НовиниРеформа освіти: що зміниться для школярів та педагогів

Реформа освіти: що зміниться для школярів та педагогів

-

Реформа освіти: що зміниться для школярів та педагогів

Якою буде освіта завтра та як  зміняться підходи до навчального процесу,  розповіли в партії «Слуга Народу».

Роки пандемії, а потім повномасштабної війни стали катастрофічними для сфери освіти в Україні. Через постійні обстріли, перебої зі світлом та інтернетом навчальний процес перейшов в онлайн, що призвело до значного обмеження живого спілкування у дітей, погіршення якості освіти та успішності. Це  змушує державу   змінювати підходи до навчального процесу та забезпечити доступ до очної освіти якнайбільшій кількості школярів. З вересня минулого року понад 100 тис. дітей повернулись до офлайн-навчання, і влада прагне потроїти цей показник. Для цього в державному бюджеті на 2025 рік закладено рекордні 194,3 млрд грн  на освіту та науку.

Безпечне навчання

В партії «Слуга Народу» розповіли,  що один із найпріоритетніших напрямків – це безпека навчання. Цього року передбачено рекордні 6,2 млрд грн субвенції на облаштування шкільних укриттів.  А на протипожежний захист – уперше виділено кошти в розмірі 500 млн грн. Втім в деяких регіонах тривоги та обстріли можуть тривати більшу частину дня, і постійно спускати дітей в бомбосховища не дуже зручно. Тому у містах, наближених до фронту почали тестувати підземні школи, на будівництво яких держава виділить 11,2 млрд грн.

«Сьогодні наша країна живе в умовах постійних ракетних атак. Тому безпека кожного українця, і, в першу чергу, наших дітей – це головний пріоритет держави. На жаль, війна показала, що в частині закладів освіти або зовсім немає бомбосховищ, або вони не є придатними для перебування у них дітей. Але все одно вони використовуються, попри їхній стан. І це питання необхідно терміново виправляти. Першочергове завдання для влади – зробити навчальний процес безпечним та комфортним», — розповіла очільниця політсили Олена Шуляк.

Комфортне навчання

Також  у «Слузі Народу» зазначають, що для держави дуже важливо зробити перебування дітей в закладах освіти комфортним. Саме тому в цьому році на безкоштовне харчування учнів 1-4 класів виділені рекордні 2,8 млрд грн. Понад 1,6 млн дітей вже отримують безкоштовні обіди, а з вересня ця практика пошириться на всіх учнів, незалежно від віку, які живуть на прифронтових територіях. Крім того, 1,2 млрд грн спрямовано на модернізацію шкільних їдалень.

Ще 1,6 млрд грн передбачено на закупівлю шкільних автобусів. За ці кошти школи зможуть закупити понад 600 автобусів, що загалом дасть змогу підвозити понад 30 тисяч учнів. Навіть у найвіддаленіших куточках нашої країни діти матимуть доступ до освіти Закуповувати планується автобуси українського виробництва, це дасть змогу розвивати вітчизняний автопром.

Доплати вчителям

В партії «Слуга Народу» нагадали, що в 2025 році близько 500 тисяч освітян отримують щомісячно надбавки в 1000 грн, а з вересня, тобто з початку нового навчального року, ця сума зросте вдвічі – до 2000 грн кожному вчителю. Загалом фонд оплати педагогів на цей рік складає 115 млрд грн. Також держава  передбачила кошти на професійне зростання вчителів та підвищення їхньої кваліфікації.

«Профільна» реформа освіти

В партії «Слуга Народу» розповіли, що з 2027 року підходи до навчання в старших класах зміняться, щоб учні могли створити власний освітній шлях та всебічно розвиватися. Зокрема, учні старших класів зможуть обирати профіль навчання і предмети, керуючись власними інтересами та планами на майбутнє. Це дозволить дітям усвідомлено підходити до вибору професії.  Ці зміни закладені в основу «Профільної» реформи, над якою зараз працює Уряд. Реформа передбачає запровадження 12-річної системи освіти. Учні здобуватимуть початкову освіту в початковій школі, базову середню – у гімназії, а профільну – у ліцеї, переважно відокремленому закладі освіти.

У «Слузі Народу» додали, що  в цьому році влада перерозподілила 500 млн грн на матеріально-технічне оснащення шкіл. Ці гроші підуть на фінансування засобів і технологій для забезпечення профілювання, а також забезпечити професійний розвиток учителів. Загалом за останні два роки фінансування Нової української школи  збільшено майже вдвічі – 2,15 млрд грн у порівнянні з 1,5 млрд у 2024 році.

Модернізація профтехосвіти

В партії «Слуга Народу» зазначили, що уряд також продовжив фінансування проєкту з реформування професійно-технічної та фахової передвищої освіти «100 майстерень» – на поточний рік виділено 540 млн грн. Ця ініціатива дасть змогу створити до сотні нових майстерень та лабораторій. Завдяки цьому майбутні спеціалісти будуть вчитися працювати на сучасних верстатах, агродронах, VR-зварювальних тренажерах тощо.

«Створення таких майстерень дозволить підвищити якість професійної освіти, популяризувати робітничі професії серед молоді та забезпечити наші підприємства кваліфікованими кадрами. Важливо, що крім студентів, доступ до навчання у профтехах матимуть ветерани, переселенці та всі, хто хоче змінити професію. Ця ініціатива дозволить українцям отримати затребувану професію, а державі підготувати фахові кадри для відбудови та розвитку країни», — розповіла Олена Шуляк.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам