АналітикаРозмови на тлі ескалації

Розмови на тлі ескалації

-

Розмови на тлі ескалації

Андрій Бартиш
Керівник безпекових програм Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук впевнений: російські окупаційні війська вдарили так званим «Орешником» саме по Дніпру, тому що боялись, що їх розробку зіб’ють засоби протиповітряної оборони, які зосереджені навколо Києва. Про це він заявив в етері «Київ24».

«Я переконаний, що удар був нанесений не по Києву саме тому, що в нас довкола Києва більше сконцентровано SAMP/T та Patriot», – сказав Лакійчук. За його словами
збивати такі ракети дуже складно, але можливо.

«Українці «Петріотом» можуть збивати балістичні ракети «Іскандер», про які Путін казав, що це «незбиваємі вундервафе». Також він розказував про невловну аеробалістичну ракету «Кинджал», мовляв, ніхто її збити не може. А виявилось, що українці і її можуть збивати», – зазначив експерт.

Головна мета – залякати

Експерти кажуть, що головна мета удару «Орешником» – психологічна, показати Заходу, що Росія може бути рішучою та застосовувати ракети далекого радіусу дії, призначення яких доставляти до цілі ядерні боєголовки. Але між пострілом ракетою, яка розкидала територією «Південмашу» залізні болванки, та вистрелом ядерними зарядами різниця колосальна. Бо ні Захід, ні навіть союзник Росії, Китай та Індія, не допускають такої можливості. Іншими словами, будь-які спроби лише підготуватися до ядерного удару будуть заздалегідь виявлені за допомогою супутників та жорстоко припинені.

Як результат буржуазні ЗМІ навперебій пишуть про страшну російську зброю, а політики та військові дивляться на це спокійно – їх такими дешевими номерами не залякати.

Наразі Україна очікує на результати роботи фахівців, які підтвердять тип використаної ракети. Одночасно Київ готується протистояти російським МБР і хоче запросити у Заходу відповідні системи протиракетної оборони.

Дороговартісна ПРО

Представник українського МЗС у спілкуванні з агентством Bloomberg заявив, що одним із варіантів є запит на високотехнологічну систему THAAD (Terminal High Altitude Area Defense), яку виробляє корпорація Lockheed Martin.

Інші позиції, що розглядаються – модернізовані системи Patriot і морський комплекс Aegis, що встановлюється на есмінці Arleigh Burke і крейсери Ticonderoga, повідомили джерела «Укрінформу».

Зазначимо, що також є варіант наземної системи протиракетної оборони Aegis Ashore. Подібну технологію США ввели в експлуатацію в Польщі в грудні 2023 року для захисту Європи від російських та іранських балістичних ракет.

Імовірно, система THAAD може перехопити МБР, але про будь-які випробування такого роду та їхні результати нічого не відомо. Відомо, що армія ОАЕ успішно перехопила за допомогою THAAD балістичну ракету під час атаки бойовиків-хуситів на нафтовий об’єкт у січні 2021 року.

Система THAAD перехоплює цілі вище стратосфери, вона є на озброєнні Ізраїлю, Південної Кореї, ОАЕ і Саудівської Аравії. Орієнтовна вартість технології доходить до 3 мільярдів доларів.

Теоретично можна вмовити американців надати THAAD на обмежений період часу, але підвищений ризик її знищення буде завжди, каже військовий експерт Українського інституту майбутнього Іван Ступак.

«Українським військовим фахівцям доведеться проходити курс навчання щонайменше кілька місяців для використання нового обладнання. А раптом росіяни знищать або пошкодять цю систему, як було не раз із ЗРК Patriot? Все ж таки 3 мільярди доларів – не малі гроші, втричі більші за ціну установки Patriot. Думаю, американцям простіше зупинити війну в Україні, ніж передавати нам THAAD», – впевнений він.

Меркель згадує

Ексканцлерка Німеччини Ангела Меркель у своїх мемуарах «Свобода: спогади 1954-2021» розкрила деталі, як Україна та Грузія просили про план дій щодо членства в НАТО, але у Бухаресті такого рішення не ухвалили. Про це повідомляє ВВС.

