НовиниОсвіта в умовах війни: в пріоритеті безпека та доступність

Освіта в умовах війни: в пріоритеті безпека та доступність

-

Освіта в умовах війни: в пріоритеті безпека та доступність

Як розподілять гроші на освіту в 2025 році, розповіли в партії «Слуга Народу».

Три роки війни в Україні дестабілізували всі сфери суспільного життя. Особливо вразливою виявилась галузь освіти. Дистанційне навчання, повітряні тривоги та відключення електроенергії, стресові ситуації через обстріли, вимушені переїзди та еміграція мільйонів українців змушує державу   змінювати підходи до навчального процесу.  І перед владою постають серйозні виклики —   забезпечити доступ до очної освіти якнайбільшій кількості школярів, а також сприяти якісній дистанційці для дітей із територій, де неможливо відновити доступ до очного навчання.

В партії «Слуга Народу» розповіли, що для того, щоб вирішити ці питання в державному бюджеті на 2025 рік закладено рекордні 194,3 млрд грн  на освіту та науку. Таким чином збільшиться фінансування усіх пріоритетних освітніх напрямів задля забезпечення належних умов навчання в умовах війни.

Безпека: укриття та підземні школи

В партії «Слуга Народу» акцентують, що в цьому році на укриття у школах виділено вчетверо більше коштів ніж в 2024 році — 6,2 млрд грн. А на протипожежний захист — уперше виділено кошти в розмірі 500 млн грн. Гроші будуть перераховані місцевим громадам, на балансі яких перебувають школи. Зокрема дотації з держбюджету отримають в першу чергу військові ліцеї, школи та профтехи з не менш як 200 учнями. Школи, де менше 200 учнів, але це єдиний навчальний заклад в громаді, також можуть розраховувати на обладнання укриттів за державні кошти.

Втім в деяких регіонах тривоги та обстріли можуть тривати більшу частину дня, і постійно спускати дітей в бомбосховища не дуже зручно. Тому у містах, наближених до фронту почали тестувати підземні школи, на будівництво яких держава виділить 11,2 млрд грн.

«Сьогодні наша країна живе в умовах постійних ракетних атак. Тому безпека кожного українця, і, в першу чергу, наших дітей – це головний пріоритет держави. На жаль, війна показала, що в частині закладів освіти або зовсім немає бомбосховищ, або вони не є придатними для перебування у них дітей. Але все одно вони використовуються, попри їхній стан. І це питання необхідно терміново виправляти. Першочергове завдання для влади – зробити навчальний процес безпечним та комфортним», — розповіла Олена Шуляк.

Доступність шкіл та безкоштовні обіди

В партії «Слуга Народу» зазначили, що ще 1,6 млрд грн підуть на закупівлю шкільних автобусів. Це дозволить школам закупити понад 600 автобусів, що загалом дасть змогу підвозити понад 30 тисяч учнів. Таким чином, учні навіть з віддалених громад зможуть отримувати очну освіту.

Ще одним пріоритетним напрямком, як зазначають в «Слузі Народу», є забезпечення учнів 1-4 класів безкоштовним гарячим харчуванням. Для цього держава виділяє щонайменше 2,8 млрд грн. А ще 960 млн грн підуть на придбання обладнання, будівництво та модернізацію шкільних їдалень.

Доплати вчителям

В партії «Слуга Народу» розповіли, що з 1 січня 2025 року кожен український вчитель отримає 1 тисячу гривень, а вже з вересня ця сума зросте вдвічі – до 2 тисяч гривень.  У державному бюджеті на 2025 рік на цю потребу виділять 12 мільярдів гривень. Надбавка буде виплачуватись до кінця воєнного стану (до кінця того року, у якому скасують воєнний стан).  Ці виплати стосуються усіх без виключення педагогічних працівників українських шкіл, а їх майже пів мільйона: це вчителі, психологи, керівники гуртків та груп продовженого дня. На отримання виплат не впливатиме стаж педагога чи місце розташування закладу освіти, в якому він працює, посадові обов’язки або робоче навантаження.

«Доплати є тимчасовим заходом для підтримки вчителів у складний період війни. Звичайно це рішення не розвʼязує всіх проблем щодо оплати праці освітян, але воно є першим кроком до зміни ситуації. І таке рішення безумовно демонструє, що підтримка вчителів залишається пріоритетом для держави», — зазначила очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк і додала, що після закінчення військового стану уряд розгляне можливість впровадження довгострокових підвищень зарплат і міносвіти вже напрацювало нову систему оплати праці вчителів, яка враховуватиме різноманітні додаткові обовʼязки та професійні навички.

 

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам