У сучасних умовах державна підтримка набуває особливого значення. Щоб допомогти розібратися в оновленнях законодавства, фахівці Пенсійного фонду підготували відповіді на найпоширеніші запитання. Що змінено у програмі субсидій для ВПО, чи зараховується військова служба до стажу та як замінити пенсійне посвідчення — читайте далі.
Які зміни внесено до проєкту з надання субсидій на оренду житла для ВПО постановою Уряду № 422?
Відповідь: Для вдосконалення механізму надання субсидій на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб 11 квітня 2025 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 422, яка суттєво розширює коло громадян, що можуть скористатися цією програмою. Які новації запроваджено?
Період отримання субсидії збільшено. Якщо у родини ВПО зберігається право на субсидію, виплата автоматично подовжується кожні шість місяців без потреби повторного звернення. Усі необхідні перевірки здійснюватиме Пенсійний фонд України за даними державних реєстрів.
Удосконалено формулу розрахунку обов’язкового платежу. Субсидію отримають родини ВПО, у яких витрати на оренду (в межах встановлених соціальних норм) перевищують 20% середньомісячного сукупного доходу родини.
Актуалізовано вартість оренди житла в регіоні. Субсидія розраховуватиметься на основі оновленого показника середньої вартості оренди житла, визначеного Державною службою статистики України за січень 2025 року. Це дозволить врахувати реальні ринкові ціни та збільшити розмір субсидії.
Розширено перелік об’єктів, які можуть здаватись в оренду. Тепер можна укладати договір оренди не тільки на всю квартиру чи будинок, а й на частину житла, наприклад окрему кімнату.
Передбачено варіанти вибору форми договору найму. Дозволено використовувати як власний договір оренди, так і Примірний договір, затверджений нормативно. Це сприятиме балансу інтересів орендаря та орендодавця.
Додано можливість оренди у юридичних осіб. ВПО можуть укладати договір оренди не лише з фізичними особами або ФОПами, а й з юридичними особами, що розширює доступність участі в програмі.
Надано право власнику житла відмовитись від компенсації. Запроваджено механізм, за яким власник житла може добровільно відмовитися від компенсації податків або їх частини, пов’язаних із здачею житла ВПО, шляхом подання відповідної заяви.
Чи зараховується до трудового стажу період військової служби ?
Відповідь: Так, Міністерство оборони України та інші силові структури сплачують за строковиків та контрактників страхові внески. Страховий стаж зараховується особам, які перебувають на строковій або альтернативній службі, служать на фронті чи беруть участь у бойових діях, а також у воєнізованих формуваннях та аварійно-рятувальних підрозділах, створених за законодавством України. Це стосується і тих, хто служить у державній безпеці, органах внутрішніх справ та Національній поліції, незалежно від місця проходження служби.
Якщо у реєстрі застрахованих осіб за період із 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року немає даних, необхідних для обчислення страхового стажу (крім строкової служби), стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та сплату страхових внесків.
Як пенсійне посвідчення, що є платіжною карткою та видавалось АТ «Ощадбанк», замінити на е-пенсійне посвідчення від Пенсійного фонду України?
Відповідь: Для цього потрібно повернути електронне пенсійне посвідчення (платіжну картку) у найближче відділення Ощадбанку для знищення та подати до органів Пенсійного фонду України заяву на виготовлення е-пенсійного посвідчення.
Після того як банк повідомить Пенсійний фонд про знищення старого посвідчення, Фонд сформує нове е-пенсійне посвідчення.