НовиниНоутбуки вчителям: чи виправдана ціна?

Ноутбуки вчителям: чи виправдана ціна?

-

Ноутбуки вчителям: чи виправдана ціна?

Не завжди всеукраїнські програми підтримують усі без виключення. Так, завдяки програмі «Ноутбук кожному вчителю» між Запорізькою обласною державною адміністрацією та народним депутатом Юлією Яцик, яка обрана від 79 округу, виник конфлікт.

Почалося все з того, що на своїй сторінці у соціальній мережі Facebook Юлія Яцик обурилася тим, що, на її думку, ціна за придбані ноутбуки завищена, а через це держава втратила частину бюджетних коштів. У своєму пості вона зауважила, що, звичайно, кожен вчитель, безсумнівно, радий тому, що держава забезпечує його обладнанням. Проте народний депутат зазначила, що, на її думку, через завищення ціни 6,4 млн грн з 40 мільйонів, які виділили на придбання техніки, зникли у невідомому напрямку. Також з боку депутата було висунуто звинувачення, що Запорізька обласна державна адміністрація підвищує ціну усіх закупівель на 25%.

На заяву Юлії Яцик відреагував сам голова Запорізької обласної державної адміністрації Олександр Старух. На своїй сторінці він звернувся до народного депутата та порадив робити ще більше звернень до Запорізької обласної державної адміністрації, а не робити гучні заяви. Також очільник нагадав про відповідальність, яку можуть понести ті, хто безпідставно звинувачують владу.

Починаючи детально розбиратися у ситуації, редакція проаналізувала ситуацію, а також звернулася до сторін конфлікту з питаннями, які слід було задати. Весь конфлікт вимагає детального розгляду документації, а також офіційних коментарів, а не постів у соціальних мережах, адже це стосується бюджетних коштів та процедур.

Для кращого розуміння читача слід навести інформаційну довідку з приводу того, що представляє собою програма «Ноутбук кожному вчителю». Цей проєкт представляє собою ініціативу Міністерства цифрової трансформації, згідно з яким держава виділяє субвенцію всім областям для закупівлі ноутбуків, щоб вчителі мали змогу навчати дітей дистанційно. Така ініціатива надзвичайно потрібна, зважаючи на сучасні реалії та карантинні обмеження. У Запорізькій області на тендері було заплановано купити 2013 ноутбуків. Усього було 3 учасники, перемогла компанія ТОВ «ДІКСІ-ЦЕНТР». Ціну за ноутбук оголосили у 17,5 тис. грн, у той час як міністерство офіційно рекомендувало ціну до 20 тис. грн за один ноутбук. Як пізніше стало відомо, ноутбуки, які поставили для шкіл, – одна з варіацій HP 250 G8.

Тут доречно розповісти про відповідь заступника голови Запорізької обласної державної адміністрації Руслана Шиханова. Він теж відреагував на звинувачення з боку народного депутата та зазначив: «Цьогорічна процедура закупівлі 2013 ноутбуків була тривалою. Закупівлю здійснював Департамент освіти і науки. Для усіх областей України (без виключення), уся тендерна документація на закупівлю ноутбуків (включаючи їх технічні параметри та програмне забезпечення) була узгоджена Мінцифрою та Міносвітою. Сама закупівля відбулась через систему «Прозорро» і ніким не була оскаржена». З метою отримати офіційні дані з приводу того, хто відповідав за тендерну документацію, ми передали запит у Запорізьку обласну державну адміністрацію.

Також з більш детальною інформацією виступила й заступниця голови Запорізької обласної державної адміністрації Злата Некрасова:

«У моделі ноутбуку важлива повна назва: В даному випадку це – «HP 250 G8 (45S01ES)». На відео людина вказує ціну на «НР 250 G8 (2X7Y0EA)» – це ноутбук з зовсім іншими параметрами. У вимогах закупівлі чітко були прописані параметри ноутбуків, які необхідно поставити, і нижче встановлених Мінцифрою вимог ноутбук неможливо поставити. Програмне забезпечення вказано у вимогах, ця вимога виконана – ПЗ LibreOffice, яким користуються організації багатьох країн світу».


Щоб детальніше дізнатися про причину обурення, редакція газети «Горожанин-Інформ» звернулася напряму до народного депутата Юлії Яцик.

Ви вивчали тендерну документацію та вимоги, які висунув департамент освіти Запорізької обласної державної адміністрації?

– Так, я проводила аналіз. Характеристики були вказані мінімальні: накопичувач 128 Гб, діагональ від 14 дюймів. Під час закупівлі звичайно обрали мінімальні потужності ноутбуків. За кошти які рекомендувало міністерство – 20 тис. грн – можливо було підібрати більш сучасні та якісні ноутбуки.

У зв’язку з цією ситуацією ви зверталися до міністерства цифрової трансформації?

– Так, я надіслала депутатське звернення до міністерства та чекаю на відповідь.

Ви зазначаєте, що існують кращі альтернативи тим ноутбукам, які закупили, але вони не відповідають технічним вимогамінша матриця екрану.

– Не альтернативи. Така ж модель коштує дешевше. На сайті, на який посилається Некрасова, ціни на 5-10 тис. грн вищі, ніж у інших магазинах.


З метою отримання офіційної відповіді Запорізької обласної державної адміністрації ми направили запитання Олександру Старуху, проте на момент здачі газети у друк відповідь не надійшла. Сподіваємося, що посадовець відповість на них у наступному номері газети.

Олексій Мотревич

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам