НовиниВ Україні ліквідують МСЕК – рішення РНБО

В Україні ліквідують МСЕК – рішення РНБО

-

В Україні ліквідують МСЕК – рішення РНБО

В Україні медико-соціальні експертні комісії (МСЕК) припинять свою діяльність з 31 грудня 2024 року. Відповідну заяву президент України Володимир Зеленський опублікував увечері 22 жовтня на своїй сторінці у Facebook після термінового засідання Ради національної безпеки та оборони (РНБО).

«За численними фактами порушень МСЕК і фальшивих інвалідностей для посадовців. Це не тільки, до речі, прокурори. Є сотні таких фактів очевидно необґрунтованих інвалідностей у посадовців митниці, податкової, в системі Пенсійного фонду, в місцевих адміністраціях. З усім цим треба ретельно та оперативно розібратися. Система МСЕК має бути ліквідована», — зазначив президент.

Того ж вечора він підписав відповідний указ. Згідно з яким, Верховна Рада впродовж місяця має підготувати і розглянути законопроєкти стосовно:

  • ліквідації медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року;
  • перегляду системи нарахувань пенсій посадовцям  державних органів для забезпечення справедливості у відповідній сфері;
  • унормування порядку нарахування зарплат і пенсій працівникам органів прокуратури України;
  • опрацювання з Держприкордонслужбою у місячний строк змін до нормативно-правових актів стосовно особливостей перетинання кордону колишніми держслужбовцями які мають інвалідність.

Крім того, Національне агентство з питань запобігання корупції до 31 грудня мають розробити законопроєкти про внесення змін до ККУ, які визначатимуть голову й членів медико-соціальних експертних комісій суб’єктами кримінальної відповідальності за незаконне збагачення. Це означає, що до них задіють цивільну конфіскацію: незаконно набуте майно передадуть державі.

А вже сьогодні, 23 жовтня, міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко повідомив, що Центральну медико-соціальну експертну комісію планують ліквідувати до кінця поточного тижня.

За словами міністра, функції МСЕК буде передано кластерним і надскластерним лікарням. Всі вони підключені до Електронної системи охорони здоров’я, тож рішення про встановлення інвалідності будуть прийматися на основі даних, які записані в ЕСОЗ. Це дасть змогу відслідковувати, коли і який діагноз вносить лікар, які дослідження і коли проводилися.

«У разі проведення розслідування, якщо буде оскарження у кримінальних справах, наприклад, ми чітко будемо бачити вертикаль: хто, де, на яких етапах допускав помилку», — пояснив Ляшко.

Чому розформовують МСЕК?

Розформування МСЕК повʼязане із корупційним скандалом щодо призначення статусу людини з інвалідністю прокурорам і отримання ними відповідно пенсій.

На початку жовтня 2024 року суд взяв під варту голову Хмельницької обласної МСЕК Тетяну Крупу. Посадовицю та її сина – голову обласного Пенсійного фонду – підозрюють у незаконному збагаченні на мільйони гривень у справі про незаконне оформлення інвалідності чоловікам. Під час обшуків у неї знайшли мільйони доларів готівкою, а також незадекларовані активи та мільйони на закордонних рахунках.

Згодом журналіст Юрій Бутусов опублікував результати дослідження, згідно з якими понад півсотні діючих прокурорів у Хмельницькій області мають статус людей з інвалідністю і отримують пенсії. 

 

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам