Андрій Бартиш
Хороші новини поточного моменту полягають в тому, що слідом за підписанням договору про військову допомогу та співробітництво у сфері безпеки з Великобританією – перший транш становитиме 2,5 млрд фунтів стерлінгів – Європа зуміла нахилити угорського прем’єра Орбана та підписати документ про надання матеріальної допомоги нашій країні на найближчі чотири року у розмірі 50 млрд євро. На черзі США з їхніми 61 млрд доларів, і надія на те, що американські сенатори таки за це проголосують найближчими днями, зберігається.
Основна частина військової допомоги від США надається і становить залишки програм, профінансованих минулого року. Про це розповідає доктор економічних наук, громадський діяч та ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
«Але зараз такої фінансової допомоги, яка йде до бюджету для фінансування соціальних проблем, виплат заробітної плати, від США взагалі немає. Військова допомога є. Тому що деякі програми, які були профінансовані минулого року, лише зараз реалізуються військовими компаніями, які виробляють зброю. Це вже сплачено було минулого року і, відповідно, зараз зброя надходить нашим збройним силам», – зазначає Савченко.
І додає, що якщо закон про обіцяні гроші у США не буде ухвалено, то відповідно, фінансової допомоги не буде, і військова допомога буде дуже обмежена.
«Але ми сподіваємося, рано чи пізно мій прогноз, що наприкінці цього місяця все ж закон буде проголосований, і ми почнемо отримувати гроші. Американці думають
над планом Б, вони дуже напружено працюють з іншими країнами, з суверенними фондами північних країн Європи, які дуже багаті й обумовлюють можливість Bridge Finance, щоб вони почали фінансувати, а потім, коли фінансування відкриється – Штати компенсують ці витрати, тому що вони є головними акціонерами Світового банку, деяких інших міжнародних організацій. Вони можуть збільшити допомогу від цих організацій Україні», – каже Савченко.
Окрім великих грошових вливань, які стабілізують українську економіку та дозволять почати витрачати резервні запаси снарядів – сьогодні їх найбільше потребують захисники Авдіївки – рішення про військову допомогу продовжують приймати окремі країни. Зокрема, Канада планує передати Україні ракети класу «повітряземля» CRV7 до гелікоптерів. Вона володіє 83,3 тисячами таких ракет, які були зняті з озброєння на початку 2000-х років. Також на балансі цієї країни є касетні ракети CRV7. Своєю чергою, генерал-лейтенант ЗСУ Сергій Наєв наголошує: «F-16» прибудуть в Україну вже з ракетами дальністю до 500 км».
Зниження російського впливу
В контексті прийняття рішення про надання допомоги в розмірі 50 млрд евро слід зазначити, що вплив Росії у Європі знижується. Те, що проросійські голоси нібито зазвучали голосніше, наприклад, у Німеччині, пояснюється тим, що елементи таємного впливу та мільярди нафтодоларів вже не працюють. Кулуарно проводити прокремлівську політику стає складніше – ставленикам РФ залишається лише виходити у публічну площину. Про це 5 лютого заявив політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко в ефірі телеканалу Freedom.
«Та мережа, яка формувалася десятками років у країнах Європейського Союзу саме як елемент таємного впливу, перестає працювати завдяки санкціям і роботі спецслужб конкретних держав. І єдине, що зараз залишається – виходити в публічну площину для того, щоб голос Кремля з вуст різних глашатаїв звучав хоч якимось чином і допомагав сьогодні Кремлю тримати цю пропаганду та її підживлювати», – коментує гість ефіру.
Він вважає, що це працює проти РФ та її спецслужб, оскільки Москва у такий спосіб сама розкриває свою мережу в ЄС.
«Ми бачимо і висилки, і припинення фінансування, і ще низку таких кроків. І це сьогодні працює на зменшення впливу саме Російської Федерації в європейській частині світу. Проте такий вплив залишається», – констатує політолог.
Чаленко не сумнівається, що РФ робить ставку на прихід праворадикальних сил у Європі, використовуючи інструмент демократії – вибори – проти вільного світу. Так само як свого часу робив це СРСР. Проте експерт вважає, що Москва може прорахуватися.
