2024-й для української влади був роком активної дипломатії, яка в підсумку значно зміцнила українську обороноздатність, говорять у партії «Слуга Народу».
Саміт миру – крок до перемоги
Проведення Саміту миру в червні цього року у Швейцарії та його результати можна без перебільшення назвати великим успіхом української дипломатії. По-перше, Україні вдалося зібрати більшість країн-членів ООН для обговорення Формули миру, запропонованої Президентом Володимиром Зеленським. По-друге, за підсумками обговорень було ухвалене спільне комюніке, в якому ідеться про необхідність обміну полоненими, повернення Запорізької АЕС під контроль України та гарантування продовольчої безпеки. Документ підписали 78 країн-учасниць саміту. Це – їхня чітка декларація позицій на підтримку України в протистоянні з Росією. Як зазначають у партії «Слуга Народу», Україна отримала серйозний дипломатичний важіль. І це – основа для проведення другого Саміту миру, який, за планами України, має привести до конкретних кроків для справедливого завершення війни.
«Україна першою запропонувала всеохопний і реальний шлях завершення війни – це було понад два роки тому – Формулу миру. На основі Статуту ООН. І нам вдалося об’єднати представників усіх частин світу заради реалізації Формули. Провели інавгураційний Саміт миру – дуже успішний. Сто країн та міжнародних організацій. Маємо зробити все, щоб відбувся наступний Саміт миру, який поставить крапку у війні – справедливу крапку. Такий, щоб безпека нашої держави та людей була надійно гарантована», – зазначив Президент Зеленський в одному зі своїх недавніх відеозвернень.
Нова архітектура безпеки
Одночасно з підготовкою та проведенням Саміту миру протягом всього року успішно відбувається процес формування пулу держав-гарантів безпеки України. Уже підписано 27 відповідних безпекових угод, зокрема з державами «Групи семи» (США, Японія, Німеччина, Британія, Франція, Італія, Канада), а також із Європейським Союзом. Принципова відмінність цих угод від сумнозвісного Будапештського меморандуму полягає в тому, що в них конкретно прописано, як і чим країни-підписанти підтримуватимуть Україну, говорять у партії «Слуга Народу». Ці угоди за змістом і суттю набагато ближче за подібністю до угоди, на основі якої створювалося НАТО.
«Я колись казав, що при цьому президентові ніколи не буде «Мінська-3», і при цьому президентові ніколи не буде «Будапешту». Ми зробили всі висновки з помилок нашої країни за весь цей період. І тому ми на сьогоднішній день віримо в конкретику, віримо в юридичні зобов’язання, і саме на цьому будуються договори», – зауважив глава Офісу Президента Андрій Єрмак, який брав безпосередню участь у підготовці безпекових угод та переговорів із партнерами.
У партії «Слуга Народу» наголошують, що в контексті створення безпекової парасольки над Україною варто окремо зауважити безпекову угоду зі Сполученими Штатами, яка передбачає широкий спектр військової допомоги з боку США.
Наближення до НАТО та ЄС
Липневий саміт НАТО у Вашингтоні, хоч і не справдив найамбітніших сподівань України, тим не менш дав підстави для оптимізму, зазначають у партії «Слуга Народу». Держави-члени Альянсу вперше визнали й прописали у своїй декларації, що Україна перебуває на «незворотному шляху» до членства в НАТО – проти цього не заперечували навіть Угорщина та Словаччина, які в цій війні дотримуються певного дипломатичного нейтралітету. НАТО також зобов’язалося довгостроково підтримувати Україну. Вже у 2025 році держави-партнери виділять 40 млрд євро на зброю та обладнання для Сил оборони України.
У червні також стартували офіційні переговори про вступ України до Європейського Союзу. Опрацьовуються всі сфери відносин між Україною та державами-членами ЄС, а це дасть змогу адаптувати вітчизняне законодавство до вимог Євросоюзу й відповідно приєднатися до ЄС. Це об’єктивно нешвидкий процес, але керівництво України однозначно налаштоване його пройти, переконують у партії «Слуга Народу».
«Дипломатична команда зробила неможливе: Україна впритул наблизилася до ЄС і НАТО, заручилася сильною підтримкою світу та змушує агресора платити за свою агресію», – партія «Слуга Народу».
Допомога з відбудовою
Що дуже важливо, акцентують у політичній силі, після завершення війни Україна не залишиться наодинці зі зруйнованою агресором економікою та інфраструктурою. Держави «Великої сімки» схвалили рішення надати на відбудову України 50 млрд доларів до кінця 2024 року.
«Відновлення, що важливо, буде починатися з громад. Тому вже сьогодні понад 200 громад, серед яких є й ті, які очолюють наші представники партії «Слуга Народу», розробляють свої програми комплексного розвитку – оцифровані, покрокові плани дій відновлення, які пройшли обговорення громадськістю. Це необхідно для того, щоб розуміти, що потрібно відновлювати насамперед, щоб процес відновлення був максимально ефективним», – повідомила глава партії «Слуга Народу» Олена Шуляк.
Формально 50 млрд доларів – це кредит, але повертати їх буде не Україна, а Росія, оскільки кредит покриватиметься за рахунок прибутків, отриманих від заморожених активів РФ. Відтак, за війну та руйнування в Україні обов’язково заплатить агресор, резюмують у партії «Слуга Народу».