Путін у своєму виступі на форумі «Армія-2022» вкотре скоригував цілі війни і хоче досягнути хоч якогось проміжного результату. Цього разу лідер РФ заявив, що мету військової операції в Україні практично виконано і вже звільнено території «братських» республік у Донецьку та Луганську. Подібна заява лідера рашистів означає лише одне – сили окупанта закінчуються, і Путіну потрібно терміново шукати вихід із важкого становища.
За оцінками американських експертів, на сьогоднішній день у війну з Україною путінський режим кинув 80% своєї боєздатної армії, практично оголивши тили на кордонах РФ. Враховуючи протяжність території Росії на кордонах з іншими державами, резервів для подальшого перекидання їх в Україну немає.
Саме цією обставиною пояснюється спроба формування нових батальйонів для військових дій в Україні з-поміж осіб раніше засуджених, а часом і зовсім непридатних до несення військової служби. Навіть із цієї кількості населення контракти з армією РФ готові підписати небагато, а ті, хто все ж таки підписав і був кинутий на український фронт, дуже швидко перетворюються на гарматне м’ясо і не можуть серйозно впливати на військову ситуацію. Про це вже відкрито заявляють не лише іноземні, а й російські оглядачі. «Я кщо з боєприпасами у росіян поки що все гаразд, то от з особовим складом – проблеми. Тому набирають всіх – від наркозалежних до кримінальних злочинців. Але навряд чи ці зеки добровільно виконуватимуть накази військових», – наголошують вони.
З того, що відбувається на фронтах України, можна зробити висновок – східний плацдарм для окупантів все ж таки більш пріоритетний. Путін оголосив про визнання так званих ЛДНР, а значить вийти на адміністративні кордони Донецької області їм необхідно до початку сезону дощів, який не дозволить рухатися важкій техніці. Отже, замкнути ці межі – їхнє стратегічне завдання. Згадаймо, що найбільші їхні успіхи – Сєвєродонецьк та Лисичанськ – були понад місяць тому. Далі вони суттєво просунутися не змогли.
Небачений український опір
Якість українського опору зростає з кожним днем дедалі більше. Великих сил, щоб здійснювати повноцінні контрнаступальні операції з проривом до 10-15 км, супротивник не має. Навіть при тому, що на донецькому напрямку сконцентровано найбільш підготовлені та укомплектовані військові підрозділи РФ, які ведуть артилерійський вал вогню до 4-6 тисяч пострілів на добу, успіхи оккупантів незначні.
Основні зусилля росіян зосереджені на напрямку Піски та Соледар-Бахмут – там тривають кровопролитні бої, і українські військові роблять все можливе, щоб стримати наступ ворога на Піски та втримати цей населений пункт. І хоча після масштабного артилерійського обстрілу цей населений пункт повністю знищений, наразі Піски знаходяться не під контролем Росії, але нажаль, в той же час і не під контролем України. Ворог активно використовує авіацію, проте в України також є засоби протиповітряної оборони, на відміну від Сирії чи Ічкерії.
«Росіяни наразились на великий спротив наших зенітників та воїнів з ПЗРК. Окрім того, нашої авіації стало набагато більше. Тому навіть ця активність авіації ворога – це все-рівно мікрозастосування крізь якісь шпарини, які можуть з’являтися в обороні ЗСУ», – заявив експерт Сергій Череватий.
На думку військових експертів та аналітиків, переломний момент може настати тоді, коли ми матимемо хорошу якісну авіацію. Її ми можемо отримати за ленд-лізом десь в серединi осені. Але й досі варто очікувати істотних наступів ЗСУ на південних рубежах – в Херсонській та Запорізькій областях, де вдалося суттєво порушити логістику ворога та розпочати перехід від оборони до контрнаступу. Вже на сьогодні військове командування російських загарбників тікає з окупованого Херсону. Це означає, що наступ ворогу менш важливий, ніж збереження власних життів.
Чому Путін змінює пріоритети
Путін у своєму виступі на форумі «Армія-2022» зупинився лише на звільненні Донецької та Луганської областей як метi воєнної операції в Україні. Цього тижня відбудуться переговори між Володимиром Зеленським та президентом Туреччини Реджепом Ердоганом, під час яких обговорюватимуться питання військової агресії РФ в Україні. Все це вказує на те, що Путін шукає вихід із військового конфлікту на своїх умовах, які передбачають заморожування військового конфлікту на нинішніх рубiжах.
Однак, як уже говорилося, перелом у війні розпочнеться найближчими місяцями, і він буде не на користь РФ. Про це Путін та його оточення добре поінформовано. Як ми писали раніше, президенту Росії була представлена чергова доповідь, складена групою експертів при Раді безпеки РФ. Доповідь традиційно представляв секретар Ради безпеки Микола Патрушев. Про це повідомляв Telegram-канал «Генерал СЗР».
Доповіді від цієї групи справді складені кваліфікованими експертами, і практично всі їхні висновки та прогнози є найбільш реалістичними. Саме ці експерти наполягають на тому, що армія РФ вже втратила наступальний потенціал, і зробили детальний аналіз того, що відбувається. Експерти вказували на високу ймовірність серйозних втрат для російської армії за можливого контрнаступу Збройних сил України на кількох напрямках, а також на мінімальні шанси найближчими місяцями для російських військ утримати захоплені території у Херсонській та Запорізькій областях.
У доповіді йдеться про проблеми планування так званої «спеціальної військової операції», зокрема, недооціненої ефективності озброєнь, які постачаються Заходом Україні. У резюме експерти наполегливо радять відмовитись від частини окупованих територій у Херсонській та Запорізькій областях та однозначно розпрощатися, як мінімум, до нового року з ідеєю проведення «референдумів» про приєднання до Росії на всій частині України, яка перебуває під контролем РФ, включаючи ЛДНР.
Подібні «референдуми», на думку авторів доповіді, практично однозначно матимуть наслідки, що перетікають у велику політичну кризу в російській владі.
Після ознайомлення Путін заявив про неможливість виконати запропоновані рекомендації та засумнівався у їхній доцільності. Це означає, що військові дії продовжуватимуться найближчим часом, незважаючи на негативний прогноз для їх завершення.
Оточення Путіна
Хто має рацію, буде зрозуміло вже скоро, а для Путіна неправильний вибір означатиме кінець, безславний кінець, і вже без варіантів. Тому, за наявними даними, російський високопосадовець таємно за спиною президента РФ звернувся до західних дипломатів з проханням про допомогу в завершенні війни. Цей хтось висловив стурбованість обвалом економіки та військовими ризиками, спричиненими вторгненням в Україну, пише видання Mirror із посиланням на власні джерела у розвідці.
За словами кремлівського чиновника, найвище військове та політичне керівництво країни перебуває в паніці і хоче завершення війни. Їх лякають дедалі більші наслідки санкційного тиску, а також інші ризики. Зокрема, йдеться про бойові дії на окупованій армією РФ Запорізької АЕС.