НовиниПропалестинські мітинги, російський слід і небінарні учасники: чим запам'яталося...

Пропалестинські мітинги, російський слід і небінарні учасники: чим запам’яталося «Євробачення-2024»

-

Пропалестинські мітинги, російський слід і небінарні учасники: чим запам’яталося «Євробачення-2024»

11 травня у шведському місті Мальме відгримів фінал пісенного конкурсу «Євробачення-2024». Переможцем став представник Швейцарії – співак Nemo з піснею «The Code». Україна посіла третє місце.

Кілька слів про переможців

Nemo (справжнє ім’я Немо Меттлер) є небінарною особою (не відчуває себе ні чоловіком, ні жінкою), тож використовує щодо себе займенники they/them (вони/їх). Nemo, а також Bambie Thug (що представили Ірландію) – перші небінарні люди, які виступили на сцені «Євробачення».

Переможці «Євробачення-2024»

У своїй музиці Nemo торкається таких тем, як гендерна ідентичність, психічне здоров’я та пошук свого місця у світі. Переможна пісня «The Code» детально описує їхнє усвідомлення небінарної ідентичності.

«Пошук себе був для мене довгим і часто важким процесом. Ця пісня має стати безпечним простором для людей, які шукають свою правду та прагнуть віднайти власну автентичність», — сказали вони.

Бойкотування Ізраїлю та масові мітинги

Якщо у 2022 і 2023 роках увага єврофанів була прикута до України, на територію якої вторглася РФ, то цього разу пристрасті вирували навколо Ізраїлю.

Пісню представниці Ізраїлю – співачки Еден Голан – допустили до конкурсу тільки з третьої спроби. Причина – відсилки до подій 7 жовтня, коли бойовики палестинського угруповання «ХАМАС» (визнаного терористичним в ЄС і США) напали на Ізраїль.

Текст пісні переписали, однак тисячі людей, які підтримують Палестину, все одно вийшли на вулиці Мальме, протестуючи проти участі Ізраїлю в «Євробаченні».

Шведська влада була вимушена посилити заходи безпеки в місті, залучивши поліціянтів із сусідніх Данії та Норвегії. На дахах поруч із місцем проведення конкурсу чергували снайпери, а ізраїльську виконавицю всюди супроводжувала охорона.

Пропалестинські мітинги в Мальме

І репетиції, і фінальний виступ ізраїльтянки глядачі в залі освистали. Та не зважаючи на це, Еден Голан посіла п’яте місце у загальному рейтингу, причому за кількістю глядацьких голосів вона здобула срібло.

Дискваліфікація фаворита

У день фіналу стало відомо, що одного з фаворитів конкурсу дискваліфікували «за неналежну поведінку». Йдеться про Йоста Кляйна з Нідерландів.

Шведська поліція повідомила, що отримала скаргу від співробітниці «Євробачення» через погрози з боку Кляйна. Наразі триває розслідування інциденту.

«Ми дотримуємося політики абсолютної нетерпимості до неналежної поведінки і  прагнемо створити безпечну робочу обстановку для наших співробітників. У світлі цього поведінка Йоста Кляйна трактується як порушення правил конкурсу. Поки йде розгляд, ми вважаємо недоцільною його подальшу участь у конкурсі», — заявили організатори «Євробачення».

Йост Кляйн з Нідерландів

Пізніше свою версію подій переповів нідерландський мовник AVROTROS. Там запевняють, що виконавець нікому не погрожував, тим паче нікого не бив. Інцидент стався після виступу співака. Коли він зійшов зі сцени, його почали знімати. Кляйн сказав, що бажає усамітнитися, однак його слова були проігноровані. Тоді артист зробив «загрозливий рух у бік камери», але, підкреслює мовник, операторки він не торкався.

Замінити Йоста Кляйна було неможливо, тому за першість у конкурсі боролися 25 артистів замість запланованих 26.

Зв’язки з Росією

Хоча Росія вже третій рік поспіль не бере участь у «Євробаченні» (її не допускають до конкурсу через розв’язання війни проти України), без російського наративу не обійшлося.

Представниця Ізраїлю, наприклад, більшу частину життя мешкала в РФ. Там зробила перші кроки в кар’єрі – взяла участь у російських проєктах «Голос. Діти» та «Новая волна», що проводилися в анексованому Криму. Крім того, була учасницею гурту «Cosmos girls», продюсованого співаком-путіністом Григорієм Лепсом. 

Попри це, співачка зазначає, що росіяни так і не визнали її «своєю»: «Навіть через 13 років я не звикла до менталітету, атмосфери і сірості. Москва – дивовижне місто, але я не можу сказати, що там мені було добре на душі».

Вона дякувала Росії за старт кар’єри, але скаржилася на часті прояви антисемітизму. 

Грузинська виконавиця Nutsa Buzaladze торік відвідувала країну-агресорку, за що перепросила. Дівчина запевняє, що поїздка була приватною, Росію називає «окупанткою» і каже, що не хоче мати жодного стосунку до російського музичного ринку. Щоправда, у 2014 році артистка не цуралася співати на сцені «Нової хвилі» у Юрмалі, а у 2020-2021 роках – була учасницею музичного конкурсу «Ну-ка, всє вмєстє!», що спонсорувався телеканалом «Россия».

У репертуарі нідерландського представника є пісня про любов до російських жінок, написана спільно з репером СМН із Росії. Композиція (увага!) вийшла за два тижні після початку повномасштабного вторгнення. Менше ніж через рік Йост Кляйн зробив ще одну колаборацію з російськими музикантами. У лютому 2023 він видав спільний трек з гуртом «Russian Village Boys».

«Це складна ситуація. Я незалежний артист, сторонній спостерігач», — саме так він прокоментував співпрацю з російськими виконавцями.

Має трек із росіянами і бельгієць Mustii. Йдеться про колаборацію з російським рок-гуртом «Мумій Троль». А от хорватський співак Baby Lasagna в одному з інтерв’ю розповів про любов до читання, своїм улюбленим жанром він назвав російський реалізм.

Хорватський виконавець Baby Lasagna

Знайшовся серед учасників цьогорічного «Євробачення» і той, хто став на захист РФ. Німецький музикант Ісаак Гудеріан заявив, що вважає виключення Росії з конкурсу неприпустимим, а організаторів закликав залишатися «музикантами, а не ставати політиками».

«Я вважаю це (недопуск РФ) божевіллям. Ми збираємося тут, щоб створювати музику. Якщо ми зараз почнемо всіх виключати, то нас ставатиме все менше і менше. І в якийсь момент події більше не буде», — сказав представник Німеччини.

На його думку, Росія виключена з конкурсу не через розв’язану на території України війну, а, мовляв, через відсутність «вільної журналістики». Зрештою, усі висловлювання Ісаака про РФ були видалені з інтерв’ю.

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам