НовиниВ Україні роками працювали камери спостереження, до яких мали...

В Україні роками працювали камери спостереження, до яких мали доступ спецслужби РФ — розслідування «Схем»

-

В Україні роками працювали камери спостереження, до яких мали доступ спецслужби РФ — розслідування «Схем»

Тисячі камер відеоспостереження з програмним забезпеченням від російського виробника Trassir, встановлені по всій Україні, роками передавали дані на московські сервери. Про це йдеться у розслідуванні проєкту «Схеми».

Журналісти «Схем» провели експеримент, який показав, що відео з таких камер перш ніж з’явитися на телефоні чи комп’ютері споживача, потрапляє на московські сервери, які належать компаніям, наближеним до ФСБ Росії.

Камери від Trassir упродовж останніх 20 років масово встановлювали як державні підприємства, – зокрема ЧАЕС, Адміністрація морських портів, так і приватний бізнес, – наприклад, «Нова пошта», «Велика кишеня» тощо. Купували такі камери й пересічні українці для захисту приватних осель.

Журналісти з’ясували, що сервери, розташовані в Москві, належать компаніям «Диджитал Нетворк» та «ВК».  Обидві ці компанії тісно пов’язані з діяльністю російських спецслужб та правоохоронних органів – ФСБ та МВС.

Камери з російським програмним забезпеченням почали з’являтися в Україні щонайменше з 2004 року. З 2016-го в країну офіційно завезли понад 10 тисяч таких камер. Останні поставки відбулись у лютому 2022 року.

27 лютого 2022 року, через три дні після початку повномасштабного вторгнення, спецкомісія при Держспецзв’язку ухвалила рішення, за яким усі українські інтернет-провайдери мали заблокувати доступ до мільйонів російських IP-адрес, серед яких опинились і сервери компанії Trassir. Однак завдяки VPN передавати дані можна й надалі.

Проте, зазначають журналісти-розслідувачі, існує й інший ризик: Trassir може повернутися на український ринок під виглядом закордонного продукту. Зокрема, як AziGuard від румунської компанії AziTrend. Це румунське програмне забезпечення, але, судячи з рекламних роликів компанії, складається воно з софту Trassir.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам