АналітикаДопомога від США буде

Допомога від США буде

-

Допомога від США буде

огляд ЗМІ Андрій Владов
Україні вдасться побороти паузу у допомозі від Сполучених Штатів Америки, яка спричинена розбіжностями у Конгресі. Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на заяву президента України Володимира Зеленського в інтерв’ю латиноамериканським ЗМІ. У глави української держави поцікавились, чи засмучений він тим, що США можуть надавати Україні менше допомоги. «Я не засмучений, тому що цю битву я не програв. Ми не ті люди, які перед труднощами опускають руки. Хтось починає панікувати і не вірити у перемогу, тому треба взяти себе в руки і йти далі», – наголосив Зеленський.

Державний секретар США Ентоні Блінкен зазначив, що Росію необхідно «зупинити в Україні». Свою точку зору в інтерв’ю CNN він пояснив тим, що російське керівництво може вирішити напасти на країну НАТО і втягнути США в «більш широкий конфлікт».

Крім того, він зауважив, що проблеми з виділенням Україні допомоги грають на руку Кремлю. «Для України це абсолютно життєво важливо. Вони досягли значного прогресу за останній рік і відтіснили російську агресію, повернувши понад 50% території, яка була захоплена з лютого 2022 року», – заявив Блінкен. Законопроєкт про надання допомоги Україні, Ізраїлю та Тайваню 6 грудня не пройшов голосування в Сенаті. Водночас Білий дім оголосив про зміцнення співпраці між оборонно-промисловими базами США та України та спільне виробництво зброї.

Наразі стало відомо, що Білий дім активізує свою взаємодію з законодавцями США. У Вашингтоні намагаються укласти двопартійну угоду, яка передбачала б військову допомогу Україні та Ізраїлю, одночасно посилюючи охорону кордону США. Про це заявив сенатор від Демократичної партії Кріс Мерфі.

Як відомо, республіканці наполягали на тому, що додаткове фінансування для України має бути поєднане з серйозними змінами у питаннях безпеки кордонів США, але двопартійна група сенаторів, яка прагне досягти компромісу, не має значного прогресу менш ніж за тиждень до виходу Конгресу США на різдвяні канікули.

У США достатньо зброї

«Танки, ATACMS, великі дрони та винищувачі, які потрібні Україні для перемоги у війні, припадають пилом на американських складах, замість того, щоб знищувати російську армію. Якби Байден постачав Україні все необхідне озброєння для перемоги, Путін не протримався б довго. Його падіння обрушило б коло бандитів та терористів від Каракасу до Тегерана. Можливо, Росії вже не існувало б у колишньому вигляді. Якщо покласти край російській мафіозній державі, то це буде смертельним ударом по тероризму та тиранії. Ізраїль та Україна ведуть саме таку боротьбу. Адміністрація Байдена повинна робити все можливе, щоб допомогти їм перемогти, замість того, щоб стримувати їх», – наголошує російський опозиціонер, колишній чемпіон світу з шахів Гаррі Каспаров.

Очікування на 2024 рік

США хочуть змусити Росію до переговорів на умовах України до кінця 2024 року. Про це заявив перший заступник помічника президента США з нацбезпеки Джонатан Файнер. За його словами, якщо Росія не піде на переговори на українських умовах, Україна отримає ще більшу підтримку від США та Європи. Представник Білого дому зазначив, що саме перед такою дилемою влада США хотіла б поставити російське керівництво. За його словами, для цього після 2024 року США збільшать обсяги виробництва своєї військово-промислової бази.

Сучасна війна – це війна економік

Українські ЗМІ повідомляють, що на останній зустрічі Залужний попросив у міністра оборони Ллойда Остіна 17 млн снарядів. При цьому багато наших експертів посилаються на те, що США разом із НАТО не змогли забезпечити постачання навіть мільйона снарядів протягом усього року. Але є один нюанс. Після усунення спікера палати Представників у США в жовтні існувала ймовірність великих труднощів у затвердженні бюджету допомоги Україні, що викликало побоювання серед прихильників постачання озброєнь. Потім почалися пошуки можливих рішень та компромісів, і рішення було знайдено. В результаті перевірок бухгалтерії Міністерства оборони США з’ясувалося, що коли планувався бюджет військової допомоги США Україні у 2022 році, військова бухгалтерія проводила розрахунки, використовуючи формулу відновної вартості. Це означає, що за один старий снаряд для передачі ЗСУ, оціночною вартістю 1 долар (наприклад), американське військове відомство мало замовити аналогічний новий вартістю 100 доларів (наприклад). Природно це значне навантаження на американський бюджет.

На складах армії США знаходяться колосальні запаси озброєнь часів «холодної війни», зокрема десятки мільйонів артилерійських снарядів 155 мм, сотні тисяч ракет для РСЗВ Himars, величезні запаси ПТРК перших поколінь тощо. У великої кількості найменувань найближчими роками завершується термін зберігання, і багато боєприпасів мають бути утилізовані, як, наприклад, ракети для РСЗВ. Провівши необхідні розрахунки, американці побачили, що у разі передачі застарілої зброї ЗСУ вже на першому етапі вони зможуть заощадити 6 млрд доларів, які довелося б витрачати на утилізацію застарілих боєприпасів. Тепер візьмемо на замітку, що гроші, що виділяються Америкою на військову допомогу, США не залишають.

На даний момент Міністерство оборони США використовує формулу «балансової вартості» в оцінці озброєнь, тобто вартість снаряда сорокарічної давності оцінюватиметься військовими за реальною вартістю нуля. Це дозволить американцям значно наростити обсяги озброєнь, що поставляються, в рамках уже узгоджених пакетів фінансової військової допомоги. Тобто замість одного нового снаряда, за його вартість можна відправити 10 снарядів із терміном зберігання, що минає, але ще придатних для використання. А деякі позиції, наприклад, касетні ракети взагалі мають негативну балансову вартість через вимоги до умов зберігання та транспортування. Також не варто забувати, що військова фінансова допомога, що виділяється європейцями, теж орієнтована на закупівлі озброєнь у США.

Виявлення відмінностей в оціночних розрахунках за «відновлювальною» та «балансовою» вартістю дало демократам у конгресі широке поле для маневру та дозволило домовитися з республіканською більшістю на перспективу.

За підсумками можна сказати, що всі розмови про те, що американці щось там не дадуть ЗСУ, бо не можуть, не спроможні. Такими перерахунками, американці оминають усі фінансові навантаження, плюс заощаджують кошти. Тому подальші узгодження пакетів військової допомоги Україні відбуватимуться у Конгресі набагато швидше та простіше. Дадуть скільки потрібно і ще додадуть зверху

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам