АналітикаВажка справа бути реалістом

Важка справа бути реалістом

-

Важка справа бути реалістом

Андрій Владов

«Першими зламалися ті, хто вірив, що скоро все закінчиться. Потім – ті, хто не вірив, що це колись закінчиться, – згадував в’язень німецького концтабору, австрійський психіатр, який втратив у таборах усю родину, Віктор Франкл. – Вижили ті, хто сфокусувався на своїх справах, без очікування того, що ще може статися». F-16 прибули в Україну, але чекати дива не доводиться.

Вундерваффе – це казки. Жодна диво-зброя ніколи не вигравала жодної війни. F-16 відіграватимуть важливу роль у протистоянні, але переламати перебіг подій десятьма літаками неможливо. Тисячами чи багатьма сотнями F-16 можна вплинути на фронт. Але на сьогодні це в галузі фантастики. Льотчика треба вчити чотири роки. І це не зробить його асом. Звісно, добре, що перші літаки прибули до України. Але не варто тішитись, чудес не буває.

Перші десять, з можливих 79, літаків F-16 прибули в Україну в останній день липня. До кінця 2024 року Україна має отримати 20 винищувачів американського виробництва. Решта, обіцяні так званою коаліцією F-16 на чолі з Данією та Нідерландами, прибуватимуть партіями протягом 2025 року.

Новоприбулі літаки F-16 є пріоритетною ціллю для росіян, каже Ніко Ланге, колишній начальник штабу міністерства оборони Німеччини. Саме тому вони були розгорнуті з великим ступенем секретності, на розосереджених базах з підземними або укріпленими укриттями, разом з приманками. Але така розпорошеність ускладнює логістику: потрібно більше людей і більше запчастин.

Наскільки велике значення матимуть F-16?

Експерт з питань військово-повітряних сил Міжнародного інституту стратегічних досліджень Дуглас Баррі вважає, що головна безпосередня цінність — це підвищення бойового духу. Кількість бортів поки невелика, і українці будуть використовувати їх обережно, щоб уникнути втрат, які б дали Росії пропагандистську перемогу. Але вони мають почати приносити поступову користь.

Згідно з повідомленнями, Америка оснащує F-16 сучасними ракетами класу «повітря-повітря» (такими як далекобійні AIM-120 і AIM-9X, новітня версія Sidewinder), а також високошвидкісними протирадіолокаційними ракетами. Вони зможуть нести до чотирьох планерних бомб GBU-39 (по суті, це снаряд з крилами, який можна запускати з літака), які, хоча і менші за свої російські аналоги, є набагато точнішими та далекобійнішими. Вони також можуть нести касетні боєприпаси для застосування проти військ і бронетехніки. Як повідомляється, модернізоване оснащення для F-16 вже в дорозі.

F-16 могли б зменшити безкарність, з якою російські Су-34 обстрілюють лінію фронту в Україні. Росіяни щодня запускають понад сотню примітивних, але ефективних планерних бомб без потреби залишати повітряний простір Росії. Пріоритетним завданням, за словами Ланге, буде змусити російських пілотів триматися далі, інакше вони ризикують бути збитими. AIM-120D — це всепогодна ракета з власним активним радаром, яка, як вважається, має дальність польоту до 180 км за ідеальних умов.

F-16 можуть використовувати дешевші ракети AIM-9X з тепловим наведенням для знищення крилатих ракет, як завдають шкоди цивільній інфраструктурі України. А 20-мм швидкострільна шестиствольна авіаційна гармата літака має ефективно знищувати шахеди. F-16 також можуть запускати протикорабельні ракети Harpoon проти залишків російського Чорноморського флоту.

Але оскільки кількість літаків зростає повільно, може пройти деякий час, перш ніж F-16 зможуть мати значний вплив. У нещодавній доповіді Центру стратегічних і міжнародних досліджень, CSIS, стверджується, що Україні потрібно набагато більше літаків, ніж їй обіцяли партнери. З 79 обіцяних F-16 щонайменше десять — це двомісні навчально тренувальні літаки. Деякі з інших можуть бути в такому поганому стані, що слугуватимуть переважно як джерело запасних частин. Україна може мати достатньо лише для трьох-чотирьох ескадрилій. У звіті стверджується, що для досягнення місцевої переваги в повітрі і підтримки наземного наступу їй потрібно 12 ескадрилій або більше, по 18 літаків в кожній.

Сет Джонс з CSIS каже, що Україна може подолати розрив у цифрах, об’єднавши F-16 із безпілотними літальними апаратами власного виробництва. Україна створює дедалі потужніші безпілотники всіх типів і використовує їх в інноваційний спосіб.