«Вони думають, що використовуватимуть у майбутньому попутний вітер, коли після приходу певних сил буде легше домовлятися. Але, гадаю, так не вийде, оскільки права сила не означає обов’язково тих, хто підтримує Російську Федерацію. І в цьому є стратегічна помилка Кремля», – заявив Ігор Чаленко.
Принципи війни на 2024 рік
Головнокомандувач Валерій Залужний оприлюднив на сайті ЗСУ принципи війни на 2024 рік. Він аналізує, як змінюється характер війни в Україні і зазначає, що не слід повністю відкидати доктрини, що діють, що описують процес підготовки та ведення операцій.
– Ми тільки повинні усвідомлювати, що вони постійно змінюватимуться і наповнюватимуться новим змістом. Принципи оперативного мистецтва залишаться незмінними, – йдеться в повідомленні.
Основними причинами зміни стратегії, форм та способів застосування військ Залужний називає розвиток озброєння та військової техніки, особливо безпілотних систем.
Безпілотні системи, поряд з іншими новітніми видами озброєнь, є чи не єдиним інструментом виходу з військових дій позиційної форми, які в часі не вигідні Україні з цілої низки причин, – наголошує він.
Головнокомандувач каже, що потрібно шукати нові форми застосування для українського війська. Серед причин, які спонукають до цього, є нестабільна політична ситуація навколо України, що призводить до скорочення військової підтримки, та недостатня ефективність санкційної політики.
Також викликами сучасної війни, на думку головного комітету, є: вичерпання запасів ракет, боєприпасів, засобів ППО; конфлікти на Близькому Сході, що послабили увагу до України; перевага людських ресурсів супротивника; недосконалість нормативно-правової бази України та часткова монополізація українського обороннопромислового комплексу.
Не оминає він і питання мобілізації. За його словами, Росія має істотну перевагу в мобілізаційному людському ресурсі, а українські державні інститути не можуть покращити стан комплектування Сил оборони без застосування непопулярних заходів.
Тому Залужний вважає, що чи не основним варіантом отримання переваги над противником є оволодіння всім арсеналом порівняно дешевих, новітніх і вкрай ефективних засобів, що швидко розвиваються. Тобто Україні необхідно суттєво збільшити можливості безпілотних та інших новітніх технологічних систем.
Новий дизайн військових операцій, за словами Залужного, має бути заснований не лише на просторовочасових показниках бойових дій, а й на створенні «вирішальних умов».
Мова йде про: досягнення абсолютної переваги у повітрі, особливо на висотах, що забезпечують ефективну поразку, розвідку, спостереження та логістику; позбавлення супротивника можливостей вести наступальні чи оборонні дії; підвищення мобільності своїх військ та повне обмеження мобільності військ противника; безпечний вихід на певні рубежі, взяття під контроль важливих районів місцевості; позбавлення супротивника можливостей відновлювати втрачене становище та нарощувати зусилля.
Які проблеми армії потрібно вирішити
За словами Залужного, слід підвищити рівень безконтактності ведення бойових дій і, як наслідок, знизити рівень втрат. Також знизити рівень ролі традиційних засобів поразки у виконанні бойових завдань, забезпечити ведення бойових дій з обмеженим залученням важкої бойової техніки.
Він вважає, що необхідно завдавати масованих раптових ударів по об’єктах критичної інфраструктури в Росії, важливих комунікацій без застосування дорогих в експлуатації та виробництві ракет та пілотованої авіації. А щоб цього досягти, потрібно створити абсолютно нову державну систему технологічного переозброєння.
– З урахуванням вже фактично діючої системи застосування, знайдених технічних рішень та вже сформованої системи управління та набутого досвіду, а також за поглядами партнерів, у сучасних умовах створення такої системи з необхідним обсягом виробництва може зайняти до п’яти місяців, – стверджує Залужний.
Зазначений термін зумовлений необхідністю створення відповідних організаційних структур та їх комплектування, підготовки персоналу, ресурсного забезпечення, формування необхідної інфраструктури, логістики та розробки доктринальної бази.
Зважаючи на це, у 2024 році Залужний пропонує основні зусилля зосередитись на: створенні системи забезпечення ЗСУ високотехнологічними засобами; впровадженні нової філософії підготовки та ведення воєнних дій з урахуванням діючих обмежень.