У вівторок, 5 листопада 2024 року, американці проголосувли за 47-го президента Сполучених Штатів. Опитування показували, що кандидати на виборах президента США Камала Гарріс та Дональд Трамп мають однакові шанси на перемогу. Подивимось на останню інформацію щодо рейтингів кандидатів, їх шанси та коментарі політологів-міжнародників.
Процедура обрання почалась ще у вересні, оскільки закони окремих штатів дозволяють дострокове дистанційне голосування. Паралельно відбувається опитування виборців для зрозуміння динаміки настроїв.
«Всенародне голосування» порталу YouGov станом на 16 жовтня показувало перевагу Гарріс над Трампом – 50% до 47%. Опитування 26-29 жовтня підтвердило перевагу демократки з результатами 47% на 46%, але ця перевага зменшилась на три відсотки. Також вказано, що дистанційно проголосувало 40% виборців – серед них вона також лідер.
Сьогодні ж згідно з даними дослідників, віцепрезидентка, кандидатка від демократів Камала Гарріс має шанс набрати 49% голосів. При цьому такий же відсоток отримує кандидат від республіканців Дональд Трамп (49%), а ще 2% — не визначились. Крім того, окремо виділяються опитування у семи штатах, мешканці яких по черзі віддають перевагу то кандидату-республіканцю, то кандидату-демократу.
Через таку неоднозначність американські аналітики виділили їх в окрему групу і окремо аналізують під час опитувань. Результати опитування, зроблені в останні дні перед 5 листопада, показують все ту саму неоднозначність.
При оцінці шансів також слід зважати на кількість виборщиків (з United States Electoral College), які будуть віддавати голоси за того чи іншого кандидата залежно від того, як проголосують громадяни. Різні штати дають різну кількість голосів, тому не усі перемоги однаково важать.
Гарріс і Трамп – єдині кандидати?
Хоча світ фокусує увагу на двобої між демократкою Камалою Гарріс та республіканцем Дональдом Трампом, насправді вони не єдині, хоча й найімовірніші претенденти на крісло президента США.
Формально на цю посаду балотуються також 74-річна лікарка із Массачусетсу Джилл Стайн (від Партії зелених) та 39-річний активіст Чейз Олівер (від Лібертаріанської партії). Кожен з них має близько 1% підтримки на загальнонаціональному рівні.
Якщо Чейз, відкритий гей, намагається представити себе як «третю силу» на виборах, то Стайн уже балотувалася у президентських перегонах 2012 та 2016 роках. Відтоді демократи вважають Джилл Стайн кандидаткою-спойлером і дорікають їй тим, що вона нібито лише відтягує голоси у Демократичної партії, цьогоріч – на користь Дональда Трампа.
Кампанію «незалежного» кандидата на цьогорічних виборах вів і Роберт Кеннеді-молодший, син колишнього генерального прокурора Роберта Кеннеді та племінник президента США Джона Кеннеді. Однак зрештою він зняв свою кандидатуру та підтримав Трампа наприкінці серпня 2024 року.
Портрет виборця
Видання NBC News опублікувало розгорнуту аналітику, у якій з’ясовується портрет типового виборця обох кандидатів на президентських виборах США.
Портрет виборця Камали Гарріс:
- підтримують скасування заборони абортів;
- бачать підтримку середнього класу;
- багато голосів дадуть афроамериканці, молодші 30 років, є шанс отримати більше голосів за рахунок жінок, білих чоловіків з вищою освітою та вихідців з інших діаспор.
Портрет виборця Дональда Трампа:
- вважають, що США рухаються у неправильному напрямку;
- вірять, що Трамп переважає Байдена;
- вірять, що Трамп у минулій каденції на посаді президента вдвічі покращив показники економіки та вартість життя;
- розділяють позицію щодо жорсткої міграційної політики та «безпеки кордону»;
- багато голосів дасть сільське населення, білі чоловіки без вищої освіти.
Програма кандидатів
На порталі Pewresearch описали основні теми, які американці хотіли чути в заявах Гарріс та Трампа. На першому місці – проблеми в економіці США (93% для республіканців). Крім того, не менш важливим для них є імміграційні питання (82% у республіканців) та аборти (67% демократів).
Кандидати пояснюють, як будуть розв’язувати питання, які турбують американців.