Потрібен час для інтеграції F-16 в українські системи протиповітряної оборони і набуття досвіду експлуатації. Координація польотів літаків з кількох аеродромів буде складним завданням, каже екскомандувач Сухопутних сил США в Європі Бен Годжес. Одним з ключів до розкриття їхнього потенціалу є літаки управління і спостереження ASC 890 – в травні Швеція оголосила про передачу двох таких літаків. Але поки що не зрозуміло, коли українські екіпажі будуть готові до польотів на них.

Втім, прибуття F-16 знаменує собою початок розбудови військово-повітряних сил України за стандартами НАТО. Це приєднує Україну до добре розвиненого ланцюга постачання F-16.

Ізраїль готується до багатоденної атаки

Це питання обговорювалось на нараді прем’єрміністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньяху з керівництвом армії та спецслужбами ввечері 4 серпня, пише портал Ynet. Зокрема, на нараді були присутні міністр оборони Йоав Галант, начальник Генштабу ізраїльської армії Герці Халеві, голова розвідки «Моссад» Давид Барнеа та голова Служби спільної безпеки (контррозвідки) Ронен Бар. Як пише Ynet, було ухвалено рішення, що Ізраїль першим ударить по Ірану, але тільки якщо в Тель-Авіва будуть розвіддані, що доводять неминучість атаки з боку Тегерана. При цьому метою такого удару буде стримування Тегерана від подальшої ескалації.

Поки що ж в Тель-Авіві не знають, чого очікувати від Ірану та його союзників у регіоні, і тому обговорюють «широкий спектр варіантів» відповіді на можливу атаку чи заходи для її запобігання, розповіли інформовані джерела The Times of Israel.

За даними NBC, керівництво Ізраїлю готується до багатоденної атаки, за допомогою якої Іран спробує виснажити Тель-Авів. На цьому фоні ізраїльська служба безпеки підготувала підземний бункер в Єрусалимі, де ховатиметься найвище політичне керівництво країни у разі початку війни, пише Walla.

Тим часом США вважають, що атака на Ізраїль розпочнеться найближчим часом. Зокрема, про це на селекторній нараді з главами МЗС країн G7 заявив держсекретар США Ентоні Блінкен, розповіли порталу Axios три обізнані джерела. При цьому Блінкен уточнив, що Вашингтон не має інформації, якої форми набуде удар. За його словами, обмеження наслідків цієї атаки — найкращий шанс запобігти тотальній війні.

Глава Держдепу наголосив, що США докладають зусиль, щоб максимально обмежити атаки та стримати відповідь Ізраїлю на них. У зв’язку з цим Блінкен попросив партнерів G7 здійснити дипломатичний тиск на Іран та Ізраїль.

Ситуація на Близькому Сході відчутно загострилася після того, як в Ірані ліквідували очільника ХАМАС Ісмаїла Ганію. Країна пригрозила відповіддю Ізраїлю та може готуватися до удару в найближчі години.

Ізраїльський політолог, підполковник запасу ЦАХАЛ Аріє Зайден розповів 24 Каналу, що немає підстав звинувачувати Ізраїль у вбивстві Ганії. Втручання в повітряний простір Ірану не було, тому влада має сама з’ясувати, що трапилось.

Чи наважиться Іран на удар

Насамперед варто зважити на потенціал обох країн. Іран вже робив спробу атакувати Ізраїль у квітні 2024 року. Тоді випустили сотню ракет і дронів. Втім більшість вдалося перехопити. За словами Аріє Зайден, це був максимальний потенціал Ірану.

Коаліція союзників Ізраїлю змогла дати відповідь. До того ж мовиться не лише про кількість ракет чи БПЛА, а про кількість платформ для їхнього запуску. Крім того, повітряні цілі йшли хвилями, а з такими атаками Ізраїль може впоратись.

«Ізраїль готовий дати відсіч. Ми маємо достатньо широку підтримку не тільки американців, але й інших країн. Думаю, з кожним днем шанси на удар зменшуються», – сказав підполковник запасу ЦАХАЛ.

Якщо Іран хоче діяти у правовому полі, як про це заявив, то має спершу встановити відповідальних за вбивство Ганії, а не звинувачувати Ізраїль. Ба більше, з коаліцією ізраїльських союзників він точно не впорається.

«Як бачимо, риторика залишається дуже агресивною, але від переходу до практичних дій поки всі утримуються», – підсумував Аріє Зайден.

 

Коментарі

Варте уваги ПОВ'ЯЗАНІ
Рекомендовано Вам