На Закарпатті розпочали будівництво європейської колії Чоп-Ужгород. Про це заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.
«Ужгород стає першим обласним центром України, який буде з’єднано євроколією з Європою», — написав він.
Минулого тижня заклали перші ланки рейкошпальної решітки нової євроколії. Основну стадію будівництва почнуть у травні. За словами прем’єр-міністра, колія дозволить запустити пряме залізничне сполучення між Ужгородом та Віднем, Братиславою, Кошице, Будапештом, Прагою, Бухарестом, Дрезденом та Белградом.
Шмигаль також зазначив, що завдяки цьому проєкту в Ужгороді з’явиться транспортний хаб, який забезпечить зручну та швидку пересадку пасажирів між поїздами широкої колії та поїздами країн ЄС.
«Цей проєкт підвищить комфорт не лише пасажирського сполучення та перерозподілить пасажирський потік, а й дасть нам нові логістичні можливості до вантажних перевезень, розвантажить автомобільні пункти пропуску», — наголосив Денис Шмигаль.
Вартість проєкту – 1,3 мільярда гривень, а термін виконання складає 14 місяців. Будівництво євроколії, за словами прем’єр-міністра, фінансуватиметься за рахунок грантових коштів ЄС, які «Укрзалізниця» отримала в рамках програми «Connecting Europe Facility». Проєктну документацію та техніко-економічне обґрунтування розробили за кошти державного бюджету в 2021-2022 роках.
Шмигаль зауважив, що аналогічні проєкти також плануються зі Львова та Чернівців.
Довідка. Ідея будівництва євроколії між українськими містами почала активно просуватися ще в 2017 році. Основна трудність полягає в тому, що українські потяги рухаються колією, ширина якої – 1520 мм. За такими стандартами колії будували на теренах колишнього СРСР. Тим часом більшість країн Європейського Союзу (за винятком Іспанії та Португалії) послуговуються вузькою колією – 1435 мм. Через це існують суттєві обмеження з перетину державного кордону залізничним транспортом. Це унеможливлює збільшення вантажообігу між Україною та ЄС в умовах блокади Росією морських портів України.
Щоб вирішити цю проблему, «Укрзалізниця» збудує 22 км залізничної колії європейського стандарту, проведе реконструкцію штучних споруд, обʼєктів та мереж інженерного забезпечення і оснастить колії двостороннім напівавтоматичним блокуванням та пристроями мікропроцесорної диспетчерської централізації. Крім того, на наступному етапі євроколію на дільниці Чоп-Ужгород електрифікують.