Камала Гарріс, згідно з аналітикою BBC, для розв’язання економічних проблем зосереджуватиметься на інвестиціях в інфраструктурні проєкти та зелену енергетику. Крім того, вона планує підтримку громадян у придбанні житла в іпотеку, пільги батькам новонароджених дітей, фіксацію цін на продукти. Щодо імміграційного питання, політикиня підтримує більш поміркований підхід до кризи на південному кордоні США. Її пропозиції – розширення можливостей депортацій, прискорення висновків щодо надання притулку. Крім того, вона допомогла зібрати 3 млрд дол. інвестицій, щоб потенційні іммігранти залишалися вдома.
Позиція Гарріс щодо України – продовжувати політику Байдена, йдеться у статті. Вона надаватиме зброю і прагнутиме не посилювати ескалацію. Під час з’їзду Демократичної партії у 2024 році вона розповіла, що допомогла налагодити «глобальну відповідь» на вторгнення РФ. Щодо майбутньої позиції, то політикиня планує відійти від політики ізоляціонізму і забезпечити лідерство США, а не Китаю, нагадали журналісти.
«Без України? Ні. Якби Дональд Трамп був президентом, то Путін би зараз сидів у Києві. Він каже, що може покінчити з цим у перший день. Ви знаєте, що це таке. Йдеться про капітуляцію», – заявила Гарріс в інтерв’ю CBS.
Дональд Трамп тим часом роздає обіцянки про те, як він полегшить життя американців завдяки власним планам на економіку, пояснило видання BBC. Серед його планів – депортація мігрантів, що має знизити ціни на нерухомість, збільшення видобутку нафти, щоб менше коштувало пальне, та зменшити відсоткову ставку на кредити
(аналітики зауважили, що на останнє він навряд чи вплине самостійно). Щодо України, то він вже озвучував мирний план, який полягає у завершенні війни протягом 24 годин. При цьому політик підтримує ідею ізоляціонізму: на його думку, США слід зосередитися на собі і не втручатися в процеси та проблеми у зовнішньому світі.
Гучні заяви
В ніч на 1 листопада Трамп дав інтерв’ю журналісту, прихильнику республіканців, Такеру Карлсону. Подія відбулась у Аризоні і заявлялось, що мета ефіру – благодійний збір для американців, які постраждали під час ураганів Мілтон та Хелен. Розмова тривала чотири години, її переглянули 2 млн глядачів в соцмережі X (Twitter) та ще 400 тис. на YouTube.
Серед тем, яких торкнувся політик – його ставлення до суперників-демократів. Наприклад, він звинуватив нинішнього президента США Джо Байдена у тому, що він допустив політичне об’єднання РФ та Китаю. При цьому запевняв, що за його часів такого не було, і згадав, як завадив будівництву російського газопроводу «Північний потік-2». Крім того, Трамп дозволив собі критичні висловлювання у бік Камали Гарріс: на його думку, у неї начебто невисокий інтелект. Також республіканець сказав, що не є російським шпигуном і «другом Путіна», а такі звинувачення – це провокації суперників.
“Зближення Росії і Китаю — це дуже небезпечна річ. Байден їх об’єднав. Це ганьба… Мені доведеться їх роз’єднати. Думаю, я зможу це зробити”, — заявив політик.
Щодо України, то ще влітку 2024 року Трамп в інтерв’ю Лексу Фрідману наголосив: «У мене є дуже точний план, як зупинити Україну і Росію. І в мене є певна ідея, можливо, не план, але ідея щодо Китаю. Я не можу дати вам ці плани, тому що якщо я дам вам ці плани, я не зможу ними скористатися».
Камала Гарріc провела завершальний мітинг поруч з майданчиком перед Білим домом. У своєму виступі вона зауважила, що це символічне місце, оскільки саме тут у січні 2021 року прихильники Трампа прорвались в Капітолій через незгодну з результатами виборів. Політикиня закликала американців «перегорнути сторінку ери Трампа» і перейти до «лідерства нового покоління». Кандидатка запевнила, що буде президенткою не лише своїх прихильників і наголосила, що буде посилювати єдність США та усіх американців.
Щодо України
«Трамп для України ризиковіший, тобто насправді він більш непередбачуваний, він більш хаотичний, але дійсно можна погодитися з думкою, що якраз він може дати Україні максимально багато підтримки, зброї і так далі. Або він може взагалі перекрити цей канал, – вважає директор програми «Північна Америка», експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма» Олександр Краєв. В той час Гарріс – менш ризикова, тобто вона прогнозовано буде продовжувати підтримувати Україну, але є питання, наскільки повільна і наскільки обмежена буде ця підтримка, чи буде це просто продовження того, що робив Джозеф Байден».