Меркель наполягає на тому, що війна в Україні розпочалася б раніше, якби вона не заблокувала початок руху Києва до НАТО у 2008 році.

«Ми побачили б військовий конфлікт ще раніше. Мені було зрозуміло, що президент Путін не залишився б байдужим і не спостерігав би за вступом України до НАТО. І тоді Україна як країна, безумовно, не була б така підготовлена, як у лютому 2022 року», – зазначила вона.

Також Меркель висловила стурбованість щодо відновлення загроз Володимира Путіна застосувати ядерну зброю. Вона зазначила про необхідність зробити все можливе, щоб цлому запобігти.

Хто ж надішле свої війська?

У Європі знову взялися за обговорення теми відправки іноземного військового контингенту в Україну, яка переживає нову фазу ескалації. Дискусії про допомогу Заходу військами або фахівцями приватних оборонних компаній за поточних обставин актуальні як ніколи, пише французька газета Le Monde з посиланням на інформовані джерела.

Чутливі дебати засекречені, але відновлені через перспективу можливої відмови США від підтримки Києва після того, як Дональд Трамп вступить на посаду президента США 20 січня 2025 року. Головні учасники діалогу – Велика Британія і Франція, які обговорюють співробітництво в оборонній сфері та створення групи союзників для підтримки України і зміцнення європейської безпеки.

Дебати щодо відправки військ в Україну, розпочаті президентом Франції Еммануелем Макроном під час зустрічі між союзниками Києва в Парижі в лютому 2024 року, викликали опір частини європейських країн на чолі з Німеччиною.

«Але цей сценарій ще не похований. Останніми тижнями він навіть ожив завдяки візиту до Франції прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера», – підкреслює видання.

Необхідно враховувати, що умови війни нині постійно змінюються через російську ескалацію. Захід шукає різні реакції на дії РФ.

У зв’язку з цим можна згадати нещодавню заяву міністра закордонних справ Франції Жана-Ноеля Барро. В інтерв’ю BBC News 23 листопада він розповів про відсутність «червоних ліній» у питанні підтримки України. Відповідаючи на запитання, чи можуть французькі війська брати участь у бойових діях, він заявив, що Париж не виключає жодного варіанта.

«Ми будемо підтримувати Україну так інтенсивно і так довго, як буде потрібно. Чому? Тому що на карту поставлена наша безпека. Щоразу, коли армія Росії просувається на один квадратний кілометр, загроза стає на цю саму відстань ближче до Європи», – наголосив Барро.

Ще раз про план перемоги

План перемоги України, представлений президентом Володимиром Зеленським як всередині України, так і за її межами, готувався з урахуванням можливого повернення до Білого дому Дональда Трампа. Про це повідомляє видання The Financial Times.

Йдеться принаймні про два пункти цього Плану з п’яти. Перший стосується можливості заміни американських військових у Європі українськими підрозділами, другий – спільного використання із західними союзниками корисних копалин з українських надр.

Обидві ці пропозиції нібито зацікавили Трампа під час його зустрічі з Зеленським минулого вересня.

Про спільний видобуток та використання корисних копалин йдеться у четвертому пункті Плану, присвяченому розвитку стратегічного економічного потенціалу України. До цього пункту є також секретний додаток, який доступний лише ряду стратегічних партнерів нашої країни. The Financial Times повідомляє, що пункт про корисні копалини
готувався за безпосередньої участі американського сенатора-республіканця Ліндсі Грема.

«В Україні зосереджені природні ресурси і зокрема критично важливі метали ціною у трильйони доларів США. Це уран, титан, літій, графіт та інші стратегічно цінні ресурси, які посилять у глобальній конкуренції або Росію та її союзників, або Україну та демократичний світ», – заявив Володимир Зеленський, представляючи у Верховній Раді цей пункт Плану перемоги.

За його словами, спільна розробка родовищ та використання видобутих ресурсів забезпечать економічне зростання України та економічну безпеку західних партнерів.

 

 

 

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам