В Україні повністю ліквідують МСЕК (медико-соціальні експертні комісії) у їхньому теперішньому вигляді. Відповідну заяву президент Володимир Зеленський зробив 22 жовтня на своїй сторінці у Facebook після термінового засідання Ради національної безпеки та оборони (РНБО).
У той же день він видав указ про ліквідацію всіх МСЕК. Згідно з яким, Верховна Рада впродовж місяця має підготувати і розглянути законопроєкти стосовно:
- ліквідації медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року;
- перегляду системи нарахувань пенсій посадовцям державних органів для забезпечення справедливості у відповідній сфері;
- унормування порядку нарахування зарплат і пенсій працівникам органів прокуратури України;
- опрацювання з Держприкордонслужбою у місячний строк змін до нормативно-правових актів стосовно особливостей перетинання кордону колишніми держслужбовцями, які мають інвалідність.
Крім того, Національне агентство з питань запобігання корупції до 31 грудня має розробити законопроєкти про внесення змін до ККУ, які визначатимуть голову й членів медико-соціальних експертних комісій суб’єктами кримінальної відповідальності за незаконне збагачення. Простіше кажучи, їхнє майно, набуте незаконним шляхом, хочуть передати у власність держави.
Наступного дня, 23 жовтня, міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко вийшов на брифінг, щоб докладніше розповісти про подальшу долю МСЕК. Він зазначив, що обов’язки центральної МСЕК візьме на себе Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності. А от функції обласних і міжрайонних МСЕК буде передано кластерним і надскластерним лікарням. Всі вони підключені до Електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ), що дозволяє відслідкувати, коли і який діагноз поставив лікар, які дослідження були проведені тощо.
«У разі проведення розслідування, якщо буде оскарження у кримінальних справах, наприклад, ми чітко будемо бачити вертикаль: хто, де, на яких етапах допустив помилку», — пояснив Ляшко.
Окрім того, МОЗ планує відмовитись від поняття «медико-соціальна експертиза» та перейти на оцінку функціонування людини та виявлення її потреб. До такої оцінки планують залучити Мінсоцполітики, Мінекономіки та Міносвіти, які зі свого боку мають запропонувати людині, що втратила функціональність, перенавчання, допомогу з пошуком роботи абощо.
«Це дозволить на кінцевому етапі пропонувати не додаткові виплати, а компенсатори, які дозволять повернути людину в соціум, бути соціально і економічно активною», — зауважив міністр.
Хто лишився без посад?
Вже є перші (сподіваємося, не останні) кадрові рішення. Так, посад позбулися керівники Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ України (Центральної МСЕК), Українського державного науково-дослідного інституту медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ, Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова.
Як пояснили в МОЗ, це ті інституції та особи, які є відповідальними за регулярну перевірку обґрунтованості рішень, прийнятих комісіями на всіх рівнях.
«Очевидно, що ці функції виконувалися неналежно», — резюмували в МОЗ.
Також про звільнення повідомив генеральний прокурор України Андрій Костін. Він визнав, що несе політичну відповідальність за ситуацію з фальшивими інвалідностями прокурорів і додав, що всі статуси інвалідностей та пенсії, надані неправомірно, мають бути скасовані.
Натомість міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко заявив, що не збирається подавати у відставку, що здається дивним, адже реформа медично-соціальних експертних комісій напряму залежить від МОЗ.
«Щодо політичної відповідальності.. Я не призначаю і не звільняю керівників МСЕКів. Я призначаю і звільняю керівника Центральної медико-санітарної комісії, який був вчора звільнений моїм наказом. Повірте, заяву, напевне, написати простіше, ніж реформувати МСЕК», — сказав Ляшко.
Чому розформовують МСЕК?
Розформування МСЕК повʼязане із корупційним скандалом щодо призначення статусу людини з інвалідністю прокурорам і отримання ними відповідних пенсій.
На початку жовтня 2024 року суд взяв під варту голову Хмельницької обласної МСЕК Тетяну Крупу. Посадовицю та її сина – голову обласного Пенсійного фонду – підозрюють у незаконному збагаченні на мільйони гривень у справі про незаконне оформлення інвалідності чоловікам. Під час обшуків у неї вдома знайшли майже 6 мільйонів доларів, 300 тисяч євро, понад 5 мільйонів гривень, брендовані прикраси та коштовності.
«Правоохоронці знаходили гроші в квартирі практично в кожному куточку – у шафах, шухлядах, нішах. Також вилучено документи, які підтверджують незаконну діяльність посадовців та відмивання ними грошей через різні бізнес-проєкти. Під час слідчих дій посадовиця намагалась позбутися частини грошей, викинувши дві сумки з пів мільйоном доларів через вікно», — розповіли у ДБР.
Зараз Тетяна Крупа перебуває у київському слідчому ізоляторі. Її звинувачують у незаконному збагаченні (ст. 368-5 КК України).
Наостанок зазначимо, що розслідування журналіста Юрія Бутусова підтвердило наявність статусу людини з інвалідністю у понад півсотні діючих прокурорів Хмельницької області. Наразі перевірки прокурорів тривають по всій країні.