Як працюють державні програми з підтримки агросектора, розповіли в партії «Слуга Народу».
Попри виклики війни, держава продовжує активно підтримувати сільське господарство через фінансові програми, розвиток переробки та стимулювання експорту. В держбюджеті на 2025 рік, на підтримку аграрної сфери передбачено рекордні 6 млрд грн.
Підтримка малих фермерських господарств
В партії «Слуга Народу» розповіли, що особлива увага приділяється підтримці малих фермерських господарств. На ці потреби в державному бюджеті закладено 4,7 млрд грн.
Зокрема, аграрії, які обробляють до 120 га можуть отримати 4 тисяч гривень безповоротної допомоги на один гектар. Також фермери зможуть отримати 2 тис грн для утримання кіз та овець та спеціальну бюджетну дотацію у розмірі 7 тис грн за утримання корів. Для того, щоб скористатися державною підтримкою, фермери повинні зареєструватися в Державному аграрному реєстрі.
Грантова підтримка
В «Слузі народу» зазначили, що ще одним важливим елементом державної підтримки є реалізація грантових програм. Зокрема, підприємці-аграрії можуть отримати грант до 400 тис грн на розвиток садівництва, ягідництва та виноградарства. Для участі необхідно мати відповідну земельну ділянку у власності або оренді, а також надати детальний план розвитку свого проєкту.
Для підтримки та розвитку тепличного господарства фермер може отримати грант на теплицю – до 7 млн грн. Отримавши гроші, він зобов’язується створити не менше 4 постійних та 10 сезонних робочих місць на 1 га теплиці, а також працювати не менше 3 років після завершення будівництва.
Аграрії, які планують створити або розвивати переробне підприємство можуть отримати до 8 млн грн. Ці гроші можна використати на придбання обладнання, його доставлення та введення в експлуатацію. Аграрій має створити від 5 до 25 нових робочих місць і гарантувати, що підприємство працюватиме не менше трьох років.
Також фермери, що проживають у найбільш постраждалих від війни регіонах зможуть отримати ваучер на $1 тис для закупівлі якісного насіння зернових культур. Програма охоплює 550 фермерів, які обробляють від 10 до 300 гектарів у Чернігівській, Донецькій, Херсонській, Одеській та Запорізькій областях, із пріоритетом для жінок-керівників господарств і фермерів, що працюють поблизу лінії фронту.
Ефективно працює й один із компонентів програми «Зроблено в Україні», у межах якої агровиробники отримують компенсації за придбання української техніки. Торік фермери придбали 5,3 тис. одиниць техніки. Держава очікує, що цьогоріч попит буде ще більшим, щоб одночасно розвивати вітчизняну промисловість і модернізувати фермерські господарства.
«Завдяки підтримці держави українські аграрії мають можливість не лише зберегти, а й розвивати свої господарства, забезпечуючи продовольчу безпеку країни та зміцнюючи її економіку», — вважає очільниця партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
Доступне кредитування: 44,5 млрд грн для аграріїв
В партії «Слуга Народу» акцентували, що майже 44,5 млрд грн кредитів отримали агропідприємства від початку року за різними програмами підтримки від держави.
Одним із ключових інструментів державної підтримки є програма «Доступні кредити 5-7-9%». Програма дозволяє аграріям отримати до 90 млн грн під пільгові відсотки, що значно полегшує доступ до фінансування для малого та середнього бізнесу. Цьогоріч агропідприємства залучили вже 12,5 млрд грн за цією програмою. Це свідчить про потужний попит на пільгове фінансування та дієвість програми.
Крім того, планується введення безвідсоткових кредитів до 1 мільйона гривень через Український державний фонд підтримки фермерських господарств.
Ставка на переробку
В партії «Слуга Народу» зазначають, що в цьому році влада поставила перед собою дуже амбітні плани – збільшити частку експортної переробки агропродукції до 50%. Адже це дозволяє аграріям не лише вирощувати сировину, а й виробляти продукцію з високою доданою вартістю, що підвищує прибутковість господарств та конкурентоспроможність на зовнішніх ринках, сприяє створенню нових робочих місць та збільшенню надходжень до бюджету.
Експортна стратегія
В партії «Слуга Народу» підкреслили, що Україна залишається лідером аграрного експорту. Українським морським коридором за час його функціонування пройшло 120 млн тонн вантажів, з них 76 млн тонн – це товари українських аграріїв. Тобто, сьогодні агропродукція складає близько половини всього українського експорту. 7,6 млрд доларів з 13 млрд доларів – це частка аграріїв та виробників продовольства. Тому зараз влада працює над новою експортною стратегією до 2030 року, яка охоплюватиме три основні завдання: збільшення обсягів експорту та поліпшення його структури, зміцнення державного потенціалу, інституцій та інструментів для вирішення завдань розвитку експорту, створення сприятливих умов для експортної діяльності.