Нові реалії диктують нові рішення. Відтепер компенсацією витрат за розміщення внутрішньо переміщених осіб займається Пенсійний фонд України. Фахівці ПФУ розповіли, як отримати виплати та що буде зі стажем у разі неритмічної роботи підприємства.
Куди звернутися людині, яка не користується інтернетом, щоб безоплатно запропонувати житло внутрішньо переміщеній особі та отримати компенсацію від держави?
Відповідь: Починаючи з 1 березня 2025 року, людина може звернутися до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду України, щоб подати заяву на компенсацію. Держава виплачує 450 гривень за кожну розміщену особу.
Таку можливість надає українцям викладений у новій редакції Порядок компенсації витрат за тимчасове розміщення (перебування) внутрішньо-переміщених осіб, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 31.12.2024 № 1544. Згідно із зазначеною постановою з березня поточного року розгляд нових звернень про призначення компенсації витрат за безоплатне розміщення внутрішньо переміщених осіб здійснює Пенсійний фонд України.
Для отримання виплати до органу Фонду подаються повідомлення і заява встановленої форми. Документи можуть подаватись у паперовому або електронному вигляді – зокрема, через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України.
Як зараховується трудовий стаж робітникам, якщо підприємство працює неритмічно або перевело робітників на неповний робочий тиждень?
Відповідь: Якщо на підприємстві простій або запроваджено неповний робочий тиждень, роботодавець все одно зобов’язаний сплачувати обов’язкові платежі та частину заробітної плати.
Страховий стаж зараховується, якщо роботодавець сплачує за працівника страховий внесок у розмірі не менше мінімального. Якщо внесок не сплачується або сплачується не повністю, стаж зараховується пропорційно.
Важливо розуміти: якщо підприємство призупиняє трудові відносини, припиняється не лише виплата зарплати, а й сплата страхових внесків.
Перевірити фактично сплачені страхові внески можна в Державному реєстрі застрахованих осіб (замовивши та роздрукувавши довідку ОК-5). Цю довідку можна отримати через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, портал «Дія» або у сервісному центрі Пенсійного фонду, незалежно від місця проживання.