Президент РФ Володимир Путін продовжує шантажувати та звинувачувати Україну в питанні експорту продовольства. Дійшло до погроз вийти із «зернової угоди».
При цьому Путін намагається диктувати свої правила і стверджує, що «зернову угоду» продовжили всього на 60 днів.
«Цю позицію було офіційно доведено до турецької та української сторін “чорноморської ініціативи”, а також до представників ООН. Формальних заперечень не було. Таким чином, домовленість продовжує діяти протягом наступних двох місяців у наявних параметрах, без будь-яких змін щодо задіяних портів, номенклатури вантажів і узгодженого порядку інспекцій», — йдеться у заяві Міністерства закордонних справ РФ.
Як заявили російські дипломати, подальше рішення щодо продовження ініціативи залежатиме від прогресу в реалізації висунутих умов.
Серед основних вимог Росії — знову підключити до міжнародної системи SWIFT «Россєльхозбанк», зняти заборону на постачання до Росії сільгосптехніки та запчастин до неї, відновити її сервісне обслуговування, зняти обмеження на страхування та заборону на доступ до портів; відновити роботу аміакопроводу «Тольяті-Одеса». А ще — розблокувати активи і рахунки російських компаній, що займаються виробництвом чи транспортуванням продовольства і добрив.
«Без просування у виконанні зазначених вимог, які абсолютно не нові й мали бути вирішені в рамках Меморандуму Росія-ООН, нашу участь у “чорноморській ініціативі” буде призупинено», — заявили в російському МЗС.
Крім того, Путін стверджує, що більшість зерна Чорним морем йде в «ситі країни». Тому російський диктатор пообіцяв у разі виходу РФ із зернової ініціативи безкоштовно передати усе наявне зерно на потреби Африки.
«Якщо ми все-таки ухвалимо рішення не продовжувати цю угоду через 60 діб, то ми готові весь той обсяг, який був направлений за попередній час в країни Африки, які особливо потребують, поставити з Росії в ці країни безкоштовно», — заявив Путін.
Довідка. В липні 2022 року Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування українських портів та вивезення зерна. Таку ж угоду підписала Росія. Зерно вивозять із трьох портів Одеської області: «Одеса», «Чорноморськ» та «Південний».
Однак у жовтні Росія заявила про вихід із «зернової угоди». Але після переговорів з президентом Туреччини і генсеком ООН росіяни вирішили повернутися до реалізації зернового коридору й 17 листопада угоду продовжили на 120 днів. Дія угоди мала завершитися у березні. Проте 18 березня очільник Мінінфраструктури України Олександр Кубраков повідомив, що «зернову угоду» продовжили ще на 120 днів. В ООН підтвердили пролонгацію ініціативи — однак не назвали точних термінів. Росія ж заявила лише про 60 днів.