житлових питань для ВПО. Зокрема народні депутати відкрили можливість отримання компенсації за програмою єВідновлення для житла на тимчасово окупованій території, дозволили реєструвати право власності на нерухоме майно без доступу до бюро технічної інвентаризації (БТІ), передбачили пріоритетне право на отримання компенсації за знищене житло для певних категорій ВПО. Крім цього, до програми єВідновлення додали можливості програми єОселя – сертифікат за компенсаційною програмою дозволили використовувати як перший внесок за іпотекою в програмі єОселя.
«Дві речі потрібні нашим ВПО – робота і житло. І тоді вони можуть себе відчувати захищено в нашій державі», — голова партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
Олена Шуляк також розповіла, що в Україні вже є успішні кейси забезпечення житлом переселенців. Йдеться дієву схему співфінансування, за якою приймаюча громада, держава і бізнес, зацікавлений у людському капіталі, інвестують в спорудження нового житла порівну – умовно по 33%.
«На Закарпатті за такою схемою вже будується житло – сучасний європейський багатоквартирний будинок на 40 квартир, які отримують у власність працівники компанії, яка була змушена через війну релокуватись з Краматорська в цей регіон», — пояснила Олена Шуляк.