В одному з тимчасово окупованих міст група молодих людей заснувала книжковий клуб, щоб обговорювати українські твори, заборонені окупаційною владою. Про це йдеться у статті британського письменника Пітера Померанцева та української авторки Аліни Дихман, опублікованій у The Guardian.
Зустрічі проходять у приватних квартирах, і щоб уникнути небезпеки, одночасно збираються не більше трьох осіб. Перед початком розмови вони перевіряють, чи немає поблизу сторонніх, та щільно закривають штори.
Одна з учасниць клубу, 17-річна Марійка (ім’я змінено), розповідає, що знайти паперові книги складно. Російські військові вилучили й знищили близько 200 тисяч примірників історичної, політичної та художньої літератури. Тому підлітки читають електронні версії, а після цього стирають сліди пошуку, адже окупанти можуть перевіряти телефони та комп’ютери.
Загарбники повністю змінили систему освіти: на уроках історії тепер розповідають лише про «велику росію», а українську символіку замінили портретами Путіна.
«У школі нас не навчають, а вчать ненавидіти інших українців», — каже Марійка.
Втім, як зазначають автори, не всі книги, які читають у клубі, є політичними. Іноді це твори про життя – про побачення, шопінг, дружбу.
The Guardian наголошує, що члени книжкового клубу хочуть, аби світ знав: в окупації є ті, хто бореться за своє право залишатися українцями.