Верховна Рада ратифікувала Стамбульську конвенцію щодо запобігання насильству проти жінок, домашньому насильству, а також боротьби з цими явищами.
Ще у 2011 році Україна підписала Конвенцію Ради Європи про запобігання домашньому насильству (Стамбульську конвенцію), проте не ратифікувала її, тобто не надала юридичної сили документу. Протягом цього часу владу неодноразово просили ратифікувати конвенцію — для цього робили петиції та проводили марші. Головними протестантами ратифікації були церква та консервативні політики, оскільки у документі вживається слово «гендер».
І ось нещодавно Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт про ратифікацію Конвенції й вчора, 20 червня, парламент ухвалив документ — 259 депутатів за.
Що ж таке Стамбульська конвенція?
Це міжнародна угода Ради Європи та перший міжнародний законодавчий акт, що передбачає захист прав жінок. Її цілі – зробити так, щоб жінки були захищені від усіх форм насильства та дискримінації, боротися за рівність між жінками й чоловіками, розробляти політику та заходи для захисту всіх жертв насильства й надання їм допомоги.
Стамбульська конвенція передбачає кримінальну відповідальність за насильство над жінками. Це стосується сексуального, психологічного й фізичного насильства, а також переслідувань, каліцтва жіночих геніталій і примусових дій щодо шлюбу, аборту та стерилізації. На сьогодні конвенцію підписали 45 країн і Європейський Союз.
Випадки домашнього насильства в Україні ростуть з кожним роком, як повідомили у Національній соціальній сервісній службі, за 2021 рік органи та установи, що протидіють домашньому насильству, зафіксували понад 284 тисячі звернень про вчинення домашнього насильства. Найбільше звернень про насильство в сім’ї надходило від жінок — 233 210; найчастіше зверталися по допомогу мешканки Києва (36 114 звернень), а також Дніпропетровської (24 174) та Львівської (21 198) областей.