Сім років минуло з того часу, як український півострів Крим всупереч нормам міжнародного права був анексований Росією. Звідти регулярно надходять повідомлення про масові порушення прав людини. Активістам і інакомислячим, висловлювання та виступи яких спрямовані проти нинішніх можновладців, загрожує тривале ув’язнення. Особливо драматичною актуальна ситуація обернулася для кримськотатарського народу. Переслідування, утиснення та порушення основоположних і колективних прав не сходять із порядку денного. Як складається ситуація з кримськими татарами сьогодні, яких репресій вони зазнають – і якого майбутнього варто очікувати для окупованого півострова? Цим і іншим питанням була присвячена зустріч регіональних журналістів з Головою Меджлісу кримськотатарського народу Рефатом Чубаровиму рамках спільного проекту Українського кризового медіацентру та Естонського центру Cхідного партнерства.
Спочатку заборона на в’їзд, а через роки – заочний вирок з позбавленням волі, така логіка підконтрольних Росії правоохоронців у Криму. Йдеться про рішення Верховного суду Криму в Сімферополі стосовно голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова від 1 червня. Його засудили до шести років позбавлення волі та штрафу в 200 тисяч рублів. Чубарова звинувачують в «організації масових заворушень» 26 лютого 2014 року під стінами кримського парламенту. В цей день біля будівлі Верховної Ради АРК відбулися зіткнення між прихильниками територіальної цілісності України і проросійськи налаштованими активістами.
Сам Рефат Чубаров прокоментував це таким чином, що всі суди стосовно нього та інших видатних діячів кримськотатарського народу «повернуться стосовно тих, хто насправді є злочинцем і своїми сфальсифікованими, незаконними діями намагається приховати свою злочинність».
Утиски кримских татар на території окупованого півострова можна порівняти зі сталінськими переслідуваннями 1944 року, переконаний голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Путін хоче вирішити одне з тих завдань, яке не зміг до кінця вирішити Сталін і радянська система. Їм здавалося, що 1944 року насильницьке виселення Росією кримських татар з історичної батьківщини, вони остаточно вичистили Крим від його корінного народу. Але через майже пів століття ми повернулися з дуже великими втратами — половина народу померла в перші роки депортації. А тепер, уже на 23 році української незалежності, Путін знову вторгається до Криму, щоб завершити те, що не здійснив Сталін», — прокоментував утиски кримських татар Чубаров.
До окупації у Криму проживали близько 300 тисяч кримських татар, зазначає голова Меджлісу і додає, що близько 30 тисяч були вимушені покинути півострів.
З 2014 року понад 230 жителів Криму стали політичними в’язнями Кремля. Наразі за ґратами окупантів перебувають 113 українців. Більш як 60 % в’язнів — 78 людей — кримські татари.
Для вирішення цієї досить складної ситуації було прийнято рішення сткорити Кримську платформу.
Кримська платформа – це координаційний та консультативний орган, який забезпечуватиме постійну комунікацію між Україною та нашими міжнародними партнерами на найвищому політичному (глав держав та урядів), парламентському та експертному рівнях.
Саме проведення «Кримської платформи» спрямоване на мобілізацію міжнародної спільноти в протистоянні російській агресії. Росія останні місяці намагається чинити тиск на інші держави, щоб вони не брали участь у «Кримській платформі». Крім того, Росія виходить із жорсткими заявами про те, що приєднання будь-якої країни до «Кримської платформи» означатиме, що держава має територіальні претензії до Росії, оскільки Москва вважає Крим своєю територією.
Україна повинна виходити на міжнародну арену з єдиною думкою – відновлення територіальної цілісності в рамках міжнародно визнаних кордонів, включно з Кримом і Севастополем. Щоб не окремо говорити про Донбас в рамках Нормандської четвірки, щоб не відкладати деокупацію Криму, як не першорядну, а щоб говорити цілісно. Якщо ця позиція української держави буде наполегливою, вона має отримати потрібний результат.
За словами Рефата Чубарова, є величезна різниця між тим, що декларує російська влада, і тією ситуацією, яка насправді є у Криму. Допити, тиск, залякування, викрадення людей і постійний контроль ФСБ – ті реалії, які сьогодні стали нормою для Криму. «Проблеми, які сьогодні є у Криму, – більш глобального характеру і ми маємо про це говорити. Обов’язково прийде час, коли свавілля, яке зараз коїться на півострові, ляже в основу певних судових рішень. У мене в цьому немає сумнівів, бо так завжди було в історії людства», – зазначив Рефат Чубаров.
Також він впевнено заявив, що зараз не може йтися про підпільне збройне протистояння російським окупантам, оскільки збройний спротив тільки спровокує ескалацію насильства в регіоні.
Щодо планів російської влади переписати заново історію Криму, то Голова Меджлісу наголосив на важливості адекватного розуміння історичного процесу, зазначивши, що чимало українців і досі живе згідно зі стереотипами, нав’язаними радянськими пропагандистськими підручниками: «У нас великі пласти власної історії, але на це все ми дивимося так, як свого часу нам «намалювали» у XVIII, ХІХ, ХХ століттях у Москві. І нам ще доведеться всю нашу історію переосмислити та вивчити заново».
«Сьогодні я думаю про спасіння кримських татар, але я розумію, що цього ніколи не відбудеться, якщо не врятується Україна. Тому зараз ключовий момент у кримському питанні полягає в тому, чи зможе українська влада врятувати і зміцнити нашу з вами країну. Або ми – всі разом, або ми зникнемо…Теж разом», – зазначив Голова Меджлісу.
«Ніхто і ніколи не зупиняв агресора через поступку території і тому хочу, щоб ми розуміли, що війна в Україні розпочалася з Криму і повинна закінчитися його звільненням. Тільки після цього ми зможемо сказати, що ми відбулися як Україна і як українці» – стверджує Рефат Чубаров.