НовиниРосійські «шахеди» знищили музей Шухевича у Львові

Російські «шахеди» знищили музей Шухевича у Львові

-

Російські «шахеди» знищили музей Шухевича у Львові

В ніч на 1 січня російські окупаційні війська знищили музей генерал-хорунжого УПА Романа Шухевича у Білогорщі. Про це повідомив міський голова Львова Андрій Садовий.

Музей Романа Шухевича був створений у будинку штаб-квартири головнокомандувача УПА, де він і загинув. На першому поверсі розміщувалися п’ять тематичних зал, де були представлені світлини та документи про різні періоди життя та діяльність Шухевича. Експозиція другого поверху (сходи, криївка, житлова кімната) відтворювала побут часів перебування головнокомандувача УПА на цій підпільній квартирі (весна 1948 – початок 1950) і була головним меморіальним об’єктом музею.

Руйнування пам’яток, удари по закладах освіти і культури, пограбування музеїв ‒ це далеко не повний перелік російських злочинів. Їхня кількість та свідчення співробітників установ, що постраждали, доводять: йдеться не про окремі ексцеси, а про системну та цілеспрямовану політику знищення української ідентичності.

За даними Міністерства культури та інформаційної політики, від початку повномасштабного вторгнення руйнувань зазнали 1711 об’єктів культурної інфраструктури: театри, філармонії, музеї, галереї, бібліотеки, клуби тощо. Понад третина з них ‒ зруйновані вщент. Найбільше постраждали Донецька, Луганська, Харківська, Сумська, Чернігівська, Київська,  Миколаївська,  Херсонська та Запорізька  області.

Херсонщина: затоплені та пограбовані музеї

Внаслідок підриву окупантами Каховської ГЕС вода затопила будинок художниці Поліни Райко, чию творчість ставлять в один ряд із мистецтвом Катерини Білокур і Марії Примаченко. Вода зруйнувала внутрішні стіни з розписами, пошкодила зовнішні стіни та стелю. За попередніми підрахунками, збереглися лише 30-40% фресок. Поки Олешки перебувають в окупації, руйнування будинку триватиме. Українські фахівці не мають можливості там працювати, а росіяни не ставлять собі за мету порятунок пам’ятки.

Крім музею Райко, від затоплення постраждали будинок-музей письменника Остапа Вишні, Корсунський монастир 18 століття, місце розкопок середньовічних Тягінської фортеці та міста-порту Олешшя.

Під час окупації росіяни спустошили фонди Херсонського художнього музею імені Олексія Шовкуненка, Херсонського обласного краєзнавчого музею та Художньої галереї імені Альберта Гавдзинського у Новій Каховці. Хронологія одного з актів мародерства, за свідченнями працівників музею імені Шовкуненка: тільки за один день, 1 листопада 2022 року, з території музею виїхали три фури та шкільний автобус із награбованим. Наступного дня виїхало ще дві фури. 3 листопада автобусом забирали залишки. За попередніми оцінками, йдеться про 15 тисяч експонатів.

Запоріжжя: викрадення скіфського золота

Ще навесні 2022 року російські військові замінували територію біля Кам’яної Могили – унікальної пам’ятки світового значення, єдиного місця у всій Східній Європі, де зберігся наскельний живопис періоду від пізнього палеоліту до середньовіччя. Однойменний заповідник росіяни пограбували і вивезли артефакти до окупованого Криму.

З краєзнавчого музею в Мелітополі було викрадено колекцію скіфського, гунського і сарматського золота, срібні монети й історичну зброю. Співробітники музею намагалися врятувати артефакти. Але про скарби окупантам повідомив місцевий колаборант, якого ті призначили «директором» закладу. Доля експонатів наразі невідома.

Маріуполь: авіаудар по театру і пограбований храм

Зруйнована авіаударом будівля Донецького драматичного театру, поруч з якою було зроблено величезний напис російською «Дети», стала одним із символів російських воєнних злочинів. У підвалі театру переховувалися діти з батьками, більшість з яких загинули. У травні 2022 року росіяни розібрали завали і поховали сотні людей (точну кількість жертв не встановлено) в безіменних могилах у Мангуші.

Під час бойових дій у Маріуполі було зруйновано краєзнавчий музей, художній музей та виставкову залу імені Архипа Куїнджі. Вцілілі експонати, попри те, що «відбудова Маріуполя» стала однією з ключових тем російської пропаганди, вивезли до окупованого Донецька. Їх подальша доля, зокрема, полотен Івана Айвазовського, Тетяни Яблонської, Миколи Дерегуса, невідома.

Храм Святителя Петра Могили Православної церкви України російські окупанти пограбували, а колекцію українських книг було вилучено та спалено на подвір’ї храму. Бібліотека містила декілька унікальних примірників україномовних видань, які тепер втрачені назавжди.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам