НовиниЛікарняні за новими правилами: пояснення ПФУ

Лікарняні за новими правилами: пояснення ПФУ

-

Лікарняні за новими правилами: пояснення ПФУ

У межах нашої постійної рубрики «Питання-відповідь» Пенсійний фонд України розтлумачує актуальні зміни у законодавстві. Цього тижня про оновлені правила отримання лікарняних і допомоги на поховання.

Нові правила оплати лікарняних. Що змінюється?

Відповідь: З 4 квітня 2025 року набувають чинності зміни, передбачені Законом України від 18 грудня 2024 року № 4158-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування».

Згідно з новими нормами, застраховані особи (у тому числі ті, хто займається підприємницькою або іншою діяльністю і водночас працює за трудовим договором) зможуть отримувати допомогу по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах як за основним місцем роботи (діяльності), так і за місцем роботи за сумісництвом.

Ця норма застосовуватиметься до страхових випадків, що настануть з 4 квітня 2025 року. При цьому не передбачено обмежень щодо кількості місць роботи за сумісництвом, за якими працівник може отримати страхові виплати.

Якими наразі є умови виплати допомоги на поховання?

Відповідь: Розмір допомоги на поховання пенсіонера залежить від закону, за яким було призначено пенсію. Він може становити від двох до трьох місячних пенсій або не менше п’ятикратного прожиткового мінімуму для працездатних осіб – у 2025 році це 3028 гривень.

Якщо пенсіонер отримував пенсію згідно із Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», допомога на поховання виплачується в розмірі двомісячної пенсії, яку він отримував на момент смерті.

Якщо ж особа одержувала військову пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», — особі, яка здійснила поховання, виплачується допомога у розмірі тримісячної пенсії, але не менше 13420 гривень (п’ятикратний прожитковий мінімум).

У разі, якщо пенсіонер перебував на повному державному утриманні, і поховання здійснено за бюджетні кошти установою, де він помер, допомога не виплачується.

Для оформлення допомоги на поховання до Пенсійного фонду потрібно подати:

  • паспорт та ідентифікаційний код;
  • заяву про виплату допомоги на поховання (заповнюється під час прийому);
  • довідку про смерть або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану;
  • свідоцтво про смерть.

Якщо пенсіонер помер за кордоном, заявник подає свідоцтво про смерть або інший документ, виданий компетентними органами іноземної держави, легалізований відповідно до законодавства.

Строк звернення за допомогою на поховання не обмежується.

 

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам